BICILI SOĞAN, SOĞANIN YAVRULAMASI

Ekleyen, Ali Türk 04 Eylül 2012 – 19:23 -


Resmiye Adiloğlu.

Kendisi  arıcı değil, bizim yönetici Raşit abimizin eşi.

Geçtiğimiz hafta sonu ailecek yazlıklarında ziyaret ettik kendilerini.

Resmiye ablamız bağ bahçe ve bahçıvanlık üzerine oldukça yetenekleri olan birisi. Kendileri ülkemize Bulgaristan dan gelmeler, yani macır yada soydaş. Bulgaristan’dan gelen soydaşlarımızın büyük bölümü acayip çalışkan oluyor, bir çok tanıdığım dediğim gibi. Resmiye hanım bir ara kaybettiği soğanlarına yeniden kavuşmuş. Bulgaristan dan getirdikleri soğan ilginç geldi bana. Seneye soğan işine giriyoruz, parayı kıracağız::))

Bıcılı soğanın özelliğine gelince, bir tane arpacık ekiyorsunuz aynı sarımsak gibi bir sürü yavru veriyormuş.

Peki bıcı nedir diye sordum, Raşit bey dediki, bizde kazların yavrusuna bıcı derlerdi, demek ki soğanın yavrularına da bıcı demek o kökten geliyor.

İleride kendimde kalmaz ise mutlaka temin edebileceğim birisinde bulunsun isterim dedi, bende dedim tam aradığın kişi benim, bana güvenebilirsin dedim ve soğanları emanet olarak aldık.

Bu soğan yeşil yemek için çok idealmiş. Bir tane ekiyorsunuz, yanındai yavruları da oluşup onlarda filiz vermekteymiş, dolayısı ile bir sürü yeşil filizi kopartıp soğanlara dokunmamak gerekiyormuş, en son kurumaya bırakıldığında bir sürü bıcılı şekilde söküm yapabilirsiniz.

Acil mutlu soğan yetiştirivileri aramaktayım, bende zaten bu soganları hem yetiştirip hem yedekleyecek ekip var::))

Hepside mutlu arıcılar……

Allah her şeyin hayırlısını  ersin, bir soğan işine bulamamıştık::))


Etiketler: , ,
Arıcılık Bilgi Merkezi, Magazin | Yorum Yok »

Yorum yapmak için giriş yapılmalı.

Forum