ARICILIK VE YILA KOLONİ TAŞIYARAK VEDA

Ekleyen, Ali Türk 31 Aralık 2011 – 19:41 -

Bu gün 31 Aralık 2011, yılın son günü. Muhteşem abime ziyafet var, istersen gel dedim. Ziyafeti duydu ya kalkıp gelmiş::))

Hemen kendisine ziyafet sunuldu, sac büsküvi!!!

Biraz morali bozuldu ama belli etmemek için sinirinden bisküvileri uzun uzun süzdü ve yemeğe başladı.

Bu bahçeye gelenler genelde kürek cezası alıyorlar::))

Belleme işi buralarda motorlu yapılmıyor::))

Muhteşem abi hızlı çalış hızlı bu ne be kağnı arabası gibi.

Geçen hafta bu kolon,den şüphelenip bahçeye getirmiştik. Koloni çok hafifti ve balı yok mu? diye düşünmüştüm. Bu gün açıp baktık, çok az bir bal vardı. Hemen yan taraftan bir ballı çıta alınıp, sırını çizip arıların ortasına koyduk.

Arıların sağlık durumu ile kalfamız ilgilendi, öksür, nefes al bunların bir şeyi yok bana kalırsa aç bunları doyur bir şeyleri kalmaz::))

Bir çıta baldan sonra yemliği şurupla doldurdum. Şunu da hatırlatalım, arılar uçmuyordu ve biz bu koloniye müdahale ettik.

Hakkımızda don atletle kovan açıyor diyenler oluyormuş, sıkıyorsa sizde don ve atletinizi çıkartıp bir kovan açın, sizi tutan yok. Kendinizi başkalarının yaptıkları arkasına gizleyip, çamur yapmayın.

Biz kimsenin ne yaptığı ile uğraşmıyoruz. Benim anlamadığım beni guruptan çıkaran kendileri, bizi engelleyenler kendileri, gene bizimle uğraşanlar gene kendileri, belaya kaldık derim ya aynen öyle. Allah her şeyin hayırlısını versin.

Biz koloniye müdahalemizi bitirmiştik ki, yemek hazır dedi Zaim abi.

Kendisi bize sac tava hazırlayıp buyur edip, ikramda bulundu.

Sac kavurma yetmez diye birde ızgarada sucuk. Zaim abi gözünü seveyim, yiyen var yiyemeyen var aman dedimsede işime karışma, kürek cezana artırım yaparım deyince sesimi kesmek zorunda kaldım.

Yarabbim benim suçum neydi de bu abileri bana arkadaş yaptın?

Obez olmaz isem çok iyidir.

Ziyafetin üstüne, semaverde çay, yarasın abim….

Zaim abi bunu saymıyorum dedi, bizde saymadık zaten, daha kalabalık geleceğiz göreceksin gününü::))

Yılın son koca yemiş fotosu. Hala koca yemişler açmaya devam ediyor ama arılar bu sene ne püren den nede koca yemişten istifade edebildi.

Kovanların ağızlarını kapatıyoruz. Buraya kışın girip çıkmak zor ve bu sene koloni stokları geçmiş senelere göre çok az. Kolonileri elimin altına alıyorum, ilk etapta teşvik beslemesine başlayacağım, yeni yılın ocak ayı bir bitsin. Bu yıl sıcak olacak diyorlar, şubat başı şurup lamayı düşünüyorum, bakalım hava nasıl olacak. Neden bu kadar erken diyenler olabilir, kolonilerde fazla bal olmadığı için derim.

Koloniyi taşırken zorlanma ayakları yapıp dil çıkarsa da yemedim. Ustam belge filan diyor, dedim onu geç. İki kovan taşıyor belge diyor, Allah’tan hayırlısı.

Koloni muslukları zaten ufaltılmış, kalan yerede sünger tıkadık ve yükledik.

Evet kolonilerimiz yeni yerine dizildi, baharı bekliyoruz.

Bir yılı geride bıraktık. Yeni bir yıla yarın merhaba diyeceğiz. Yeni yılda her şey gönlünüzce olsun.


Etiketler: , ,
Arıcılık Bilgi Merkezi, gezginci arıcılık | Yorum Yok »

Yorum yapmak için giriş yapılmalı.

Forum