ARILARDA YAVRU DURUMU 25-26 ŞUBAT 2012

Ekleyen, Ali Türk 27 Şubat 2012 – 12:14 -

 

Arıcılık yapmak için önce arınız ve arılarınızı içine koyacağınız kovan veya ruşetleriniz olmalı.Daha sonra ise arılarınızı koyabileceginiz yer yada arılık gerekli. Bittimi daha bitmedi, arıcılık bilgi ve beceriniz gerekiyor. 2012 Yılı şubat ayının son günlerindeyiz. İstabul’daki festivalde yeni bir körük aldım.

Yeni cep körüğümüz. Çakmaktan biraz daha uzun bir şey. Önceki körük çok yakıyordu, karton bulmada sıkıntıya çekip duruyorduk. Bu körük az yakıyor ve turbo lu::))

Yeni mini arıcı körüğü. Resimde görüldüğü üzere yakmayıp kokluyorda denilebilir.

Ormandaki arılarımız cumartesi çıta çekip bakarım diyordum, hava 10 derece fakat güneşi göremedik ve arı uçmuyordu. Bir kaç tane iğne yedik, herhalde kızmışlardır bu havada arı açılırmı diye. Kış günü arılara şurupmu verilir diyenlerin son hali içler acısı. Felaket arı ölüm haberleri geliyor üzülüyorsunuz ama yapacak bir şey yok. Milli servetlerimiz sonuçta yok oluyor. Bu sene ben buradaki arılarına dördüncü şuruplamayı yaptım. İlk şurup ocak 21 de verilmişti sanırım, arşiv burada herkes bakabilir. Arılarımız bu sene fire versek te, yaşamaya devam ediyor.  Balı olup sönen kovan sayısı çok, bu sene sonbahar soguk ve kurak gidince arılar kış arısı oluşturamadı ve yaşlı arılar yolun yarısında öldü ve kolonilerde bal kaldı arılar yok. Benim bunlar yıllardır söylediğim gözlemlerimdir. Mehmet Yüksel kış arısı dediğinde dalğa geçenler şimdi, olumsuz  sonuçlarla başbaşalar.

Daha sonra Zaim abinin arılarınada şurup verdik. Biraz enginar yer değişkliği yapmayı düşünüyordum, bir baktım Zaim abiler ailecek gelince, biz oğlumla yazllıktan ayrıldık. Zaim abinin annesi doyasıya bir bal yiyemedim diye takılıyordu, dedim az sabret seni bala doyuracağız.

Ormandan Cemil ustaya geçiyoruz. Bu yıl oğluma ana arı test üretimleri yaptıracağım. Bu biraz daha fazla koşturacağım anlamınada geliyor. Hacıyla uğraşıyorduk, bir uğraş kapısıda açılıyor.

Yeni ana arı kutularının çıtalarını plastik yanaklı yapıyorum. Bir önceki paylaşımda daha geniş anlatılmıştı.

Her şey tamam ve numuneyi vida atmadan Cemil usta delip sonra vida atıyor yarılma olmasın diye.

 26 Şubat 2012 günündeyiz. Hava açık ve gayet güzel, arılar uçuyor ballı babalardan açanlar var, bir kaç çeşit polen akımı vardı.

 Arılarımızda ortalama 3-4 çıta yavru faliyeti devam ediyor.

 Polenle gelmiş bir arıya odaklanıp resim alıyorum, evede bakıyorum işçi arı üzerinde bir varroa. Siz varroayı ne kadar kontrol altına alsanızda baharla birlikte bunlarda faaliyete geçiyor. Yeni doğmuş bir arı üzerinde olduğuna göre bu arı doğalı daha 5 gün olmamış demekki.

Yavru faliyeti artarak devam edecek gözüküyor.

 Şu an 4 çıtada yavru faliyetini sürdüren arılara mart sonu kat atılabilir diye düşünmekteyim. Bu arılar 7-8 çıtalık arılradır. Havalar ısındığında bu arı 10 çıtayı çok rahat sarar.

 Ne kadar yavru çıktığını bu çıtadaki yavru düzeninden daha iyi anlarsınız. haberi ise 27 şubat 2012 günü yapıyorum, dün 15 derece olan hava bugün 5 derecelere düştü. Arılarımızın balı var ve gözmüz arkada degil, yıllardır ilk defa bu kadar arı beslemeye başladım. Bunun asıl nedeni arıların güçlenip bir an önce erkek yapmalarını istememden kaynaklanıyor. Dünkü gözlemlerimde çok azda olsa kapalı tek tük erkekler görmeye başladım. Bir sonraki kontrölde erkeklerin doğmuş halinide göreceğim inşallah. asıl koşuşturma benim için o zaman başlayacak. Ana arı üretimine satart vereceğim. Ana arı üretimi için iki şey lazım erkekler doğacak havalar ısınacak.

Kolonilerdeki bal durumları korktuğum gibi degil, bu kadar yavru faliyeti var stoklarımız çok şükür iyi. Biz yıl boyu ne yapmış isek paylaşmışız. Bize laf söz edenleride paylaşıma bekliyoruz, ama laf paylaşımı olmasın lütfen::)))


Etiketler: , , , ,
Arıcılık Bilgi Merkezi | Yorum Yok »

Yorum yapmak için giriş yapılmalı.

Forum