ARICILIK VE KANOLADAN AYRILIŞ

Ekleyen, Ali Türk 30 Mayıs 2011 – 16:39 -

Bu sene ilk defa Trakyaya kanolaya gittik. Kanola sezonu bitti ve kolonilerin alınması gerekiyor. Bu seneki arkadaşım Saim Ahmet Gürel. Yolda ise yeni almış oldugum cihazın ayarlarını yapıyor. Hayatımda kullanmak için almış oldugum en pahalı el kadar alet, iphone 4. Mobil iletişimde şu an eniyisi bu. Bata telefon, fotograf, internet ve gps, gibi bir çok özelligi üzerinde barındırıyor, tabi şu ana kadar tam kullanamadım. saim abide ipnone 3 vardı oda yeni ipone 4 de geçti. Yolumuz üzerinde Saimin kurdugu tuzaklara bakıyoruz.

Kovan veya ruşet koydugunuzda bazı kişiler bunları yürütebiliyormuş. Saim de karton kutular hazırlamış, çalınırsa bir kaç eski petekli çıtam gider diyordu. Bu tuzaga arı girmiş.

SAİM AHMET GÜREL

Hemen tuzak kapatılıp arabaya atılıyor.

Gene bir başka tuzaga arı girmiş ama birileri tarafından kutu parçalanmış, çok az arı vardı içerde, demekki terk etmiş.

Kutulara havalandırma filan hazırlanmış, Saim bu sene oğul konusunda çok şanslı.

Arılıktayız ve tuzaktan ruşete oğulu aktarıyoruz. Arılıktaki Saimin tuzaklarından birisine gene oğul girmişti.

Oğulun anası, yumurta atılmıştı.

Ben kendi kolonilerimi kapartırken Saim Ali abi gel bak arı ne yapmış dedi. Gittiğimde çuvala bakıp, bu karniol arısı, 5 çıta olarak gelmişti, şu an 16. çıtayı bitirip, 17. çıtayı örmekle mesgul diyordu.

Görüntüler süper. Kanola bitip gitti, nedense gene kanoladan menmun olan olmadı. Ben ise kovanlarımı zor arabaya yükledim, acilen sağım yapmalıyım. Memleketimizin, yerlisini, okotipini ve kafkasını destanlar yazar iken görmek ne güzel::))

Saim’in bir kolonisi, 3 çıta gelmiş, şu an koloni 7 çıta olarak buradan gidiyor.

Bir başka koloni, 4 çıta gelmiş 7 çıta geri gidiyor. Tüm kolonilerde bu kayıt var.

Ben kolonileri hazırlarken civarı bir gezdim. Bazı kanolalar hala sarı duruyordu. Bir baktımki kanola degiller. Biz memlekette bu ota turp otu deriz, buralarda yabani hardal diyorlar. Kanola tamamen bitmiş vaziyette.

Gelincik ve yabani hardal dolu bir kanola tarlası.

Tohuma durmuş kanola.

Çocuklugumdaki gibi gelinciklerin kapsüllerini toplayıp yedim. tazesi çok lezettli olur.

Akşam oldu kolonileri yüklemeye başladık, aman Allahım bu ne leş gibi kalmıyorlar dediğimde Saim abi maşallah de dedi::)) Evet maşallah.

Özkan abi ve hacı ikiside süper çalıştılar. Hele Özkan abiye hasta oldum. Zevkine bizimle gece yarılarına sürünülürmü yav::))

Özkan abi çok enterasan biri. Kendisi asıl işi oto döşemeciligi. Lüks otoların döşemecisiymiş, iyi usta yani.Bir ara saim abi dediki senin benim gibilerin arabasına bakmaz, çok lüks arabalar gelir dedi. Biz yoldayken benim arabanın bazı yerlerinde döşeme sorunu var, bir gün arabanı bana bırak ::))

Bu sıralar olmazda inşallah bırakırız.

Özkan abimiz hobi olarakta, mandırası var, koyun, keçi, ördek tavuk, kangal köpekleri var, hatta Denizliden horoz getirtmiş, şimdide arıları var ve sokmayan arı istiyor::))

İş bitti, etrafta bir mıntıka temizliği yaptık, çöpleri yakıp yok ettik.

Gündüz muhtarım Kani bey gelip yol evraklarımızı getirdi, inşallah tüm arıcılar böyle muhtarlarla çalışır diye dua ettim.

Yola çıktık, Özkan söferleydi, abi söfer açmış. Yav bizde açız iyi oldu bir yemek yiyelim. Yamyam gibi iki kova ekmek bitirmişiz::))

 

Benim arıları indirmek çok sıkıntı verdi. Koloniler kalkmıyor, hadi iki kişi taşırken sorun çıkmıyor. Yere koyarken bitiyorsunuz, genelde üç veya dört kişi indirdik. Bir ara 3 koloni kalmıştı, söfore 9 kovanmı kaldı dedim, hacı hemen el fenerini yakıp kasaya öyle bir baktıki.

Son 5 koloniyi hep 3-4 kişi arabadan yere kadar taşıdık.

En son arılar indi resim çekecem hacı beni çekme diyor, töbe töbe.

Saim abi benim kovanların çekmesini taktı, oda herkes gibi bitti. Saim kardeş ise sitemli. Sana kim dedi karniolla çalış diye, hem bizi hem kendini mafettin::))

Ben kolonileri açtım, arı o kadar havalandırma olmasına rağmen, arılar fışkırmaya başladılar.

En berbatı ise, kamyon indiği yerden çıkamadı. Ellen ne yapılabilirki. Tahtayla toprak kazıp biraz teker altına avuçla toprak attık, olacak gibi degil. Ben biraz kestirecem dedim. Münübüse yatmaya gittim. Gece 4 çeker bir jip getirmişler, arabayı 15 metre filan yukarıya çekmiş, halatı koparmış ama işi bitirememişler.

Bir telefon geldi, Ali hocam ben gebzedeyim::((

Hasan Alperen, Akşam biz arılarla çıkarken oda İzmir’den gebzeye yola çıkmıştı.

Abi 1 saat sonra filan gelirim dedim, çünkü Bilecik’tende yolda olanlar vardı.

Hemen arılıgı bir gezdim olumsuzluk yok.

Nerden nereye, Oktay’ın arılığındayım. Bu sene ise Oktay çoştu, koloni sayısı yakaladıgı oğullar sayesinde 30 filan olmuş. Ne kat nede kovan kaldı, her gün kovan siparişi vermekle nereye kadar hobi arıcılık yapılırki.

Kamyon resmin başladıgı yerdeydi, çekilebildigi yer bu kadardı, kepçe bekliyoruz, ama bu gün pazar ve herkes nazlanıyor. Yukarda Saim abşiye ben gidiyorum deyip hacıyla ayrıldık.

kestane püskülü

Kestanenin son hali, bakalım ne zaman açıp nektar verecek.

Kestane püskülü.

Benim en sevdiğim karelerden biri::))

İzmir den Hasan abimiz kestane şekeri getirmiş.

Bilecikten gelenlerde sen seversin diye köy yumurtasıyla, Osmaneli lokumu getirmişler. Hemde ayvalı::))

Bilmeyenlerde beni pis bogaz sanacak.

Hasan alperan ve Bilecik’li arıcıları bir sonraki paylaşımda bulacaksınız.


Etiketler: , , , ,
arıcılıkta mayıs ayı | Yorum Yok »

Yorum yapmak için giriş yapılmalı.

Forum