ARICILIK VE HAZİRAN FAALİYETLERİ

Ekleyen, Ali Türk 05 Haziran 2012 – 08:14 -


Haziran ayı sanki kiraz ayı, her taraf kiraz, bazı dostlarımız bizi bahçesine davet edip, kirazlarla poz vermemizi sağlıyor, sağ olsunlar.

Bahçede hiç suni gübre kullanılmıyor, çilekler acayip büyümüşler, bu işin hormonla filan alakası yok, cins, doğal gübre , su ve bakım iyi yapılmalı.

Artık yılanlarda kış kostümlerini çıkartmış.  Soyunan bir yılanın geride bıraktığı elbisesi, gözlükleri de bırakmış.

Hafta içi Yalovalı amatör arıcı Ertunç Çibikçi ziyaretime geldi. Benden temin ettiği analardan birisini sorunlu kovanda kestirmiş, uzun süre anasız kalan kolonilerde ana arı kabul edilse bile, içeride genç işçiler olmadığı için, ana arıyı arı sütüyle kim besleyecek. Ana arı beslenmediğinde verimli olamaz.

Madem bana geliyorsun bir ruşet getir anasıyla birlikte bir kaç çıta arı vereyim.

Abi ruşet nedir dedi::))

Neyse şimdi ruşet ne biliyor, Düzceli Erkan tarafından hediye edilen ruşete arı koyalım dedik, bu seferde beni arılar çok sokar ben gelmeyeyim dedi.

Dedim gel bak körüksüz arı açıyoruz.

Tipe bakın nasıl tırsmış bir görüntü var.

Kasma beya kendini::)))

Bunlar dünyanın en sakin arıları, hemde Anadolu::))

Aa bunlar sokmuyor filan, suratta ki ifade değişti.

Biraz daha dursa arılarla beş taş oynayacak, neredeyse içlerine girecek.

Çoktan beri aklımda olup bir türlü yapamadığım çalışma masamı sağ olsun İrfan usta 5  dakikada kesip biçip monteledi ve teslim etti.

İrfan ellerin dert görmesin.

 

Masayı aynı gün denedik, süper çalışılıyor::))

Bu işlerdeki en zor bölüm ve uzun zaman alan, spermlerin toplaması.

Engeller tek tek geçildi, bu yıl üretilen iğneli anaçların ilk larvalarından üretilen ana arılarda doğdu. En çok renklerine kafayı takmıştım, onudsa hallettik şimdiki doğan analar simsiyah serinin tamamını bir göreyim diyorum ama sonuçta kullanılan erkekler belli ve seri aynı olacak.

Benim gibi birisine bu tür işler acayip zor, dünya işin arasında bu işe bayağı bir vakit ayırmak gerekiyor. Ayrılan vaktin ise karşılığı çok kıymetli saf anaçlar…………..

 

Enes Emin’de kirazlarla poz vermeye bayılıyor::))

 

Enes nasıl bant çekileceğini tarif ediyordu, Kadir bey biz anlamıyoruz sen yap dedi ve ihale Enes Emin’e kaldı::))

 

Alltaki resim ise bozuk dondurma dolapları, sacları alındığında köpük bir kutu kalıyor.

Kadir bey bunların her birisini bir kovana mantolama yapmıştı, kışın fareler bayram etmişler. Diyor ki farelere köşk yapmışız haberimiz yok.

 

Haziran ayına arı taşıyarak girdik.

2 Haziran akşamı Bal birlik Başkanımız, Kadir Gürkan beyin arıları Şile kızılca köye götürüldü.

Bende işler marangozda niye bitmiyor diyordum. Enes Emin fantazi peşinde, ana arı çiftleştirme kutusu yapmış, hemde benden gizli, tabi enselendi.

Bu kutu on’lu  (10)  olarak tasarlanmış, bölmeleri sökülebiliyor, ayrıca bölmelere aynı zamanda yemlik yapmış.

Allah her şeyin hayırlısını virsin. “Taşa çıkan keçinin ağaca çıkan oğlağı olur” diye, bir ata sözü hatırlıyorum::))

Bölmeler çıkabiliyor, ama bu kutuyu yapmak felaket zaman alan bir şey,Cemil ustalar Şile de bir iş aldı, marangoz bizimkine kalmıştı, acayip çalışmış…..


Zaim abilerin villa yönetimini ziyaret ettim.  Yönetici Raşit bey monte edilmek için kovanlar getirmiş, yakında arı koyarız, kendisini resimlemeyi unuttuk, çünkü biraz sonra hava karardığında Şile ye arı götüreceğiz.  Çok yoğun bir tempoda başka işlerede girdim sayılır,üretmiş olduğumuz anadolu arısından sonra, Anadolu tavuğu üretme projem var. Memleketimiziin güzide köşelerinden yumurta toplayıp, bunlardan Anadolu tavukları üretmeyi kafama koydum, sizlerin yardımınıza acayip ihtiyacım var. Gelen yumurtaları mutfakta elemeden geçirip, kalanlardan halis Anadolu tavukları üretilecek, ahada yazdım habarınız olsun.

İlk organik yumurtalar tarafıma teslim edildi, temel atıldı, gerisi kolay.

Pazar akşamı Enes ile arı götürdük, bu gün İlhami abide yardıma geldi. Üç gündür evimize gece yarısı 1-2 gibi gelebiliyoz. İki tur kendime arı götürdüm, bu yıl aslında bal işini askıya almıştım, sırf erkek üretimi sekteye uğrar diye bir miktar arıyı kestaneye bıraktım. Bal akımı olsun götürdüğüm arılar zaten hem erkek işini hemde kestane bal işini bu yıllık hallederler.

 


Teşekürler……

Neredeyse unutuyordum. Kastamonu’dan gelen kirazlar. Zafer abim pazar günü Hışırın yerine bırakmıştı. Bu kadar kiraz nasıl yenilir demeden edemiyorum::))

Bu yıl kestanelerin püskülleri erken açtı, en az 10 gün oynadı, inşallah yağmur yağmnaz ve ortam müsait olursa akım başlamış. Bir gün önceden giden kovanlarada koku vardı.


Etiketler: ,
Arıcılık Bilgi Merkezi | Yorum Yok »

Yorum yapmak için giriş yapılmalı.

Forum