ARICILIK MALZEMELERİ, RUŞET KOVAN

Ekleyen, Ali Türk 03 Mart 2012 – 22:23 -


Mart 2012 kar yağışıyla girdi, hala inat ile yapmaya devam ediyor. Arılara gidemedik ve bahara lazım olacak ana arı çiftleştirme kutularının en azından bir bölümünün biçim işine bir el atalım demiştik. Yukarıda görüldüğü üzere, üç bölmeli olacaklar. Çıtalarını ise daha pratik toplandığı için plastik yanaklı yapıyoruz. Her bölmede 4 çıta bulunacak, çıtaların  dışatan dışa ölçüleri 21×24 oluyor.

Bu ana arı çiftleştirme kutuları, ruşet kovana da dönüşebiliyorlar. Her ruşet standart 6 çıta almak kapasiteli.

Geçmişte yaşadığımız bazı sıkıntıları ben ve ekibim biliyor. Suni tohumlama işleminden geçen ana arılar bir türlü yumurta atmıyordu, ne ölüyor nede yumurta atıyor. Açıp bakıyorsun sperma kesesi dolu, tek eksiğimiz kovan içi sıcaklığının olmamasıymış. Bunları yaşayarak öğrenmek bizlere çok pahalıya mal olmuştur. Bu kutularda geçmişte yaşananlar olmayacak.

Bu gözler faaliyete geçtiğinde, her bölümde standart çıta ölçüsünde iki çıta arı bulunacaktır.

Ana arı üretiminde kullanılacak çıtamızın içten içe çıta ölçüleri 19×21 oluyor.

Bu gün malzemelerin ucundan bir başlayalım demiştik, yaklaşık 150 ruşet biçildi, yarına kanalları açıldığında kasa montajı yapılacak. yani dört tarafı tamam oldu sayılır, dip ve bölmeler ve kapak işleri sırasıyla yapılacak. 100 Ruşet düşünmüştüm, madem bu işe bulaştık, elimiz değmişken 300 tane yapıp bir daha şu marangoz işlerine bulaşmayayım diyorum. Olmuyor her sene talaş ve toz yutmadan bir türlü sezona giremiyorum.

Birde eskiden yalınız çalışırdım, şimdi ise yanımızda işsiz birisi var ve iş arıyor::))

Oğlum Enes Emin, olmasaydı malzemenin yarısını bu gün zor işlerdim.

Malzeme alırken sadece iki yan üzerine hesap yapılmıştı. Tek bir malzemeden iki yan ile ön ve arkada çıktı::))

150 parçadan 100 filan ruşet çıkar diyordum, 150 çıkmasa bile 140 rahat çıkacak.

Bu gün Enes ve ben toz maskesi kullanmama rağmen hala talaş tükürüyoruz::))

Bu parçaları birleştirdiğimizde ön ve arka sayısı belli olacak, yan sayısı 150 çift zaten. Cemil ustam hem milimi milimine ölçü çıkartıp sonrada niye bana odun çıkmıyor diye düşünüp duruyordu::))

Yarına kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Bu arada yakın arkadaşlarımıza bildirmeme rağmen bazı arkadaşlara ulaşamamışım, Muhteşem abinin kayın validesi, 10 gündür filan yoğun bakımdaydı. Perşembe akşamı vefat etti, merhumeye Allah’tan rahmet, ailesine sabırlar diliyorum.


Etiketler: , ,
ana arı kutusu | Yorum Yok »

Yorum yapmak için giriş yapılmalı.

Forum