ARI BÖLMEK

Ekleyen, Ali Türk 13 Mart 2013 – 08:43 -

IMG_0195

2013 Yılı mart ayının 10’u.
Abdullah amca arı bakacağım diye tutturdu, geçen sene bir ruşet arı vermiştim söndürdü, bu yıl erkenden soluğu arılıkta aldı::))
Aynı zamanda İlhami abinin yeni körükçüsü.

IMG_0208

2013 Yılının ilk bölme arılarıdı pazar günü yaptık, tarih 10/03/2013.
Bölme yapmamızın nedenlerinin başında bir kaç gün sonra uzun süre kalmak için Mersin Aydıncık’ta olacağız.
Dolayısı ile buradaki arıları zayıflatmayı amaçladık. En zayıf kovanlarda 5 çıta en kuvvetlilerde 8 çıta yavru vardı.

IMG_0212

İşe başlamadan kısa bir sağanak yağmur başladı, yağmurdan sonra hava biraz serinledi genede maske giyemedik çünkü maskelerimiz Mersin’de::))
Tek maske vardı onuda Abdullah amcaya giydirdik.

IMG_0217

Abdullah amca ruşette arı bakamdı, bu sene kovanla arı bakmasına karar verdik, kovan ise Vecdi abinin::))

IMG_0259

Baştan yavrulu çıta bölünecek kovana alınıyor üzerindeki arıyla birlikte. Sonra bir çıta larvalara bakan acemi arı silkeleniyor, aynı arılıklarda geri dönüş fazla olur, bundan dolayı larvalara bakım yapan işçi arı özellikle silkeliyoruz.Larvalara bakan işçiler hiç kovan dışına çıkmayan arılardan oluşur, tabi kış arıları hariç, bizim arıların içinde kış arısı bulmak zor.

IMG_0221

Bölmelerde ana arı mutlaka bulunmalı, bulunamıyorsa bölünen kolonilerin ikisine aynı numara yazılmalı 1/1 veya 6/6 gibi, ertesi gün yapılan kontrolde ana zayıf tarafa gitmiş ise eski kovanına verilmeli.

IMG_0226

Devşirme koloni oluşturulacak ise ana arı kesinlikle bulunduktan sonra koloniden arılı ve yavrulu çıta alınıp bölmeye konulur, aksi taktirde devşirme bölmeye verdiğiniz ana arının kesilme riski çok fazla olur, kesilmese bile hangi koloninin ansı bulmak bayagı zor olacaktır. Tbi bunları bir sürü arı bölecekler için yazıyoruz::))

IMG_0229

Bölmelerde ilk yapılması gerekenlerin başında fazla yavru bölmeye verilmemesi lazım, geri dönüşleri gördükten sonra ilave yavrulu çıta verilebilir. Birde verilecek yavrular içinde boydan boya yumurtalı bir çıta olmasını öneririm, bir bölmenin ana arısının göreve başlaması bir aydır, bir ay işçi arılar yatacağına yumurtadan itibaren işçi arılara baksınlar daha iyi, bu benim fikrim ve tercihimdir.

IMG_0186
Kuşet kovanlardan artan malzemelerin artıklarından oluşturduğum 26 kutunun kapaklarını ve yemliklerini yeni kereste alarak biçtim. Az gözüküyordu ama dünya iş çıktı. İki sene içinde ruşetlere verdiğim sadece malzeme parası 3500 lira, işçilik ve diğer masraflar yok.Nasip olursa iyi bir yatırım yapmış oldum.

IMG_0191

Bu yemlik 26.5×26.5 kutunun üzerine oturuyor, kutunun genel olarak şekli küp oldu, her şey kare ve bu yemlik 2.5 cm yükseklikte olmasına rağmen bir litreden fazla şurup alacak durumda.Yemliği baraj olarak düşünürsek çevresi 3 cm, şurubun dayandığı set ise 2.5 cm.

IMG_0193

Kutunun musluğunu çok basit bir şekilde açıp kapatma şekli olarak, sac düşündüm.
Bu kutularda damızlık kraliçeler bir şekilde korunmaya alınacağı gibi erkek arıların hapsedilmesinde kullanılacak. Damızlıkların yavru ihtiyacı başka ruşetlerden karşılanabilir, çok az bir yumruta attırıp tüm çıtaların şurupla blokesini düşünmekteyim. Bu sistemi sanki yabancılar kullanıyor, hiç bir yerde açıklama bulamadım ama işin mantığı bu yönde diye tahmin ediyorum.

IMG_0263

İlhami abinin geçen sene bu arılıkta kestaneye götüremediği bir arısı vardı, kovan gece dağıldı ve kestane balına gidemedi, o koloniden yaklaşık 3 hasat yaptı ve toplamda 60 kilo civarında bal yapmıştı. O kolonide yeni doğmuş bir sürü soluk erkek arılar vardı onları yapmış olduğum kutuya aldık ve hapsettik 15-20 gün sonra spermlerini alacağım. Arı F1 dolayısı ile erkekleri saf.

IMG_0267

Elimizdeki kutuların yavrulu çıtası olmadığından , yavrulu çıta kesip, erkelerin hapsolunduğu bölmeyi bu şekilde yavrulandırdım.

IMG_0274

Çıtaya göre yavru kesip ana arı kutularınıda böyle arılandırabilirsiniz.

IMG_0276

Kesmeden çıtayı yavru üzerine koyup şablon gibi çizik atıp, çizikten kesim yaparsanız yavrulu çıta, kesilen bölmüme böyle oturur.

IMG_0277

Yavrulu petegin kayma ihtimali yok ama bir kaç günlüğüne bağlamak iyidir.

IMG_0297

Erkeklerin hapsedildiği ikinci katın yan atarfında erkek arıların dışkılama uçuşunu sağlama için kısa süreliğine açıp kapatabilecegim bir musluk var. Erkek arıların bulunduğu bölümün altı ana arı ızgarasıyla kaplı.

IMG_0301

Burada görüldüğü gibi seçilmiş erkek arılar sizin izniniz olmada koloniden çıkamazlar.

IMG_0305

6 Çıtalık Kuşet kovanlarım, küçük diyordum, kelli felli koca kovanoldu  katınıda koyunca yav::))

Yapmış olduğumuz bölmelerin videolarınıda buraya ekleyeyim, video blogunada koyacağım ama bu haberin altında bulunmasında fayda var, haberin bütünlüğü açısından bu önemli.

Arılarının farklı olduğunu söyleyenler varmış, 100 tane koloniden 98 tanesi aynı olanların neresi farklı, anası belli degil babası belli degil fark bumu? bizim koloniler ise belki 100 koloniden, sadece 1 farklı olan, acaba fark hangisinde::))

http://www.youtube.com/embed/iAT9kPBIjE4


Etiketler: , , , , ,
Arıcılık Bilgi Merkezi | Yorum Yok »

Yorum yapmak için giriş yapılmalı.

Forum