Gönderen Konu: Her Arıcı Bu Videoyu İzlemeli...  (Okunma sayısı 6970 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Her Arıcı Bu Videoyu İzlemeli...
« : 08 Aralık 2013, 21:14:23 »
İşçi arının doğuşu. Ana arının yumurta atışı.  İşçi arının topladığı poleni, petek gözüne depolaması.  İşçi arının nektar kaynağı tarif dansı. İşi arıların petek üretmesi ve petek örmesi.  Kraliçe arının çiftleşmesi, çiftleşme sonrası spermlerin kanaldan gerideki sperm keseciğine toplanması.  Spermlerin orada yıllarca canlı kalması ve 2-3 yumurtada başka erkek arı sperm değişmesi, harika bir video çekmişler, hem de yıllar öncesi...

Üzülerek bir şeyi not düşeyim, ülkemizde video hırsızlığı var, kendisine ait olmayan videoları aşırıp birde kendi çektiğimiz videolar diye yalan söyleyen adi hırsızlar...
Benim videolarımı bile aşırıp kendi çektiğimiz videolar yazmışlar, şeref yoksunları...
Video böyle paylaşılır, ben böyle video paylaşmakla ne kaybettim ki...

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

mozdiyar

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Her Arıcı Bu Videoyu İzlemeli...
« Yanıtla #1 : 09 Aralık 2013, 00:53:06 »
Ali Bey paylaşımınız için teşekkürler.Üç bölüm izledikten sonra" devamı yarına" diyerek bıraktım.Son izlediğim kısımda varroa mücadelesi yapılıyor.Bir bölüm bitince az sonra otomatikman bir diğeri açılıyor.Harika görüntüler,daha kaç bölüm var şimdilik bilmiyorum.Ama şu açık ki "çok çalışmamız gerek çok."Ah bir de dilini anlayabilseydik...

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 09 Aralık 2013, 09:06:01 »
Mozdiyar; Video toplamda 4 parça ama en önemli detaylar yayınladığım bölümde. Hala bir çok kişi arı her şeyi gizli yapar sırdır göremezsiniz, anlayamazsınız masalları anlatır. Arıcı bunları izlediğinde kovan içinde neler oluyor, nasıl bu işler yapılıyor, işin masallardaki gibi olmadığını anlıyoruz. Dilini anlamayı bende çok isterdim ama dili anlamadanda bir çok şey anlaşılıyor. Arıcılıkta biz oldukça geri kaldık, adamlar araştırma ve geliştirmeleri son hız devam ettiriyorlar...

Bir video daha var, papaz arısını üreten Brother Adam,1950 li yılları videoları var,1952 yılında başka ülkelerden arı getirmeye başlamışlar, 1962 yılında Türkiye'den arı götürmüşler, dünyanın tüm arılarını toparlamış ve Buckfast diye hibriti arı üretmiştir. Hala adamların 1952 yılındaki mantık ve çalışmasına ülke olarak gelemedik...

Bü günlerde yavaş yavaş papaz arısının formülleri piyasada düşmeye başladı, biz artık öğrensekte sanki bir başka modele geçtiler demekki. Bu şuna benziyor Amerika bir füze üretiyor kimseye vermiyor, ikinci bir füze üretiyor, birinci üretettiğini yok edecek modelde, o zaman ilk ürettiğini piyasaya satıyor...
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

mozdiyar

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 09 Aralık 2013, 12:52:27 »
Ali Bey, söylediklerinize tamamen katılıyorum.Bu yüzden de sizin arıcılıkla ilgili çalışmalarınızı yakinen takip ediyor ve takdirle karşılıyorum.El yordamıyla başladığınız işte şimdi ileri noktalara geldinizse bu araştırma ,ilgi, yeniliklere açık olma gibi özellikler gerektirir.Bizi yabancılardan ayıran olumsuz yönlerimizden biri de birbirimizi destekleyecek yerde çelme takmaya daha meyilli olmamızdır sanırım.Bence önemli bir görevi yerine getiriyorsunuz .Uğraşlarınızda başarılar dilerim.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 09 Aralık 2013, 21:36:12 »

Videonun ikinci parçası...

Bu videoda koloni yönetimi var.
Hijyen ölçümleri yapılıyor.
Hijyen ölçümü yaptığı alet ile sorunlu ana arının bozuk olan yavru durumu ölçülüyor…
Renkli şeyler erkek ve dişilik ‘teki akrabalıklarımı anlatıyor sanırım…
Sonrasında oğula meyleden bir kovana müdahale var.
Tüm kolonilerde sanki erkek üretimi var, boş erkek çıtaları giriliyor…
30 Çıtalı bir koloniyi oğuldan vaz geçirmeye çalışılıyor ve kovan ortadan ikiye bölündü…
Kovan 30 çıta iken yapılan müdahale ile 40 çıtaya çıkartıldı, ana arı alt katta kaldı, ortadan verilen giriş ile iki ayrı koloni gibi çalışan kovan sonuçta bölündükleri için zayıfladılar, analı olan alt katta meme sorunu bitmiş, anasız olan üst kattaki memeleri temizleyip arıları tekrar bir koloniye döndürürken video bitti…

Burası bir araştırma istasyonu, ne yapılıyorsa not tutuluyor..

Her şeye anlam veremiyoruz, nedeni ise konuşulanları anlamıyoruz ve fikir yürütme, gerçi böylesi daha iyi, bir sürü değişik fikir çıkar....

Ali Türk

mozdiyar

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 09 Aralık 2013, 23:35:22 »
Ali Bey,dediğiniz gibi son bölümde de farklı gen yapılarındaki erkeklerle döllenmiş bir ana arının yavrularının durumları çan eğrisi üzerinde gösteriliyor.Bir de benim ilgimi çeken şey apartman gibi üst üste konmuş kovanlarla  ve fazla saldırganlık göstermeyen arılarla çalışmaları oldu.  Selamla...