Gönderen Konu: karniol  (Okunma sayısı 7172 defa)

murat yolaldı

• Acemi Üye
  • *
karniol
« : 17 Nisan 2010, 03:53:04 »
sn arı bakanım karniol arısının kayseriye uyumu nasıl burdaki bazı arıcılar uygun olmadığını söylüyor
selamlar

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: karniol
« Yanıtla #1 : 17 Nisan 2010, 09:05:40 »
sn arı bakanım karniol arısının kayseriye uyumu nasıl burdaki bazı arıcılar uygun olmadığını söylüyor
selamlar

Murat bu arı dünyaya uyum sağladı, sadece Kayseri değil tüm Türkiye'ye nedense uyum sağlayamadı 

Bize dayatılan arıların ne kadar uyduğu bellimi. Arıcılıkta uyum nedir ve ne yapmak istiyoruz. Nektar akımı şubat ayında başlayıp, ekim ayında biten bir ülkede, bir bal sağımı mı uyum sağlamak dedikleri. Türkiye'nin her yerinden koloni sönmeleri haberi alıyorum, bunlar uyum olduğundan mı söndü acaba ve sönen koloniler karniyol değiller.Bunları zaman içinde herkes görecek, uyum sağlayanla uyumsuzları hep birlikte göreceğiz.

Bizim ülkemizde bir çark var ve bu çarka kimse dokunmuyor, herkes bu sistemden yolunu buluyor. Rant ve keklemelerin olduğu yerde dünyanın en hantal arısı ülkemizin her yerine ne hikmetse hemen uyuyor.
Sorun karniolun uymasında değil, yıllarca efsane olan arı yerle bir oldu. Herkes tablolara baksın. Ben yazdıktan sonra kafkasın gelişmesi birden kesildi. Kafkas hızlı gelişir diyenler yalan söylerler. Kafkasın özelliklerine bakın, en iyi geliştiği dönem 60 bin nüfus yapar bunu da kaç çıta arı yaptığını hesaplayın. Bu 60 bin nüfusta bal gelmediği dönemdedir, bal geldiğinde kafkas arısının özelliklerinden birisi yavru civarına bal depolamak ve yavruyu kesmektir.

Şu an büyük bir geçiş dönemi var, kime uyup kime uymadığını göreceğiz.
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2010, 09:32:47 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

ankarali

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 10 Kasım 2010, 22:23:44 »
değerli abilerim iyi akşamlar. ben forumunuza üye olalı epey oldu ancak işlerim dolayısiyle nete giremiyordum. bugün girdim ve karniyol arısı hakkında biraz bilgi edindim. benimde 15 koloni arım var yani hobiciyim. ancak karniyollar hakkında öye güzel şeyler anlatmışınız ki insanın bu arıya yönlenesi ve çevresindeki insanlarıda yönlendiresi geliyor. öğrenmek istediğim şu damızlık olarak kullanabileceğimiz saf karniyol arıyı nereden temin edebiliriz? şimdiden çok teşekkür ederim saygılar sunarım...

Turan15

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 11 Kasım 2010, 11:02:04 »
Merhaba Ankarali arkadaş, ben bu siteye üye olalı daha kimse burada veya şurada saf veya melez karniyol arısının şurada üretilip pazarlandığını net bir şekilde göremedim, hayırlısıyla birisi çıkıp 2011 Nisan-Mayıs aylarında ben üretiyorum ve isteyene göndereceğim der herhalde diye düşünüyorum.

mdoganaksehir

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
    • http://doganaricilik.blogspot.com/
« Yanıtla #4 : 11 Kasım 2010, 11:20:12 »
"Arayan bulur ":D

Demiş atalar. 

Arkadaşlar bende uzun zaman aradım. Ve sonunda buldum sizlerle paylaşayım. Vereceğim linkte aradığınızı bulacağınıza inanıyorum. Buyurun link aşağıda

http://bengittim.blogspot.com/
Ne yaparsan yap; en iyisini yap...

http://doganaricilik.blogspot.com/

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #5 : 11 Kasım 2010, 15:07:39 »
değerli abilerim iyi akşamlar. ben forumunuza üye olalı epey oldu ancak işlerim dolayısiyle nete giremiyordum. bugün girdim ve karniyol arısı hakkında biraz bilgi edindim. benimde 15 koloni arım var yani hobiciyim. ancak karniyollar hakkında öye güzel şeyler anlatmışınız ki insanın bu arıya yönlenesi ve çevresindeki insanlarıda yönlendiresi geliyor. öğrenmek istediğim şu damızlık olarak kullanabileceğimiz saf karniyol arıyı nereden temin edebiliriz? şimdiden çok teşekkür ederim saygılar sunarım...

"Arayan bulur ":D

Demiş atalar. 

Arkadaşlar bende uzun zaman aradım. Ve sonunda buldum sizlerle paylaşayım. Vereceğim linkte aradığınızı bulacağınıza inanıyorum. Buyurun link aşağıda

http://bengittim.blogspot.com/

Ankaralı;
Karniyol arıların bir çok özelliği durup dururken olmamıştır. Bu yıllarca arı üzerinde yapılan seleksiyonun ürünüdür. Bu işi ciddi olarak yapanlar yaklaşık 1940 tan beri Karniyol arısını selekte etmişler. Bu selekte yi bazıları yanlış anlıyor, genleriyle onaymış gibi, bir arılıktaki karniolların her konuda en iyisinin seçimine verilen ad selekte.
Selekte her türlü iştede uygulanabilir, selekte niçin yapılır araştırın görün.

Damızlık olarak kullanılacak anaarılar yurt dışı kaynaklı.
İşin ciddiyetini bilmeyenler bu sene birkaç yerden duydum sıradan anaarı getirip, lafa geldi mi bizde dışardan getirdik demekteler.
Bu işin ciddiyetini bilenler ise, böyle bir işe giriştiklerinde, sıradan anacılardan değil, anaarı üretiminde söz sahibi yerlerden anaarı temini yapmışlardır. Damızlık anaarım var diyenler de kesinlikle, damızlık anaarının kimliği ve sağlık raporu vardır.

Ülkemizde bu arının safını üreten yok. Üretimi olmayan şeyi nasıl bulacaksınız ki?

Bırakın safı F1 bile bulmak çok zor.
Bir çok Karniyol arı üretiyorum veya bende var diyenler ise karniolun suyunun suyunu Karniyol diye karşısındakine yutturmakta.

Yabancı bir site var yakında linkini paylaşacağım, Karniyol çok yumuşak arıdır diyor devamında ise F2 den sonrası sizi hayal kırıklığına uğratır demekte. Bir çok kişide Karniyol diye arı aldık bizi yedi bitirdi demekte varın siz düşünün Karniyol mu? Değimli?

Beni paylaşımlarım ortada, Karniyol kullanan arkadaşlarımda ortada.
Bu konuda fazla açıklama yapmaya gerek görmüyorum.

Mustafadogan;
 Kimseye saf karniyol verilmedi, saf karniyol piyasaya verilecegi zaman, en az 15 kişilik arkadaş gurubunun görüşüne göre hareket edilecek. Bu iş o kadar basit degil. Şeh uçmaz müritleri uçurur diye buna derler demekki ;)
Beni uçurtmakmı istiyorsun?
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Turan15

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 12 Kasım 2010, 10:56:00 »
Arkadaşlar teşekkür ederim, en kısa sürede irtibata geçip, bahar da artık bir yerden başlayacağım, hayırlı işler dileğiyle,
Herkesin Mübarek Kurban Bayramını kutluyorum,
Trafikte aman dikkat edelim.