Gönderen Konu: ANTİ VARROA DİP TAHTASI ( ELEK TELLİ DİP TAHTASI)  (Okunma sayısı 72367 defa)

miriliburak

• Ziyaretçi
Ynt: ANTİ VARROA DİP TAHTASI ( ELEK TELLİ DİP TAHTASI)
« Yanıtla #45 : 02 Mayıs 2010, 22:28:25 »
Hayırlı günler...

Anti varroa altlıklı kovanlarım tamamlandı eskiler ile yer değiştirdik İNŞAALLAH daha güzel yola devam edeceğiz

Bunlar biraz farklı oldu sebebi marangozum ben yokken anlattığım şekilde yapmış olan oldu artık bunları bu şekilde kullanacağız diğerlerini nasip olursa kendim çakmayı düşünüyorum...

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
    • ARICILIK İFLAH OLMAYAN BİR HASTALIKTIR
« Yanıtla #46 : 02 Mayıs 2010, 23:47:23 »
Emrah , sacın 4 kenarınıda 1 cm kadar kıvır yani sac çekmece gibi olsun mukavemet kazanır ve sarkmaz.

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #47 : 08 Mayıs 2010, 21:09:32 »
Anladım Ali abi bundan sonra ki kovanlarımı o şekilde yaparım artık.Cevabın için teşekkürler.

muratdönmez

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #48 : 25 Haziran 2010, 20:28:21 »
Arkadaşlar  bereketli bir yaz mevsimi diliyorum( haziran ayı yağmurlu geçiyor bir çok yerde  inşallah iyi olur)

Bu elek telli altlıklara polen  tuzağını nasıl yapacaktık,  yapan arkadaşlar varsa yayınlayabilirler mi?Bu soru arada kaynamış gözüküyor. :'(
Uyanık olan daha ziyade uykudadır. Onun uyanıklığı uykusundan beterdir. (Mevlana Celaleddin-i Rumi)

MESTAN BESLER

• Acemi Üye
  • *
  • Lütfen duyarlı Olalım DÜNYAMIZ Hasta onu Koruyalım
« Yanıtla #49 : 28 Haziran 2010, 13:02:13 »
Bu dip tahtalarından bende yaptım bahardan beri kullanıyorum.Kovan kapaklarındakı delikleride tamamen kapattım.Arılarım kalabalık arılıklardan aşağıda ova sayılır ondanmıdır yoksa bu altlıklardanmıdır çok iyi geliştiler.Tek olumsuzluğu uçuş tahtasının olmamasında yaşadım.Arılar yorgunmu desem çok çok yüklü geldiğindenmi desem sehpaya yada yere düşenler telli kısımdaki çekmecenin açık kısmı öne geldiğinde tırmanan arılar alttan tele gelerek yığılmalar yaptılar.Bunu uçuş tahtasını uzatarak baya çözdüm ama bakım sırasında dökülen genç arılar toplanıyolar.Yanlışlıkla çekmeceyi önden yapmışım çıkarıp takarkende hem arılar sıkıntı veriyolar hemde çekçeceyi takarken üstüne konuyorlar içeri iteklesen orda kalıyorlar.Sonuçta çekmece kesinlikle arkada olacak uçuş tahtası normallerdeki gibi olacak.Birde kapak altına naylon sermiştim sıcaklarda sıkıntı verdi çuval ve karton koydum düzene girdi.Simdilik hoşcakalın.

Mustafa DOĞAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #50 : 03 Temmuz 2010, 09:56:31 »
sa
arının üzerinden dip tahtasına düşen varoalar bidaha arının üzerine çıkamıyor peki dip tahtasında ölüp kalıyor mu ne oluyor?

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
    • ARICILIK İFLAH OLMAYAN BİR HASTALIKTIR
« Yanıtla #51 : 04 Temmuz 2010, 21:33:22 »
sa
arının üzerinden dip tahtasına düşen varoalar bidaha arının üzerine çıkamıyor peki dip tahtasında ölüp kalıyor mu ne oluyor?

Varroa telden yere düşüyor ve bir daha yukarıya çıkamıyor...

Halbuki normal dip tahtasında arının üzerinden aşağıya düşen varroa , tabanda dolaşan arının sırtına yine biniyor...

http://alisekerli.blogspot.com/

Mustafa DOĞAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #52 : 05 Temmuz 2010, 07:51:15 »
ali abicim teşekkür ederim cevabın için yani bir daha çıkamayınca orada ölüp kalıyor.
bu arada ali abi seni gömek güzel bloğun da uzun zamandır yazıların çıkmıyor bi sorun yoktur inşallah hizmetlerin için Allah razı olsun bloğundaki yazılarının da devamını bekleriz saygılarımla

sdubilgisayar

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #53 : 25 Ağustos 2010, 03:06:13 »
Bu anti varroa dip tahtası güzel bir şey. yararlarını forumda baya bahsedildi.  fakat kafama şu soru takıldı. polenli gelen bir arı bu tellerin üzeerinden geçerken ayağındaki polenler dibe düşüyormu düşmüyormu.  düşmüyorsa bu nasıl oluyor.

birde;

Ali şekerci abinin anlattığı dip tahtası biraz karışık yabancı sitelerdeki tahtalar daha basit sanki. kararı siz verin.

http://3.bp.blogspot.com/_fSvucTcTCpg/SmFO_CiPGkI/AAAAAAAAAQ8/ceAHgGnrTTk/s1600-h/024LR+Pollen+Trap.jpg

http://1.bp.blogspot.com/_fSvucTcTCpg/SeFtMFKpz4I/AAAAAAAAAFA/eAiq2gk2mgk/s1600-h/013LR+Hiving+a+Swarm.jpg

amacım Ali abinin yaptıklarını eleştirmek değil. bunu nasıl daha basit bir şekilde yaparız. 

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #54 : 02 Eylül 2010, 09:48:31 »
"amacım Ali abinin yaptıklarını eleştirmek değil. bunu nasıl daha basit bir şekilde yaparız."

sdubilgisayar;
Bir şeyler yapıldığında eleştirmiyorum desende eleştiri oluyor zaten.
Ortada bir şey yoksa zaten ne eleştiri nede yazı olacaktı. :)
Anti varroa tel altlıklı kovanlarla zaten ne zaman tanıştıkki.
Ülkemiz arıcılıgında kafkas arısına odaklı, dolayısı ile kafkas arısı hızlı bir arı olmadıgı için zaten havalandırmalı kovanlara hiç bir zaman ihtiyaç duyulmamıştır.
Kafkas arısına  havalandırma koy, gidip havalandırmaları kapatır.
Ben ülkemizdeki malzemelerin gelişmemesinide kafkas arısının hakimiyetine bağlıyorum.
Bu benim görüşüm kim ne derse desin.
Başka ülkelere bakıldığında kafkas gibi hantal arıyla çalışan ülke yok, varsa gösterin.
Kafkası kullananlarda ıslah edip ondan sonra kullanıyor.
Bir fransız blogunu incelerken, blok sahibinin yapmış oldugu kovanı Japon arıcılık sitesinden esinlenerek yaptım cümlesi dikkatimi çekti.
Nerden nereye dimi.
Bizde esinlenen yok, olsada başka şeyler söylüyorlar, yoksa bizimkilerin kariyerine zarar gelir.
Bir kaç resim ve link atacağım, Japon kovanları, karakovan sisteminde çalışmasına rağmen altları anti varroa diplikli.
Önemli olan, kovan içinde sıkıntı çıkarmamaktır.
Hızlı gelişen arı ırklarına böyle altlıklar konulmadığında ya oğula meyledecek yada anaarıyı degiştirmeye kalkacak.

Fransız Bayan arıcı Japon kovan modelini degiştirip gözlem yapılabilir hale getirmiş.

Japon kovanın orjinal tabanı, pervazlar alt katların üsüne montelenmiş.

Kovan parçalarının toplanmadan önceki hali.

Önemli olan ortaya bir şeyler koyabilmektir.
Bakın bir Fransız taa japonya'daki bir siteden esinlenip bir şeyler ortaya koymuş.
Eleştirmek kadar kolay bir şey yok, en çok eleştiriyide ben yaparım, neden dersen bir şeyler yapıyorumda ondan.
Birileri bir şeyleri derken bir şeyler yapmasa bile yapmaya çalışmalı diye düşünüyorum. ::)
http://www.h6.dion.ne.jp/%7Ekansatu/index.html

http://www.h6.dion.ne.jp/%7Ekansatu/page015.html
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2010, 10:01:41 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #55 : 18 Aralık 2010, 20:27:14 »

Bir çok kişi antivarroa tel altlıklı kovana nasıl polen tuzagı monte edebiliriz diye sorup duruyordu. Bir arkadaşımız, yapmış oldugu anti varroa tel altlıklı kovana istendiğinde takılıp istendiginde sökülebilen polen tuzagı yapıp bunu bana hediye olarak yolladı. Bende baştan zorlansamda bulmacayı çözdük :D
Birinci resim polen tuzagı takılmış halde. Bu konumda polenle gelen arı tuzaktan geçmek zorunda. Üstten geçerse polenle giriyor. Alt tarafı tercih eden poleni bize bırakır ;)

Polentuzagı girişe konulmuş şekli. Resimdeki vida yerlerine kovanı açıp kapatmaya yarayan menteşeli musluk tahtası takılıyor.

Aslında bütün iş musluktaki bu boş gibi duran oluklu tahtada.

Musluk tahtasını monte edip, oluklu tahtayıda altlıga monte ettim. Polen tuzagını ters takıyoruz. Bu konumda altan giren arıda üsten giren arıda tuzaga yakalanmıyor.

Bu konumda polen tuzagının takılı oldugunu daha iyi göreceksiniz. Üsttende giriş var alttanda giriş var. Üsten geçenler poleniyle içeri girer, altan geçen işçi arı sepetinde polen varsa tuzaktan geçtiğinde poleni aşagıdaki çekmeceye ister istemez bırakıyor.

Kovan girişindeki iki girişide görüntüleme çalıştım, olay anlaşılsın diye.

Polen tuzagını tamemen çıkarıp aldıgımızda, iki girişte sebest çalışmaya açılmış olmakta.

Bu resimde sanki kovan içiymiş gibi ön tarafa bir tahta koyarak resim aldım. Aslında tüm resimler altlık üzerinde alındı, üzerine kovan bindirmeye zaman yoktu.

Polen tuzagının iptal edilmiş hali, tuzagı çıkartıp ters takarsanız gene tuzak devre dışı kalıyor.

Anti varroa altlıgımızın çekmecesi.

Gene arka taraftan bir görüntü.

Tuzagı ileri ittiğimizde, polen tuzagı  faliyette.

Soldaki anti varroa altlık, Trakyadan gelmişti.

Sağdaki altlık ise bizim yaptıgımız, antti varroa altlıktı.

Şu ana kadarki elimdeki tel altlık numunelerim. ;D Hala bir çok yerde bu kadar görsel olmasına ragmen numune isteyenler var. Ben kaç kişiye yetişeyim. Malzeme bu ve bu malzemeyi elinizdeki bir kat veya ballıga uyarlayacaksınız, olay bu kadar basit. Bu altlıgında filimlerini çektim, henüz montaj yapmadım, yakında filiminide atarım.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #56 : 27 Aralık 2010, 22:27:16 »
Polen tuzaklı altlık çok güzel olmuş.

nezihyapıcı

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #57 : 13 Şubat 2011, 12:00:08 »
arkadaşlar merhaba.polen tuzaklı altlık güzel olmuş fakat belli süre sonra polen tuzağını çıkarmak istediğimiz zaman nasıl çıkarmayı düşünüyorsunuz. polen tuzağını çekerken muhakkak üzerindeki arıya zarar verceksiniz.boşu boşuna rahatsız edeceksiniz.bir sitede görmüştüm mantıklısı bana göre polen tuzağını sabit yapıp girişi menteşeyle kapatıp açmak .yani iki giriş olacak polen almak istiyorsak poeln girişini açacağız.şimdi diyeceksinizki çıkış nasıl olacak.çıkışta üst menteşeden küçük bir yere açacaksınız .küçük olacakki dışardan gelne arı içerden çıkan arıyoğunluğu fazla olduğu için ordan giremeyecek.acizane fikrim bu.

mustafa17

• Acemi Üye
  • *
  • Denizci
« Yanıtla #58 : 22 Şubat 2011, 21:06:11 »
 Arkadaşlar merhaba.Seyyar polen tuzağını geçen yıl denedim kesinllikle olmuyor.
 Bu yıl yaptıklarım sabit olacak.Polen tuzağını boyuna değil enine;üç tarafı çıta  çevrili,açık tarafı uçuş deliğine sıfır olacak şekilde sabitliyoruz.
Ön uçuş kapısınıda ince saçtan üç fonksiyonlu olarak yapıyoruz.Montajını yaptığımda resimlerinide paylaşırım.
     Bilgiçlik gibi olmasın,deneyimimi paylaşmak istedim.
GÜVEN bir ömürde KAZANILIR;bir günde KAYBEDİLİR.

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #59 : 22 Şubat 2011, 21:42:59 »
Mustafa bey ne demek bilğinçlik her şey paylaştıkca güzeldir.Memnun oluruz yeni resimlerini bekliyoruz kolay gelsin.Birde denediğiniz seyyar polen tuzaklarda neden olmadığını belirtebilirmisiniz.
« Son Düzenleme: 22 Şubat 2011, 21:46:29 Gönderen: emrah »