Gönderen Konu: OKSALİK ASİT BUHAR APARATLARI  (Okunma sayısı 9911 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
OKSALİK ASİT BUHAR APARATLARI
« : 04 Şubat 2010, 15:30:25 »

Yeni bir oksalik buhar aparatımız daha doğdu  :D
Aleti Bursa'dan Mehmet Gençünal bey tasarlayıp hemen iki adet imalatını yapıp deneme amaçlı bir tanesinide bana yolladı. Bizim insanımıza sen bir yol göster hemen anında neler düşünebiliyor. Kendisine çok teşekkür ediyorum.
Aletin çalışması için önce alet üzerindeki pürmüze küçük tüpten gelen hortumu takılması gerekiyor. Oksalik asidin konacagı yerin üstüne geçen kapak ve kapak üzerinde iki adet boru var birisi kovana gidecek birisi ise tansiyon aletlerindeki hava pompası türü şeyle buharı kovana itilmesi  düşünülmüş. Ben ise bu aleti ilk denediğimde iki boruyuda kovana verecegim. Bu kadar dar alanda buharı istesenizde tutamazsınız. Tek sorun borular biraz ince, buhar yolda soğuyarak katılaşabilir.

Aparatın yakından görünüşü.

Aletteki pürmüz bölümü.

Tamamen bakır malzemeden üretilmiş.

Münkün olduğu kadar aparatı yakın çekimlerle tanıtmaya çalıştım. Mehmet bey en kısa sürede deneyip aparataki sorunları yeniden paylaşacağım, yeniden tün arı dostları adına teşekkür ediyorum.

« Son Düzenleme: 04 Şubat 2010, 16:43:40 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: OKSALİK ASİT BUHAR APARATLARI
« Yanıtla #1 : 07 Şubat 2010, 19:19:11 »

Oksalik asit buhar düzenegini ilk olarak dışarıda test ettim. İki dakikada tüm asit buhar oluyor. Aletin üzerinde pürmüz olması ve yanmanın dışarda gerçekleşmesi çok iyi. Bu gün gerekli denemeleri yaptım.

Bu testte dışarda alet kapatılarak çalıştırıldı yaklaşık 3 dakika sonra buhar tamamen kesildi,  en etkili buhar verme zamanı 1 ve 2 dakika arasıydı.

Oksalik asidin kovana uygulanışı bu şekilde son buldu. İşlem bittikten 5-6 dakika sonra kovanın girişindeki bezi aldım. İşçi arılar içersini havalandırmak için kanat çırpıyorlardı. Alet pratik ve kullanışlı. Hele az kovanı olanlar için ideal hiç kovan açmadan organik asitle varroa mücadelesi yapıyorsunuz.  Arkadaşımız Mehmet gençünal beye yeniden teşekürler. Benim elimde tansiyon aletinde kullanılan pompa olmadıgı için ikici boruyuda kovana verdim. Normal düşünülen tarzda ise bakır boruların birisinde hava pompalanıp işlemi daha kısa sürede bitirmek hedeflenmişti.
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2010, 20:35:17 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

toprakci

• Acemi Üye
  • *
    • ağva
« Yanıtla #2 : 05 Ocak 2011, 13:07:17 »
iyi günler yeniyim araştırıyor izliyorum fakat gecenlerde bir yerde okuduğuma göre  bakır da buharlaşan oksilit asıt kalıntı yapıyormuş paslanmaz da buharlaştırma yapılması tavsiye ediliyordu.... acaba deneyimleriniz hangi metalde olmalıdır.teşekkürler

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
« Yanıtla #3 : 05 Ocak 2011, 23:01:23 »
Selamlar,
Bakırın oksalik asit ile temasında kalıntı bıraktığını ben söylemiştim,evet doğrudur.
Burada yapılan ilk denemelerde yani Oksalik asit buharın oluşmasında kullanılan malzemede
bakır olmuştur ama uzun süren araştırmalar sonuçu Oksalik asit bakırda parçalanma
yapıyor ve buhar ile birlikte kovan içinde bakırın oluşturduğu karışımın kalıntıları kalıyor,
bu yüzden ülkemizde asitin buharlanmasında yapılan deneyler gördüğüm kadarıyla
 hep bakırdan oluyor ısıyı en iyi aktaran metal olduğundan belkide ama dediğim gibi
oksalik asit ile sıcak temasları bu ikiliye iyi gelmiyor.
Bu durumu tabiki deney yapanlar paslanmaz malzemeye çevirebilirler ilerde,aparatın
soğuması içinde soğuk suya sokulursa hem paslanmaz hemde bakır gibi oksidasyon olmaz
chrom malzeme zaten bu tür aparatlar için en uygunudur.

« Son Düzenleme: 05 Ocak 2011, 23:12:43 Gönderen: Mehmet Yüksel »