Buckfast arısı. Brother ADAM’ın…

Ekleyen, Ali Türk 13 Aralık 2013 – 13:22 -

Brother Adam…

3 Ağustos ta 1898 doğdu, 1 Eylül 1996 öldü…

1916 Yılında Wight Adası üzerinden gelen bir parazit, İngiltere’deki tüm yerli arıların ölmesine neden olmuş. Sadece Karniol ve İtalyan arısı sağ salmış bu salgında. (Apis mellifera carnica, Apis mellifera ligustika)…
Bunun Üzerine, Brother Adam, dayanıklı arılar bulmak için dünyanın her yerinden arıları ülkesine taşımıştır.
Türkiye de gittiği ülkeler arasındaydı, tarih 1917.
1917 yılında başlanılan yurt dışı arı transferleri 1976 yılına kadar sürmüş.
Daha önce gelişi güzel çiftleşen kraliçeler için izole bölgeler oluşturmuş. Yıl 1925.
Getirilen artılar sürekli gözlem altına alınıp ana arılar üretilmiş ıslah işlemine hiç ara vermeden yıllarca devam ediliyor.
Videonun 31 dakikası, 1952 yılında yeniden arı getirmeye başlamışlar, 1962 Ülkemizden arı götürülmüş.  Rusya, Avrupa’da bir sürü ülkeden olmak üzere, Afrika, Kıbrıs, Suriye ve Türkiye. Papazın son arı getirme işlemleri 1952 yılında başlayıp, 1976 yılına kadar sürmüş. Papazın ömrü boyunca kaç ıslah işlemi yaptığını kimse bilmiyor. Sonuçta farklı ırklardan yola çıkarak birkaç tur sonrası verimli hat yakalamasını biliyor.
Melezlenen arıların temelinde iki arı var, birisi İtalyan arısı diğeri ise Karniol arısı, bu arılar sürekli elinde mevcut. Bu arılara sürekli başka arıları çaprazlı yor. Bu günlerde nihayet formüllerin bazıları resim olarak, şema olarak piyasaya düşmeye başladı. Bizde formüllerden bir şeyler çıkartmaya çalışıyoruz.
Buckfast denilen (papaz arısı) arı hibrit bir arı, formülü elinizde değilse üretme şansınız yok. Damızlığı elinizde olsa, damızlık öldüğünde gene ortada kalırsınız. Bir ara hibrit arıları tarif etmekte bayağı zorlanmıştım, bayağı zor oldu ama birkaç örnek bulabilmiştim.


Gene o örnekleri herkesin anlayacağı şekilde yazayım. Katır hibrit bir hayvandır. Siz katırın babasının eşek anasının at olduğunu bilmez iseniz  katır üretme şansınız yoktur.  Papaz arısı denilen hibrit arı olan buckfast arısı da aynen böyledir, papaz arısının annesi hangi ırk arı, babası hangi ırk arı ve bunlar hangi sıraya göre melezlendiler bilmiyoruz, birisi ben papaz arısı üretirim derse yukarıdaki yazdıklarımı iyi okusun.


Bir başka örnek daha vereyim bu örneği avcılar iyi bilirler.
Kuş köpekleri vardır, birde tavşan köpekleri var. Her iki köpekte ayrı birer saf ırktırlar. Bunları çiftleştirdiğinizde zağar diye bir hibrit köpek çıkar. Zağar dediğimiz köpekten kuş köpeği üretemezsiniz, tavşan köpeği de üremez, aynı ayarda zağar da üretilemez.

Ne kadar ilginçtir ki bilim adamı olmayan bir papaz bilimsel işler çıkartmış.
Kurduğu çark dönmeye devam ediyor, bizlerde ağzımızı ayırıp bakmaktan başka bir şey yapmamışız.
Ülkemizde arıcılık adına geçmişte çok büyük hatalar yapılmıştır. Ülkemize uyup uymadığı denemeyen bir arı damızlık olarak her yere dayatılıp tüm ırkların melezlenip ekotiplerin yok olması sağlandı.
Ülkemizde çok kelli felli bilim adamıyım diyen ve diplomalı kariyer hastaları var. Gelin görün iş ürün ve ıslah mevzularına geldiğinde ortada kimseyi görememekteyiz. Ortada bir hak ve haksızlık var, elbet bu hesap bir yerlerde görülecek. Yapması gerekenleri yapmayanlar, kendilerini hiçbir şekilde kurtaramayacaklar…

http://www.aribakani.com/forum/index.php?topic=841.msg5221;topicseen#msg5221

 

 


Etiketler: , , ,
Ana arı ırkları ve hibrit arılar | Yorum Yok »

Yorum yapmak için giriş yapılmalı.

Forum