Doğal Arı ürünleri > Balmumu

Bal Mumu Nasıl Üretilir

(1/1)

Arı Bakanı:
İşçi arıların mum üretimi...

2008 Yılında resim ve videolarını çektiğim mum üretimi. İşçi arı mum üretirken oldukça zorlanıyor, biz bu kontrolü yaparken aslında işçi arının yapmış olduğu işe bayağı bir zarar veriyoruz. İşçi arılar bal mumu üretirken salkım yapıp belli bir sıcaklıkta üretim yapabiliyorlar, biz bu kontrolde salkımı bozduk ve ortamı dağıttık.

Ortamın sogumasıyla birlikte levha donuyor ve işçilerin bu levhayı almaları zorlaştıoğı gibi, işçi arıda ürettiği mum katılaştığı için artık çıkartamıyor.
Bu mum bize başka bir şeyi daha göstertirki oda varroa dır.Varroalarda arıların mum salğıladığı kanallarda barınıyor.Ne zaman bir yavrulu göze girecekse arının üstüne çıkıyor.Varroa çok oldugu halde görememizin nedeni budur. Paylaşım 2008 Yılının kasım ayına ait, kasım ayında invert şurup ile arımız petek örüğyordu, paylaşım linki alta videosuda var.

http://aricilikfilimleri.blogspot.com/2008/11/ii-arinin-mum-retmesi.html

emrah:
Çok iyi yakalamışsın Ali abi resimleri güzel bir paylaşım olmuş.Mum salgılama arının cinsi ile veya nektarın gelişi ile alakası varmı acaba?

Ethem Batmazoğlu:

--- Alıntı yapılan: Arı Bakanı - 25 Ekim 2013, 11:02:22 ---
 İşçi arı mum üretirken oldukça zorlanıyor, biz bu kontrolü yaparken aslında işçi arının yapmış olduğu işe bayağı bir zarar veriyoruz. İşçi arılar bal mumu üretirken salkım yapıp belli bir sıcaklıkta üretim yapabiliyorlar, biz bu kontrolde salkımı bozduk ve ortamı dağıttık.
Ortamın sogumasıyla birlikte levha donuyor ve işçilerin bu levhayı almaları zorlaştığı gibi, işçi arıda ürettiği mum katılaştığı için artık çıkartamıyor.


--- Alıntı sonu ---


Bu bilgilerden sonra artık diyebilirizmi ki bakımdan önce duman verelim biraz bekleyip kovanı ondan sonra açalım ?


Bazen duman vermeden açtığım kovanlar olmuştur.

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git