Dört Mevsim Arıcılık > Arıcılık ve Sonbahar Kış Bakımı

Arı Sıkıştırmak...

(1/4) > >>

Arı Bakanı:

Arıcılıkta sonbaharda yapılması gerekenlerden en önemlisi havalar soğuduğunda zayıf kolonilerde sıkıştırma işlemidir. Arıcılar arasında arı sıkıştırması olarak bilinen alan daraltma işlemi.Ben daha sıkıştırma işlemine geçmedim, benim arım sıkıştırıldığında yavru için gaza basar, dolayısı ile doğal yollarla yavruyu kesmesini beklerken koyu şuruplamaya geçtim. Aslında yogun şuruplamada birtür sıkıştırma işlemidir, çünkü kolonideki yavru alanını azaltır. Yıllardır kullandığım arı sıkıştırma yöntemi, çuval ile yapıyorum. Sabit birarılığı olmayan benim gibi göçebelere enuygun malzeme çuvaldır.Bir başka önemli detay çuval ile sıkışan koloni, üsten ve yanlardan hava alamaz, bölme tahtasıyla bu kadar mükemmel sıkıştırma çok zor yapılır.

mehmet sıçramaz:
bende sıkıştırılmış 6 çerçevelik arıyı 5 çerçeveye sıkıştırdım şerbetliğini almadım diğeri de 6 çıtada iken şerbetlik içine petek örmeye başladı ona da 1 kabarmış çerçeve verdim şerbetliğini aldım kapalı yavrular çıktı ikisinde de açık yavrular vardı alt havalandırmaları sonuna kadar açıp amitraz etken maddesi uyguladım bölmeyi strafor + kontraplakla  yaptım. formik uygulamasınıda bayram sonu havalar soğuyunca yapacam inşallah hava Adana da hala 30 derece civarı

Arı Bakanı:
Mehmet Sıçramaz, 30 derecede neyin sıkıştırmasını yapıyorsun onu anlamadım. Ülkemizde yazın  ortasında bile 30 dereceyi görmeyen bölgelerimiz, son harara gelmişiz 30 derecede arı sıkıştırıyorsun  :o

Sıkıştırmayı niçin yapıyoruz, havalar soğumuş, yavru faaliyeti bitmiş, uçuş her gün olmuyor veya arı salkıma girmiş, içerideki ısı en düşük 14 en yüksek 20 derecede olacaktır. Düşün 3-4 çıta arı 10 çıtalık alanı nasıl 20 derecede tutsun, birde arısı kadar alan bırakırsak bu iş daha kolay olmaz mı...

Ben sıkıştırma işlemi için arıların yavruyu azalmasını veya kesmesini bekliyorum, şimdi sıkıştırsam yeniden yavruyu artırırlar.
Video formalite icabı çekildi, bu işin nasıl yapılacağı ve niçin yapılacağını güncellemek için. Yakında birçok bölge soğukların etkisinde kalacak, önceden uyarımızı yapıyoruz, isteyen anlar isteyen anlamaz...

Son baharda en önemli konulardan biri varroa mücadelesi, sizi kıştan çıkartacak işçi arılar sağlıklı olmalı, yoksa varroa mağduru işçi arılar sizi yarı yolda bırakabilir...

mehmet sıçramaz:
ali abi yağma ihtimali hala var sıkışık arı yağmacılığı daha kolay engellemez mi? yumurta atmasını ben daha çok istiyorum çünkü adana ile istanbul birbirinden çok farklı daha okaliptuslar çiçek açmadı eli kulağındadır daha kangallar var hardallar var narenciye var gece sıcaklıkları 14 dereceye düştüğü oluyor sıkışık alanda varova mücadelesi daha iyi olmaz mı hem günlük yumurtalar var onların ısıtılması daha kolay olmaz mı bunları yazmamdaki amaç hatalarım varsa düzeltmeniz ben daha yolun başındayım sizlerin sayesinde kendimi geliştiriyorum şimdiden teşekkürler aşağıdaki link adana iamaoğlu için 15 günlük hava tahminidir.
http://www.havadurumu.com.tr/15-gunluk-havadurumu/adana/imamoglu-hava-durumu

mehmet sıçramaz:
havalar sogur sogumaz verecem formik şeritlerini

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git