Dört Mevsim Arıcılık > Arı Kışlatma

Arılar Nasıl Kışlatılır veya Koloniyi Nasıl Kışlatırım?

(1/8) > >>

Arı Bakanı:
Arıcılıkta en önemli konulardan biriside kolonileri veya arıyı kışlatmayı bilmektir. Bu konu forumda yokmuş, arkadaşımız Erkan Kaya bu eksikliği görmüş, konuyu açtım, bir kaç kez yazmaya başlamış ve İnternet gidip gelince yazısıda gümlemiş, bu seferde konuya ilk yazıyı sen yaz dedi.
Burada önemli bir detay vereyim yazınızı bilgisayarda Word sayfanıza yazıp ara sıra kaydetseniz, yazınıza bir şey olmaz, foruma yazarsanız bir gidip gelmede yazı silinir.
Arılarımızı kışlatmasını bilmiyorsak başımıza gelecek olanlar nedir?
Erkan buyur, sıra sizde ;D

erkanduzce:
Arıcılık ta iki şey var biri arıyı bala hazırlamak  diğeri bahara çıkarmak(kışlatmak)

Bal sağımı ertesi  artık arınızı kışlatma çalışmaları başlıyor
Önce kalabalık olan mevcuda  kek vererek yavru dan kesilmesini engelliyoruz
Beraberinde varoa mucadelesi
Eylul ayı ortalarından ekim ilk haftasına kadar yapılacak günlük yemleme genç nufusumuzu  arttıracak yavrulamayı sağlıyor
Yine eylül ortaları artık arımızı sıkıştırma zamanı (bölme tahtası kullanımı)
Kışa girerken bu genç mevcut  olmazsa
15 çıta gibi görünen arınız kış ortasında size boş bir tekne bırakıyor (bal var arı yok )
Eskilerden akılda kalan erken ilk bahar geç sonbahar varroa mucadelesi artık yılda 3 yada 4 sefer i bulabiliyor
Şahsen temmuz sonu gibi yaptığım varoa mucadelesini ekim başı tekrar ediyorum
Ve kış ortası ocak gibi hava sıcaklık değerleri göz önüne alınarak oksalik asit
Arımızı kışlatacağımız bölge rüzgar almayan bahardan en iyi yararlanabilecek bir yer olması önemli.
Şu an için kovanlarımızın alttan hava almasını sağlıyan altlıklar var yada kovanlarımızın altına biz delik açıp sinek teli çakarak havalandırma  işine özen göstermeliyiz
Yine arımızın bal stoğu kontrol edilerek eksik gördüğümüz kovanlara başka kovanlardan takviye ..invert yada pastorize arı şurubu vermeliyiz
Arılarımızı yerden yuksekliği  30-35 cm olan tezgahlara kaldırmalıyız
Ben öğrendiklerim ve uyguladıklarımı kısaca anlatmaya çalıştım daha öğrenecek çok şey var

Mehmet Yüksel:
Erkan kardeşimiz arılarımızı kışa iyi hazırlamamız  için önerilen uygulamaların
büyük bir kısımını sağolsun paylaşmış zaten,bende bir iki noktaya deyinmek istiyorum.
Burada kış arılarının sağlıklı bir şekilde doğmalarını sağlamak çok önemli ve
geçiken bir Varroa uygulaması yüzünden kış arılarının zarar görmüş şekilde
dünyaya geleceklerini unutmamak gereklidir.
Bu yüzden her mücadeleyi zamanında ve önerilen miktarlarda yapılması gerekiyor.
Birde kışa girecek olan kolonilerimizi daraltmamız gerekiyor,
koloni daraltmasını ben kendim kısaca şöyle yapıyorum üç katlı kovan ise iki kata daraltıyorum
iki katlı kovan ise tek kata daraltıyorum benim kovan daraltma yöntemim budur,zayıf kolonileri
veya zayıf bölmeleri ise içinden istediğim kriterleri yerine getiremeyen ana arıyı imha ederek
bir başka zayıf koloni ile birleştiriyorum.
Böylelikle harcıyacağım emeği yani kış beslemesini ve Varroa mücadelesini minimuma indiriyorum,
sonbaharda arılığımızda istemediğimiz yağmalanma tehlikesinide ortadan kaldırmış oluyor,
çünkü kovan girişlerini koruyabilen sağlıklı koloniler elde etmiş oluyoruz ve gözümüz arkada kalmıyor.

Kayıpsız bir kış geçirmeniz dileklerimle hepinize selamlar.
Bütün arı dostlarının Kurban bayramlarınıda kutluyorum,hayırlı bayramlar diliyorum.

Arı Bakanı:

Ülkemizde arıcılık mevsimi hızla sona eriyor. Dolayısı ile koloni kışlatmada karşımıza çıkan sorunlardan biriside, kovana fare girmesi. Resimde kovana girip beslendikten sonra geriye çıkamayan bir fare ölüsü var.
Son zamanlarda polen tuzaklı kovanlar yapılmaya başlandı bazıları fare girmesine çok müsait, yada uygun diyelim.
Bazı arıcılar kovanları rahatlatmak için delikler deler, ben 2007 yılında bu uygulamayı kestane balında Şile Kızılca köyde yapmıştım, bir koloni acayip havalandırma yapıyordu, kata bir tane 10 mm delik açtım havalandırma hareketi birden düşmüştü.

Gene Bulgaristan'daki kovanların katlarında mutlaka delik oluyor, bazen kuluçkalığında musluk harici ikinci delikler açılıyor.
Kovanlarımıza kışın fare girdiğinde bahara kadar içerisini talen ediyor, başta polenli çıtaları yer, ilerleyen zamanda kovanı söndürüyor. Çünkü kış salkımındaki arıları sürekli rahatsız eder, bu salkımın dağılmasına ve düşen her arının soğuktan dolayı salkıma çıkamaması demek, sonuç ise her geçen gün nüfus kaybı yaşanır ve koloni söner.

Bir arıcıda kovanın arkasına arılar rahat etsin diye delik açmış. Buradan içeri giren  fare içeride iyice semizleşmiş, çıkış için girdiği yeri seçmiş ama sıkışıp ölmüş.
Arıcılar kışa girmeden kovan girişlerini fare giremeyecek şekilde daraltmalı ve yerden yüksek yerlere almalıdır.

aliturgut:
Herkeze yeniden selamlar.
Ben yeni bir arıcı olarak bu konuda biraz araştırma yaptım. Yaptığım bu araştırma sonuda bazı bilgilere ulaştım.
 1 - kışlatmalarda kovan yapısı cok önemli.mümkün olduğu kadar kovanlar kışlatmaya bakımlı girmeli. mümkun olduğu kadar sağlam ağac.
 2-  içerideki balmıktarı ve sırlanmış olması.
 3-  peteklerdeki polen miktarı.
 4-  kovanların yerindeki durma derecesi.
 5-  kovanların yönü.
 benim nacızane  fikrim.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git