Arı Zararlıları > Arı zararlıları.

EŞEK ARILARI (sarıca arı)

(1/2) > >>

ŞÜKRÜ KOCA:
Eşek arılarının zararlı olduğunu bilirdim de bu kadar zarar verebileceği aklıma gelmezdi. Sonbaharda havalar soğumaya başlayınca sarıca arılar kovana girmeye çalışırlar bunda da başarılı olurlardı ama arı nüfusunu gözle görülür oranda düşüremezdi. Çünkü ekim ayı içerisinde havalar iyice soğur eşek arıları ölürdü. Bu yıl ara ara hava sıcaklığı sıfırın altına düşse de bir kaç gün sürdü.  O nedenle eşek arılar hala faal. Köyde bir tanıdığın 35 kovan arısı vardı. Ekim ayın son günlerinde arılarım kovanı terk ediyor diyor ben de buna bir anlam veremiyordum. Bayram için köye gittiğimde 35 kovanda 7 kovan arı kalmış onların da en iyisi iki çıta. Acaba neden oldu diye bakmaya gittiğimde kovanların önlerinde bal arısı ve eşek arısı ölüleri. Benim kovanları kontrol ettiğimde ise kovandaki arı  mevcudunun iyice azaldığını 2 kovan arının bir kaç işçi arı ile anaarısı dışında arısının kalmadığını gördüm. Benim arılarımın fazla etkilenmemesinin tek sebebi arılığımın köyün uzağında olması. Eşek arıları daha çok köyde çatı altlarında yaşıyor.
  Aman eşek arılarına dikkat.
 Eşek arılarına karşı bir kaç önlem biliyordum ama iş işten geçtikten sonra alınan önlemlerin pek önemi kalmadı.
Selametle kalın

hayreddin hoca:
Eşek arılarınmın o kadar zarar varmesi imkansız gibi bişey. Sizin arılar kış mevcudu yapamadığından ya  da varoa gibi etkenlerden zayıf düşmüşler diye düşünüyorum. Eşek arıları da işin tamamlayıcısı olmuşlar. Eşek arılarının daha çok zayıf düşmüş kolonilerde etkili olduğunu biliyoruz.

ŞÜKRÜ KOCA:
Hayrettin Hocam,
Erken ilkbaharda varova mücadelesi yaptık. Kovanda öyle çok belirgin bir şekilde kanatsız arı da yoktu.
İnanın ben de şaşırdım. Ama bir şey dikkatimi çekti. Ben 10 adet polen tuzaklı kovan yaptırmıştım.
Kovanları yapan kişi alt teli geniş yapmış işçi arılar buradan girip çıkabiliyorlardı. Buradan sarıca arılar
daha rahat giriyor. Arı mevcudu en fazla bu kovanlarda azalmış. Polen tuzaklı olmayan kovanlarda mevcut
azalması olmasına rağmen onlar kadar kovan zayıflamamış.

Arı Bakanı:
Şükrü hocam, iletiyi okuyunca burada başka gariplikler oldugu kesin. Öncelikle tel altlık için kullanılacak tel ve gözenekleri hakkında kaç gün üzerinde konuşuldu ve özellikle 2.7-2.8 mm gözlü olanlar tercih edilmeli denildi. Arı geçemese bile kafasını sokup sıkışmasın denildi. Hadi bunu atladık diyelim bu mevsime kadar bu arıcı arılarını hiç kontrol etmemiş mi? Ben arılığa girip bir dolaşayım, ters giden şeyleri %95 bulurum, zaten arılıga girdiğimde tüm kolonileri bir dolaşıveririm. Arıcı çok iyi bir gözlemcidir, gezinirken her şeye dikkat edeceksin, yerlere bitkilere kovana kim girip çıkıyor gibi. Polen tuzaklı kovanla hala sarıcaların kovana girmesini çözmüş degilim. Son bahara girildiginde musluklar yani girişler mümkün olduğunca daraltılmalı ve zayıf koloniler sıkıştırılmalı.
Bahsettiğin arıcı kardeşimiz, nasıl kolonilere baktı bilemiyorum. Bu kadar terk ve olumsuzluk varsa çözüm üretmesi gerekirdi.

hayreddin hoca:
Şükrü Kardeş, Arılara kış mevcudu yaptırmak için havalandırmalar kapatılıp, hatta giriş delikleri bile küçültülmeli...Aşırı  havalandırmalı kovanlarda yavru faaliyeti yok denecek kadar az olur güz mevsiminde... Yavru az olursa, yaz arılarının ömrü tamamlanınca koloni mevcudu hızla düşer. Bu çok tabiii bir olay.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git