Arıcının Takvimi > ARICILIKTA NİSAN AYI

yapay oğul

(1/2) > >>

esem48:
Merhaba arıcı arkadaşlar

Nisan ın 25 de 10 çıtalı kolonimden 3 çıta alarak yapay oğul elde ettim.
Dün kontrollerimde 7 adet ana memesi hazırlamış, bu ana memelelerini kullanarak en doğru şekilde yapay oğul nasıl elde edebilirim?

Ayrıca şu an ki 3 çıtalı oğula 1 adet temel petek ilave etsem ve arı musluğuna bir çıtalık arı silkeleyerek işçi takviyesi yapsam sonra da bu koloniyi tekrar bölsem malum 2 çıtada 7 adet ana memesi var nasıl olur?

Arı Bakanı:

--- Alıntı yapılan: esem48 - 29 Nisan 2011, 10:02:55 ---Merhaba arıcı arkadaşlar

Nisan ın 25 de 10 çıtalı kolonimden 3 çıta alarak yapay oğul elde ettim.
Dün kontrollerimde 7 adet ana memesi hazırlamış, bu ana memelelerini kullanarak en doğru şekilde yapay oğul nasıl elde edebilirim?

Ayrıca şu an ki 3 çıtalı oğula 1 adet temel petek ilave etsem ve arı musluğuna bir çıtalık arı silkeleyerek işçi takviyesi yapsam sonra da bu koloniyi tekrar bölsem malum 2 çıtada 7 adet ana memesi var nasıl olur?

--- Alıntı sonu ---

Esem48;
 Ku nasıl konu özeti.
Şimdi 10 çıtalık koloniden 3 çıta  aldınız ve yapay bir koloni oluşturmaya çalışıyorsunuz.
Şu an burada yapılacak en önemli şey, koloniyi 5 gün sonra açıp, kapanan memeleri koparıp atmanızdır.
Beş günde kapanan memeler yaşlı larvalardan anaarı üretmeye çalışılmasından kaynaklanır. Yani arılar acilen anaarı yapmaya karar verdiklerinde günlük larvadan anaarı yapalım diye düşünemiyorlar ve önüne gelenden anaarı yapıyorlar. Böyle bir koloniye mudahale yapılmadıgında, yaşlı larvalardan işçi arıların ürettiği anaarılar 10-11-12. gün doğar ve kalitresiz olur. Normalde 13. Gün doğması gerekirdi. Günlük larva zaten üçüncü gün oluşur, ve 16. gün doğum olur. Yumurtadan doğuma kadar anaarı için geçen süre 16 gündür.

Bu koloniye şu an başka bir şey yapılmamalıdır.
Koloni sana göre oluşmuş olsada bana göre henüz bir çok olumsuzluga gebedir.
Bu kolonide doğan anaarı çıftleşip gelecek ve yumurtaya başlayacak ki işlem tamam olsun.
Anaarı yumurtaya başladıgında başka koloniden kapalı yavru takviyesi yapabilirsin.
Şu an verdiğin takviye burada ne yapacak bunları bir düşün.
Anaarının çiftleşme uçusundan geri dönmeme riskide var, takviye verdin anaarı yok. Önce anaarının yumurta atmasını belke sonra takviye işi kolay olacaktır.

esem48:
tesekkurler abi
dün kontrol ettim 7 meme var fakat henüz kapanmamış,tavsiyelerini dikkate alıp bu gün tam 5. günü kapalı memeleri kıracağım :(
   tekrar meme yapacağından eminsin demi?
yoksa ana arı yollamak zorunda kalırsın haberin olsun,hem teli kaldırdım diye sevinme bende  numaran kayıtlı hala

Arı Bakanı:
Esem48;

Sen bölmeyi şartlara uyarak yamış isen, bu şartlardan biri suni bölme yapılan kolonide günlük yumurta olmasıdır.
Yani böldüğün arıya kesinlikle içinde günlük yumurta olan bir çıta vereceksin.
 Önceki yazımda belirttim, günlük yumurta 3 gün sonra çatlayıp, günlük larvaya dönüşür ve üç gün içersinde hala kaliyeli anaarı olabilecek genç larvalar bulunur.
Memelerin hepsi kapalı degildir, mütlaka açık olanları vardır, zaten kapanan yoksa memelere mudahale sadece azaltmak için yapılabilir.
Bana göre o kolonide açık memeler vardır.
Memeleri doğrayıpta başıma musallat olma, yemezler :)

YUSUF ŞİMŞAK:
SLM...

Helal sana ESEM48.

Garantili tarif diye ben buna derim.Sıkıysa Bakan eksik uygulama yaptırsın.İşin ucunda ana garantisi var. :D

SLM ve Muhabbetle...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git