Yapay koloni bölme ve koloni çoğaltma teknikleri. > Arı Kolonisi Yapay Bölme Tekniği.

arı bölme

(1/1)

mehmet uslu:
nikot meme +  kafes set olarak satılan üründen 16 adet aldım 24.04.2011 tarihinde larva transferini yaptım  dün baktığımda 5 adedi tutmuş kalan 11 adedi neden tutmadı ? larvaları zedelediğimi düsünmüyorum birde bu 5 memeyi transferden 10 gün sonra bölme yapıp meme olarak vermeyi düşünüyorum aynı gün arıları bölüp versem memeleri bozarlarmı ?

Arı Bakanı:

--- Alıntı yapılan: mehmet uslu - 27 Nisan 2011, 20:04:09 ---nikot meme +  kafes set olarak satılan üründen 16 adet aldım 24.04.2011 tarihinde larva transferini yaptım  dün baktığımda 5 adedi tutmuş kalan 11 adedi neden tutmadı ? larvaları zedelediğimi düsünmüyorum birde bu 5 memeyi transferden 10 gün sonra bölme yapıp meme olarak vermeyi düşünüyorum aynı gün arıları bölüp versem memeleri bozarlarmı ?

--- Alıntı sonu ---


Mehmet Uslu;

Larva transferini ilk yapmaya başlayanların gözünden kaçan bir şey var. Gözden kaçan nedir derseniz, zaman derim. Siz işe odaklanmışınız aradan geçen süre yapılan işi olumsuz olarak etkiliyor. Larva transferi uzadıkça tutmama oranı artar, nedeni transfer edilen larva anaarı yüksüğünde kurur ve ölür. Ölüleri ancak Allah dirildir.

Larvayı zedelemediğinizi söylemektesiniz, onu siz bilemezsiniz larvaya sormak lazım.

Birde hava şartları çok önemli ben bu yıl 3-4 transfer yaptım 20 taneden 15 tane tutuyor, 3-4 gün sonra arı 4-5 tane bırakıp gerisini kesti. Çünkü arı uçamıyor, bu havada 15 memeyi ne yapacağım diye düşünüyor. Koloni gücü ve hava şartlarını da bu işte göz ardı etmeyelim.

Koloni içi şartları, dışarıda oluşturmak çok zor.
Koloni içindeki sıcaklık yaklaşık 35 derece, ayrıca iyi bir rutubet vardır.
Bir yerde okumuştum, rutubet %60 altına düşerse, meme içinde doğmak üzere olan anaarı memedeki kapağı kemirip açamıyormuş diye.

Larva transferindeki başarı sürenin kısalmasıyla alakalıdır.

Size ve bu işe yeni başlayanlara tavsiyem, boşa transfer yapmanızı öneririm.
Bir transfer edilebilecek larvalı çıtayı alıp, transferi bir karton üzerinde defalarca yaptığınızda eliniz alışacak ve hızlanacaksınız.

Ben gene kendi yapmış olduğum transferde uyguladığım bir incelikten bahsedeyim.
Larva transferi yaptığım koloniye ya şurup yada su püskürtürüm. Bu uygulama içerdeki rutubeti artırmak için düşündüğüm bir yöntemdir.

Hemen arı bölüp memeleri verirsen, elindeki 5 memeyide kaybedersin.

Memeleri vereceğin kutu, olsun, bölme koloni olsun, buna ihtiyacı olacağını bilmeli.

Gene bu durumda sana başka bir çözüm önereyim, meme besleyen kovanı bölersen sorun çıkmaz.

Oğlua giden ve içinde anaarı memeleri bulunan koloniyi memeleri temizleyip böleceksin ve elindeki hazır memeleri verirsen gene olur.

Normal çalışan bir koloniyi bölüp, hemen meme verdiğinde koloni bizim anamız vardı bu neyin nesi diye memeyi kesiyor, bunu defalarca yaşayan birisiyim.

mehmet uslu:
ali abi verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim ben memeleri vermeden 2veya 3 gün önceden arıyı böleyim daha sonra vereyim bu arada böldüğüm arılar yeni meme yapacaklar onları bozmama gerek varmı?  ana arı çıkınca kendisi bozarmı?

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git