Gönderen Konu: ANADOLU ARISI VE GERÇEKLER  (Okunma sayısı 27223 defa)

erkanduzce

• Ziyaretçi
Ynt: ANADOLU ARISI VE GERÇEKLER
« Yanıtla #15 : 15 Aralık 2011, 18:09:29 »
ali bey

pardon ama saf anadolu arısından bahsediyorsunuz video da
anlamıyorum ne demek istediğinizi
şaka mı bu

Ahmet Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 06 Mart 2012, 10:54:13 »
ali bey

pardon ama saf anadolu arısından bahsediyorsunuz video da
anlamıyorum ne demek istediğinizi
şaka mı bu
Erkan bey anadolu arısının safı niye olmasın.Anadoluda saf arı yetişemezmi?
Galiba siz şaka yapıyorsunuz?
ırk mevzusunu anlayabilmek için bir sürü yazı okudum,önümde gene bir sürü okunacak yazı var.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #17 : 29 Ocak 2015, 09:26:43 »
Anadolu arısı gezginci arıcılığın olmadığı yıllarda aynı arı ırkının yıllarca aynı bölgede melezlenmeden yaşamını sürdürmesi ile var olan arılara denilir.

Gezginci arıcılık başlamadan bu arıların gen bankası kurulmadı ve yok oldular...

Hem gezgincilik arttı hemde 1985 yılından bu tarafa ülkemizin damızlık arısı kafkastır ve ülkemizin girmediği köşesi kalmamıştır.

Benim arım Anadoludur diyenleri gülerek izlerim, bir taraftanda üzülürüm, insan bu kadar saf olamaz olmamalı...

Benim arım melezlenmedi diyenlere çok basit bir soru soruyorum ve mat oluyorlar...

Soru sizin Anadolu dediğiniz arınızda varroa varmı, cevap var oluyor, olay bitmiştir...

Varroa bize 1976 yılında Bulgaristan'dan girdi...

1980 Yılında ülke genelinde varroadan binlerce koloni söndü, bakın ülke genelinden bahsediyoruz, 4 sene içinde hem Trakya'da hemde doğuda bir sürü koloniyi varroadan kaybettik.
Varroa erkek arılar tarafından bölgedeki arılara yayılır...

Ben sırf bazılarına gönderme yapmak için bir haber yapmıştım, hedefim ise ülkemizde gen kaynaklarını oluşturmayı, arılarımızı yok edenlere idi...

Gelin görün ki hala benden Anadolu arısı isteyenler var. Onlara bulursanız banada haber verin dediğimde bozuluyorlar...

Ülkemizde arı ıslahı için bir çalışma başlatıldı, devletimiz bu çalışma için kafadan 2 milyon TL ödenek ayırdı, adına Anadolu arısı koydular, yıllar sonra bir ürün sürüp bu Anadolu arısı diyecekler ve biz bunu yemek zorundayız, geçmişi kaybettik....

Anadolu arısı varsa bunun safları olmalı safımız var mı, cahillere göre var, hemde bir sürü yerden ses geliyor bizim arımız Anadolu diye...

Safı bırakın, bir arının bölge arısı olabilmesi için gereken kriter 20 bin kovan aynı özellikte olmalı...
Bir bölgede 20 bin koloni veya kovan arı aynı özelikleri taşırsa buna ekotip denir.

Çok basit bir örnek daha vereyim, gezgincilik yapmayan yıllardır Muğla'da arıcılık yapan birisinden 50 kovan arı alın.
Bazı kovanlar acayip saldırgan, bazıları orta sertlikte bazılarıda çok sakin olmakta, bu arıya bilimsel olarak ekotip  diyemiyoruz...
Çünkü ekotip karakterlerine bilimsel olarak uymuyorlar...
Arıcı bu arılara her ismi koyuyor, başta Anadolu diyor, ekotip diyor, bölge arısı diyor, Muğla arısı diyor, bilimde böyle tanım yok...

Arılığımızdaki 50 kovanın özellikleri birbirini tutmazken Adanadolu arısı söylemine söyleyecek bir şey bulamıyorum, bu iş çocuk oyuncağı değil...

Yıllar öncesi bir yazımda yazmıştım, eğer Anadolu arısı arıyorsanız, ülkemizden 1950 li yıllarda 400 arı götürdüğü söylenen papaz, bu arıları izole bir bölgeye koyduysa Avrupadan Anadolu arısı bulabilirsiniz...
Papaz arısı (buckfast) oluşturulurken bizim arılarımızdan  bu arıya karıştırılmış...
Hala papaz arısı üretimi devam ettiğine göre orada Anadolu arısı vardır, ama tek başına başarılı bir arı olsaydı direk kullanılırdı, niye başka ırklarla harmanlıyor buda ayrı bir konu...

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

halilgüneş

• Acemi Üye
  • *
    • Arı Sütü
« Yanıtla #18 : 30 Ocak 2015, 19:41:09 »
Herkese selamlar.Konuya katkı yapması açısından tanık olduğum bir olayı anlatmak isterim.Tesadüfen bir arkadaş vasıtasıyla hollandadan gelmiş bir gurbetçi arıcıyla tanıştım 2 sene önce.Kendisi hollandada buckfast arısının üretiminde çalışıyormuş.Elinde buckfast arısının üretimi için uyguladıkları yaklaşık 15 adet çaprazlama listesi vardı. En son çaprazlamayı anadolu arısıyla yapıyorlar fakat anadolu arısının yanında menşei denen bir bölüm var. Menşei bölümünde ise sinop,bayburt balıkesir hatırladığım arıların bölgesi yazıyordu.Anadolu arısı derken saf bir ırk olarak düşünmeyelim,bize yutturmak istedikleride bu sanırım. Anadoluda kısa mesafelerde birbirinden çok farklı özellikler gösteren arılar vardır.Örneğin mersinin yerli arıları sarı iken 50 km yakınındaki adananın yerli arılar siyah.
Arı Sütü - http://www.arisutu.gen.tr
Güneş Arıcılık - http://www.gunesaricilik.com

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 03 Şubat 2015, 23:15:26 »
Bu güne kadar arısının ırkını kime sorsam kafkas-muğla melezi veya diğer ırkların melezi olarak ifade ettiler.

Ancak son günlerde bakıyorum bir sürü havalanan var. Kesinlikle bize Anadolu arısı da lazım diyeceğim ancak "anadolu" adı altında ne olduğu belirsiz veya belirli başka bir ırkı yedirdikledikleri kanaatindeyim.

Zira desem ki anadolu arısı olduğunu kanıtla atıp tutanların belki de hiç biri bunu kanıtlayamaz.

Filmlerde dizilerde arabanın markasını siyah bantla kapatıp öyle çektiklerini görüyoruz bunlarda böyle markayı sökseniz bile görüntü her şeyi anlamamıza yetiyor.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #20 : 05 Şubat 2015, 11:16:14 »

Mirili uyanış devam ediyor, bunca uyutmaya rağmen...

Arıcılık arı ırkları ve damızlık konusu herkesin bir arıya isim koyması ile olmuyor...

Defalarca yazdım, bir arıya isim koymak için bunun korunup kollanıp, gen bankalarının oluşturması lazımdı.
Yada gene korunup izole bölgede tutulması gerekiyordu. Bunlar yapılmamış.

1985 Yılı Amerika'dan Kafkas damızlıklar getiriliyor...

30 Yıldır bu Kafkas arısı bizim ülkemizin Milli damızlığıdır ve ülkemizin her yerine dayatılmış ve bunu herkesin kullanması mecburi tutulmuştur...
Ana arı alacağız, tüm üreticilerde Kafkas damızlık var, yada olmak zorunda...

Şimdi Anadolu arısını korunmamış, kollanmamış, arı yok oldu...
Kör ölünce badem gözlü olurmuş...

Şimdi Altın gümüş bakır bunlar madenler...
Bunların saflık ayarları vardır.
Altın 24 ayar ise som diyoruz yani saf...
Bu sistem yıllardır böyle ve sistem bu oturmuş yani...
Siz kalkıp benim küpem 24 ayar dediğinizde kuyumcu gerekli analizleri yapıp, diyor ki bu 8 ayar...

Biz yıllar sonrası yok olmuş Anadolu arısını aramaya çıktık. Hatta bu konuda ciddi bir çalışma başlatıldı. Ayrılan ödenek duyumlarıma 2 milyon Türk lirası, yani eski para ile 2 trilyon.
Bunu, bu çalışmayı biz alamadık diyen birisi aktarmıştı bana..
Bana ilginç gelen açıklamalardan birisi şuydu, benim Anadolu arısı hayalimdi yıllardır bununla yatıp bununla kalktım gibi laflar edildi ve bu kişi zaten yıllardır bu işlerin başında...
madem böyle hayalleriniz vardı 2 milyon TL olunca mı bunlar depreşti acaba, soruyorum...

Bazen sağda solda yazılara rastlıyorum, efendim %10 veye %20 Anadolu arısı kriterlerini yakaladık gibi...
Olmayan şeyin nasıl kriterleri yakalanır, bunun geçmişte safı yok.
Altın madeni çıkartırsın dersinki, şimdi 22 ayara kadar işi getirdik, ortada bir ölçü var ve ölçe biliyorsun.
Anadolu arısında herhangi bir ölçümüz yok, birisi size açıklama yaptığında onun dediklerini yemek zorundasınız.
İleride atıyorum karniol arısını ortaya koyup, bu Anadolu arısı dense kim itiraz edebilir, merak ediyorum...
Düşündüklerimi böyle soruyorum...

Ah Anadolu'mun kel arısı, öldün ya, şimdi sırma saçlı oldun... :(
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk