Gönderen Konu: Buhar ile çerçevelerdeki balmumunu eritme işlemi  (Okunma sayısı 6179 defa)

Şekerli

 • Yeni Üye
 • **
 • İleti: 89
  • ARICILIK İFLAH OLMAYAN BİR HASTALIKTIR
Selam Değerli Dostlarım !...

Ramazan , bu yıl hepimizin bildiği üzere çok sıcak bir zamana denk geldi , fazla kıpırdanmaya gelmiyor , daha çok gölgede halledilecek hafif işleri yapmaya çalışıyoruz , yada en azından ben öyleyim . :)

Gündüzleri gölge çevirirken aklıma geldi ; madem yatıyoruz bari yattığımız yerden bi şeyler yapalım günü boş geçirmeyelim ...

Derken çerçevelerdeki kararmış mumları eritmek geldi aklıma ; iyi hoş ta bu sıcakta ateş yakıp üzerine koyacağımız su dolu kabın içinde mumları eritmek bu sıcakta da çekilmezki !

Acaba ne yapmalı ? Fazla yorulmadan ve ateşin karşısında oturmadan bu işi nasıl kıvırabilirim ?

Sevgili kardeşim Mehmet Yüksel elektrikli küçük bir buhar jenaratörü ile bu işi küçük çapta , fazla yorulmadan5-10 çerçeveyi eriterek yapıyordu , bende ise eritilecek 150 ye yakın çerçeve vardı böyle bir alet ile eritmeye kalksam 1 haftada işim bitmezdi ...

Bu konuda ne yapabilirim diye düşünürken aklıma ; yıllar önce kullanıpta belki bir gün bir işe yarayabilir düşüncesi ile atmaya kıyamayıp ta bir kenara koymuş olduğum banyo termosifonu geldi ...

Birden bir şimşek çaktı , termosifonu buhar kazanına çevirebilirdim!

Bu konuda yeterli bilgiye sahiptim , ne de olsa 30 yıla yakın bir deneyimim vardı.

Ve bir kaç rötuş ile bu düşüncemi gerçekleştirdim , ortaya mükemmel bir ekipman çıktı.

Yapımı hem çok basit , hem çok ucuz , hemde çok verimli .

Bu yöntemle 1 hafta sürecek işi 1 günde halledebiliyorsunuz ...

Aşağıda açıklamaya çalışacağım.

Bakalım beğenecekmisiniz?
Sistem iki parçadan oluşuyor ; buhar üreteci ve bir varil ...Termosifondan yapmış olduğum buhar üreteci .Katı yakıtlı banyo termosifonlarının üzerinde 3 adet giriş ve çıkış deliği bulunur Bir tanesi soğuk su girişi , bir tanesi sıcak su çıkışı , bir tanesi de emniyet ventili içindir .

Ben soğuk su girişini körleyip , diğer iki deliği buhar çıkışı ve kazan içinde buhardan dolayı herhangi bir sıkışma olursa basıncı görmek için manometre yerine daha küçük ölçekli olduğu için hidrometre , yani kalorifer kazanlarını üzerinde bulunan suyun yüksekliğni gösteren aleti taktım.

Aslında atmosfere açık olan kazanlarda (burada da olduğu gibi) sıkışma olmaz bu kazanda da buhar çıkışının önünde valf yok ve kesinlikle koyulmamalıdır bu konu çok önemlidir...

Ateş ve su ile kesinlikle şaka olmaz bu konuda çok dikkatli olunmalıdır basınç konusunda şöyle bir örnek verebilirim ; 1 cm karelik 10 metre uzunluğunda bir boru düşünün bu boruyu yukarıya doğru diktiğimizi farzedelim ve borunun içini su dolduralım .

Bu durumda borunun alt ucundaki basınç yani 1 cm karelik bir alandaki basınç 1 kg dır , aynı borunun bastığı tabanı genişletirsek mesela 10 cm 10 cm yaparsak 10*10= 100 cm kare yapar 1cm kareye 1 kg basınç olduğuna göre 100 cm karelik bir alanda da 100 kg lık bir basınç olur.

İş makinelerinin yani hidrolik ile çalışan aletlerinin çalışma prensibi buna dayanır yani çok az bir kuvvet harcayarak çok daha fazla güç elde ediyorsunuz.

Buhar gücü de aynısıdır yani buhar çıkış deliğinin önüne kesinlikle valf takılmamalıdır şayet takılırsa alet bomba olabilir ve hiç de şakaya gelir bir yanı yoktur bu konuda özellikle dikkat edilmesi gerekir !...

Acaba konun vehametini anlatabildim mi ?Aşağıda görülen su seviye göstergesidir , kazanın içinde ne kadar su oduğunu görmeye ve su eksildiğinde belli bir yere kadar su doldurmaya yarar.

Kazanın 4 te üçünü su doldurup 4 te birini de buhar için bırakmak yeterli oluyor.

Resimde de görüldüğü üzere kazana altlı üstlü 2 adet 1/2" manşon kaynatıp manşonlara da 1/2" kuyruklu dirsek taktım dirseklerin ucunada bir ucu dişli hortum bağlamak için sarı parçalar vardır onlardan takıp şeffaf hortumuda kelepçe ile bu parçalara sabitledim , buradaki su fazla ısınmadığı için plastik hortumda ısıdan dolayı erime falan olmaz.Kazanın altındaki kömür yaktığım soba ve fan (hava üfleyici)Kazandan çıkan buhar , hortum vasıtası ile varile gidiyor...Kazanın üzerindeki basıncı gösteren hidrometre ama buhar çıkışının önünde vana olmadığı için kazanda buhar sıkışma ihmali yok hali ile de hidrometre çalışmıyor...Buhar çıkışı ; buhar çıkışı 3/4" manşona hortum bağlamak için üretilmiş olan bir ucu dişli sarı parça takılıp üzerinede çamaşır makinalarında kullanılan plastikten üretilmiş olan atık su borusunu kelepçesiz olarak geçirdim , özellikle kelepçe takmadım ki her hangi bir sıkışma olursa hortum yeriden çıksın kazandan buhar tahliye olsun...Kazanın en altında bulunan , kazana su doldurmak için veya suyu boşaltmak için takılmış olan 1/2" vana ve hortum...Soba ve fan.Varile , buhar girişi için takılmış olan 3/4" bir ucu dişli hortum takmak için üretilmiş sarı parça...Sarı parçanın üzerine kelepçesiz olarak takılmış olan plastik hortum...Buharın, varilin içine gireceği delik..Yine varilin altına eriyen mumun çıkması için takılmış olan 1" sarı parça..İç işleri bakanının(!) beğenmediği elektrik süpürgesinden söktüğüm tozu emen aspiratör , burada ters çalıştırdığım için fan vazifesi görüyor.

Akla , fan takılmazsa olurmu sorusu gelebilir evet fan takılmazsa da olabilir fakat kömürün tutuşup alevli yanması geç olur ama fan olursa kömürü çok çabuk ve hızlı olarak yakar , kazan buhar vermeye başladığında fan kapatılabilir doğal yanma ile çıkan buhar yeterli olabiliyor...Varil resimde görüldüğü gibi kapaklı ve kapağı kelepçe ile sıkıştırılan bir varil olması lazım ki yukardan buhar kaçırmasın...Varilin içine mumu eritilmek için koyulmuş olan çerçeveler.Mumu erimiş çerçeveler...Mumu erimiş çerçeve , benim kullanmış olduğum varil 200 lt lik bir varil , varilin içi 35 adet çerçeve alıyor ve mumun erimesi yani işlem 45 dk sürüyor yani ben 45 dk. bekliyorum belkide daha önce bitiyor.

Yalnız şunu belirtmek istiyorum Buhar kazanından gelen buhar çok fazla oluyor benim hesabıma göre en az 200 lt lik varillerden , fanı kullanarak ateşi hızlandırıp , 3 tanesini aynı anda kullanabiliriz yani aynı anda 100 çerçevenin mumunu eritebiliriz ki bu bana göre çok büyük bir iş yani 45 dk da 100 çerçeve , bir günde ne kadar iş yapılır hesaplamak lazım.

Bence 30 -40 arısı olana kesinlikle lazım olan bir alet diye düşünüyorum .

Siz ne dersiniz doğru mu düşünüyorum acaba?Erimiş balmumu , mum çok temiz çıkıyor...Çerçevedeki erimiş olan mum.Sobanın altında kömürün yanması için ızgara var burada küllerden görünmüyor.Kullanıma hazır mumlar...
http://alisekerli.blogspot.com/
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2010, 22:52:11 Gönderen: Şekerli »

Arı Bakanı

 • Yönetici
 • Özel Üye
 • *****
 • İleti: 1.183
  • Ali Türk
Ynt: Buhar ile çerçevelerdeki balmumunu eritme işlemi
« Yanıtla #1 : 09 Kasım 2010, 20:40:55 »
Ali bey;
Sistem aslında çok basit gözüküyor. Siz elinizdeki atıl malzemeyi bu iş için uyarlamışınız, ellerinize sağlık.
Dün akşam Emrah Karadeniz buhar üreten malzemelerin fiyatlarını sordu. Msn de salkımdaydık yanılmıyorsam Muhteşem Bey 300 lira filan dedi, Mehmet Yüksel 60 avro dedi. Siz ise bu paraları vermeye gerek yok, bildiğimiz bal tenekesine, bahsetmiş olduğum sarı malzemeleri takın ve tenekenin yarsına kadar suyu doldurun ve ateşin üzerine koyun, su kaynadığında alın size buhar aleti demiştiniz.
Olayı bu şekilde düşündüğümüzde birçok kaptan yararlanıp, bu sistem kurulup,  buhar üretilir.
Kaynayan suyun buharını çıkıştan hortumla varile aktarıyoruz. Kapalı alandaki peteklere ulaşan su buharında gerekli ısı zaten var ve tüm petekleri tertemiz eritiyor. Burada en önemli konu ateş karşısında durmuyorsunuz, eski sistemlerdeki gibi mum eridiğinde mumu süzmek için uğraşmıyorsunuz. Hiçbir tarafınıza erimiş mum bulaşmıyor.
Paylaşımlarınız için teşekürler.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah

 • Genel Moderatör
 • Tam Üye
 • *****
 • İleti: 242
Ynt: Buhar ile çerçevelerdeki balmumunu eritme işlemi
« Yanıtla #2 : 09 Kasım 2010, 21:29:27 »
Evet akşam ben sordum Ali abi salkımda Şekerli abide bal tenekesini anlatmıştı.Akşam anlayamamıştım tam olarak nasıl olacağını bu gün senin yazını okuyunca net bir şekilde anlaşılmıştır. ;D

yusuf

 • Ziyaretçi
Ynt: Buhar ile çerçevelerdeki balmumunu eritme işlemi
« Yanıtla #3 : 20 Ocak 2011, 13:04:47 »
çok faydalı bir alet olmuş
yalnız herkesin yapabileceği bir şey değil sanırım illaki biraz teknik bilgi lazım
daha basite çevrilirse bir çok arıcı faydalanabilir.
Mehmet Yüksel arkadaşımızın paylaştığı elektirikli olan buhar makinesi daha basit gibi ama daha masraflı
Ali Şekerli abimiz daha az becerikli arıcılar için  :)daha basit bir alet yapıp paylaşsa iyi olacak
Ali Türkün bahsettiği normal bal tenekesi misali ....