Arıcının Takvimi > ARICILIKTA NİSAN AYI

NİSAN AYINDA İLK KOLONİ KONTROLLERİ

(1/2) > >>

Arı Bakanı:

Bu gün sonbahar ve kış mevsiminden sonra ormanda bıraktıgım kovanlarıma bakmaya gittim. Ormana gider iken ister istemez içinizde kuşkular oluyor, kovanlar çok dandikti, balları vardı ama üstten kapak altına naylon koymak gerekiyordu bu gün yarın derken gidemedik. Mesafe çok uzak, bu arılar bana 32 km. Motorumu bügün hazırladım, yanıma iki ruşet ve biraz şurup alıp çıkmak üzereyken hacı taksiyle gidelim dedi. Aylar sonrası sığırlık denilen oramanlık alandayız. Arılığa vardık kovanlar yerinde duruyor herhangi bir devrilme filan yok. Biraz yaklaştım arılar uçuyor. Biraz daha yaklaştım hepside sağ salim. İçinizi acayip bir sevinç kaplıyor. Birde arılarının üstüne titreyip koloni söndürenleri duydukça, üzülüyorsunuz ve nasıl başardın diye sesli soruyorum artık. Bizleri izleyip hala koloni söndürenler varsa, sorunu bizlerde degil kendilerind aramalılar.
Bunlar bizim için çok iyi verilerdir. Kovanınızda bal varsa,kış arısı denilen sonbaharda çıkan işçi arılarınız varsa, kışın ne kek ne şurup gerekiyor. Sıradan tüm kovanları açıp filimledik. Yanımızda götürdügümüz invert şuruptan hepsine 750 ml civarında ikramda bulunduk, biraz geç oldu ama inanın arının dili olsa diyecekki bu şimdimi gelirdi: :-[
Sonuç süper, keksiz şurupsuz ve vitaminsiz arılar bahara çıkmışlar. Her kovandan birar arılı ve yavrulu çıtalar alıp 4 çıtalık bir devşirme kovanım oldu. Gebzeye getirip hemen kovana aktardım, kutulardan birisinin yanına koydum arısını kovana silkeledim, anasınıda kafesleyip verdim.Yep yeni bir koloni ;)
Arıcılıkta genel kontrol
Yükleyen Ali_Turk. - DiÄ�er hayvan videolarına göz atın.Karniyol arılarıyla çalışmak anlatılmaz bir duygu. Arılığımdaki tüm kovanlarımı bahardan beri genel olarak saysaydık en az 500 kez kovan açmışım. Yemiş oldugum iğne 5 tane yoktur. Muğladan arı getirdik, yav resmen kendimize işkence ediyoruz. Makse giyiyorum, ellerimden ayaklarımdan sokuyor. Yapmış oldugum larva tranferlerini Muğla'dan gelen çılgın arılara besletiyorum, yani başlatıcı. Bu akşam iki kovana toplam 4 larvalı çıta vermek için en az 10-15 tane iğne yemişimdir. Birde kovandan açık yavru ve yumurtalı çıtaları seçme şansım yok, mahallenin ortasındayız, kaç tane tutarsa, hemen toparlayıp katlı kovanlarımı bitirici olarak kullanacağım.
Bu gün ormnda ilk kontrol ve Gebze'de ilk larva tranferlerim vardı, ilk tur 100 adet larva tranferi yaptım. Gaza bastık Allah kimseyi ve beni utandırmasın.

miriliburak:
Sanırım bendeki arılarda muğla arısı melezi demişlerdi ama bilemiyorum artık melezi böyle ise safı nasıl olur kovan kapağı tıkırt etti anında çöktüler duman filan hikaye uyuşturmanın bi yolu yokmu ki  peteği çıkartırken iyice sıkışmış hafif sallandı aman aman o kadar hırçın olurmuydu bu arı milleti şimdiden gözüm korktu...:(

Dr. Muhteşem Turunç:
Geçen senelerde bana eldiven işi acemi işi diyenler bu gidişle giyecekler galiba hayırlısı bakalım ::)

arıgülü:
Sn Dr Muhteşem bey bakın Vecdi bey sizede kızar sonra ciddi olalım lütfen. Aaa sahi onu gören varmı sıhattedir inşallah...:) Bu poşetle şerbet verme işini bende derin dondurucu poşetleriyle yapıyorum delik delme işini arı hallediyor. Delene kadar da akşam oluyor yağmalanma olmuyor.

yusuf:
zenginin horozlarıda yumurtlarmış  ;D
bizim tavuklar kısırlaştı  :-[

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git