Gönderen Konu: YAĞMADAN KURTULMA YÖNTEMİ  (Okunma sayısı 25487 defa)

Mustafa DOĞAN

 • Ziyaretçi
YAĞMADAN KURTULMA YÖNTEMİ
« : 23 Haziran 2010, 16:44:40 »
geçenlerde bir arıcı abimiz anlattı
bugüne kadar görmediği bir yağmayla karşılaşmış paniklemiş şu püskürtmüş delikleri daraltımış mazot serpmiş önünü alamamış
daha sonra başka bir erzurumlu arıcı dede diyeyim bir yöntem söylemiş onu yaptıkdan sonra yağmadan kurtulmuş bana da mantıklı ve güzel bir yöntemiş gibi geldi görüşlerinizi beklerim
yöntem şu:
yağmaya uğrayan kovan yada kovanlar sabah arılar uçmadan erken saatte uçuş delikleri kapatılır
akşam hava kararmasına yakın açılır bu işleme üç gün devam edilir bu arada arılar azda olsa bire bir şurubla beslenir.
abimin anlattığına göre "ilk gün yağmacı arılar sürü halinde geldiler kovanın içine girebilmek için didindi durdular ikici gün sayıları azaldı üçüncü gün bitane bile gelmedi" diyor.

Arı Bakanı

 • Yönetici
 • Özel Üye
 • *****
 • İleti: 1.182
  • Ali Türk
Ynt: YAĞMADAN KURTULMA YÖNTEMİ
« Yanıtla #1 : 25 Haziran 2010, 09:21:24 »
Arıcılıkta yağma başladığında bunu gidermenin yolu yok gibi bir şeydir. Yağmalanan kovan bence arılıktan çıkarılmalı.
Yağmaya neler sebep olur onları bulmak lazım.
Öncelikle yağma yapılan kovanı arılıkta istediğiniz yere koyun başka arılar o kovanı buluyor. Bir başka sorun başka kovanlar neden yağmalanmıyor da bir kaç kovanda savunma olmuyor bunu hala çözemedim. Çözemedim derken çoktan beri yağma yaşamadım, fakat önceleri oluyordu kovanı arılıkta nereye götürsem olmadı, daha sonraları o kovanlara başka kovanlardan kapalı yavru vererek içerdeki arı neslini çeşitlendirdiğim olmuştur.

Aklıma bu yazı yazar iken başka bir şey geldi.
Ben bir köyde büyüyüp, sonra diyar diyar gezen birisiyim.
Eskiden ulaşımda eşekler vardı. Köydeki eşeklerin hepsi erkek olmasına rağmen bazılarına bazı eşekler sulanıyor. Siz ne yaparsanız yapın bu sulanılacak eşekleri eşekler çok uzaktan tanır ve kendi eşeğinizi tutamazsınız. Bu tür eşeklere siyekli denirdi bizim yörede, zayıf bakımsız ve birçok eşek tarafından sevgili edinilmiş eşek işte.

Bazı kovanlarda bazı kovanlarca kolaysınmış, önüne gelen siyekli kovana dalıp çıkıyor ve bu konu belki de bir kaç erkekle çiftleşip koloni içinde baba tarafından çeşitlilik olmayan kovanlarda oluyor diye düşünüyorum. Bu benim kendi düşüncelerimdir.

Kovandaki yağma için kullanılan malzemeler bana göre yağmayı yukarda ki saymış olduğum nedenlerden olayı bitirmez.
Birde mazot aynı naftalin gibi petekler tarafından emilir ve arıtılması olmayan bir maddedir. Yağma başladığında soğan etkilidir ama yağmayı bitirmek için değil yağma sırasında arıların birbirlerini kırmaması içindir. Birkaç sefer soğan denedik arılar birbirlerini öldürmüyor ama ertesi gün bakın kovanda gram bal kalmıyor.

Yağmanın tedavisi çok zor. Birde yağmaya piyasada varroa için kullanılan esansiyel kokulu ürünler neden olur. Kovanlarınıza bu ürünü verdiğinizde içerdeki koloni kokuları aynı olacak ve feromen kokuları yok edilir, isteyen istediği koloniye girip çıkar ve kimse kimseyi de tanıyamaz.
Şimdilik bunlar geldi aklıma, başka arkadaşların öneri ve başından geçenler varsa onları da gördükten sonra yeni yorumlar yapabilirim.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

vecdiküçükyılmaz

 • Ziyaretçi
Ynt: YAĞMADAN KURTULMA YÖNTEMİ
« Yanıtla #2 : 25 Haziran 2010, 21:51:31 »
   Değerli arkadaşlar,yagmanın çeşitli nedenleri vardır.Arıcı şurup verirken dökmüştür,nektar az olduğu için arılar  kovana yagmaya gelir.Diğer neden kovanda ana yoktur veya ana yaşlıdır,feromen azalmıştır,kovana hakim olamıyordur,işçi arı kadrosu azdır,uçma deliği büyüktür,bu nedenlerden dolayı yagma gerçekleşir.Varroa yogunsa işçi arılar fizikmen zayıftır.Kovanı koruyamaz,yagmaya neden olur.Az yumurta bırakan arı ırkları yagmalanmaya meyillidir.Saglıcakla kalın.

Arı Bakanı

 • Yönetici
 • Özel Üye
 • *****
 • İleti: 1.182
  • Ali Türk
Ynt: YAĞMADAN KURTULMA YÖNTEMİ
« Yanıtla #3 : 25 Haziran 2010, 23:50:27 »

Yabancı ülkelerdeki yağmayla mücadele yöntemlerinden bazıları. Bu bilgileri Mehmet Yüksel link olarak verdi, bende içlerinden bazılarını seçtim.


Bu resimde kovanın çalıştıgı yeri işaretledim. Kovandan çıkan işçi arılar yukardaki deliği kullanıp çalışmalarına devam ediyorlar.
Yağmacılar alttaki girişten girmeye çalışıyorlar, fakat girişte elek teli var,  bir türlü yukarsını akıl edemiyorlarmış. Bir sürü ugraştan sonra giremeyince vaz geçtiği söyleniyor.


Somali sandığınada aynı sistem düşünülmüş. Dışardan gelen direk alt tarafa yöneliyor, işçiler ise içerden çıkıp, telden yukarı tırmanıp işe gidiyorlar.

Son resim lindanın sitesinden ve ayrıca paylaşımın linki.
http://beekeeperlinda.blogspot.com/2008/08/combining-weak-hives.html
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

miriliburak

 • Ziyaretçi
Ynt: YAĞMADAN KURTULMA YÖNTEMİ
« Yanıtla #4 : 26 Haziran 2010, 08:20:25 »
İlginç bir durum binlerce çiçekten bal toplamayı bilen arı girişi bulamıyor gerçekten ilginç İNŞAALLAH bu yöntemleri kullanmak zorunda kalmayız...

fehmi

 • Acemi Üye
 • *
 • İleti: 10
Ynt: YAĞMADAN KURTULMA YÖNTEMİ
« Yanıtla #5 : 29 Haziran 2010, 15:27:14 »
Yağmalanan kovanın ağzı kapatıldığı zaman yağmacı arılar başka kovanlara yönelecektir. Yağmalanan kovan güçsüz veya ana arısı olmayan kovan olduğundan, bence kovanın içerisinde bulunan ballı çerçeveleri alarak yağmaya gelen arıların boş kovana girip çıkmaları ve ümitsiz bir şekilde kendi kovanlarına dönmeleridir. Yağma olayı bittikten sonra yağmaya uğrayan kovana arıcı kontrolünü yaparak değerlendirmelidir.

Arı Bakanı

 • Yönetici
 • Özel Üye
 • *****
 • İleti: 1.182
  • Ali Türk
Ynt: YAĞMADAN KURTULMA YÖNTEMİ
« Yanıtla #6 : 30 Eylül 2010, 09:02:17 »


Bu arılıkta 3 gün içinde arıcı arılarının başında dururken 14 kovanı yağmalanarak yok oldu.
Öyle zor bir şey ki elinizden bir şey gelmiyor.
Sadece seyrediyorsunuz.
Arıcı Bilal Yıldırım feryat ediyor, bu iş nasıl düzelecek diye.
Ormanın büyük bölümü boşken bir noktada acayip bir arıcı yıgılması oldu. Binlerce kovan yan yana ve kovan açtınızmı o kovandan bir daha hayır gelmiyor diyordu.

Arıcılıkta arıcıların hiç istemediği şeylerden birisi yağmacılıktır. Yağma sonunda bir çok kovan söner, arılar birbirini kırar. Yağmaya neden olan faktörlerden başlıcaları, nektar kesintisi, kolonilerin aç kalması, bazı ırkların yağmacılık eğilimleri, son baharda teşvik ve yüklemede yapılan hatalardan kaynaklanır.

Genelde zayıf ve anasız koloniler ilk yağmaya uğrayanlardır.

Bu gibi durumlara düşmemek için, kolonilerin anasız olanları hemen analı bir kovanla birleştirilmeli. Kovan muslukları daraltılmalı.
 Yağmalanmaya başlayan kovan mümkünse kovan kapatılarak arılıktan çıkartılıp 5-6 gün sonra arılığa getirilmelidir.

Filimdeki kovanların altında havalandırma olmadığı için arıcı kolonileri arılar ölmesin diye kapatamadı, ve akşam görüştüğümde bu kovanlar tamamen arısız kalmıştı.

Yağmacılığı tetikleyen faktör ise arılıkların çok yakın olması. Filimin çekildiği bölgede arılıklar arası mesafe 50 metreye düşmüş durumda.
Bu konunun başlıgını tıklar iseniz konu bütün olarak gelecek ve aşagıda yağmalanmalardan kurtulma aparat resimleri aşagıda çıkacaktır.

http://www.aribakani.com/forum/index.php?topic=314.msg1588#new
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2010, 10:41:10 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah

 • Genel Moderatör
 • Tam Üye
 • *****
 • İleti: 242
Ynt: YAĞMADAN KURTULMA YÖNTEMİ
« Yanıtla #7 : 30 Eylül 2010, 21:11:33 »
Yağma olayı bütün arıcıların baş belası.Bu yağma nasıl olur derdim iki bölme gitti nasıl olduğunu öğrendik.Yazın yaylaya götürdüğümüz arılıkda en az 650 arı vardı.Benim yağmalanmadı orda ama çoğu arıcının arısı yağmalandı.Çok kolini söndü.

EYÜP

 • Acemi Üye
 • *
 • İleti: 33
  • EYÜP ÇAKIR
Ynt: YAĞMADAN KURTULMA YÖNTEMİ
« Yanıtla #8 : 18 Şubat 2012, 01:22:51 »
 <a href="http://www.dailymotion.com/swf/video/xostqg" target="_blank" class="new_win">http://www.dailymotion.com/swf/video/xostqg</a>


  Videoda görünen aparatı yapıp denedim işe yaradı.Elek telinin önünde kıvranıp duruyor yağmacı arılar.Fakat kovanlar böyle eskiyse yandan arılar kaçabiliyor.Bizim kovanların girişleri dar ve küçük olduğu için sıkıntı yaratabilir buna dikkat etmek gerekir.Galiba ben bu videoyu ağustos eylül ayları gibi çekmiştim yani nektar yok.O zamanda birde arıları keklemeye başladım içerde uğraşacak bişey bulunca arılar yağmayı bıraktılar. (Ali abi videoyu düzenlediğin için teşekkürler.Ayrıca video yükleme hakkında çektiğiniz videoda süper olmuş.)

« Son Düzenleme: 20 Şubat 2012, 03:09:09 Gönderen: EYÜP »

Arı Bakanı

 • Yönetici
 • Özel Üye
 • *****
 • İleti: 1.182
  • Ali Türk
Ynt: YAĞMADAN KURTULMA YÖNTEMİ
« Yanıtla #9 : 25 Şubat 2012, 09:25:56 »
Eyüp bazı arkadaşlar video yüklemede sorun yaşadı. Ben html kodları arasından yayın yapıyorum siz yaptıgınızda kodlar bir şekilde yok oluyor ve çözemedik. Videoyu nasıl yükleriz diye sitenin adminine sordum, o flaştan yayın yapmaları daha kolay olur dedi bende yapılanları videoya alıp yayınladım. Arıcılıkta videoların çok yararı var. Bazıları yapılanları ilizyon zannetsede, artık iş oturdu, isteyen istediğini söylesin, millete akıl verenler bindikleri dalı kesiyor haberleri yok.
Bizim videolarımız, laf yapanları bitirdi, halada yapanlar varsa kendilerini sahneye davet ediyoruz. Laf yapmayıp  arılıklarından video yayınlasınlar :D
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk