Gönderen Konu: Larva Transferi İle Anaarı Üretimi  (Okunma sayısı 28374 defa)

AYDIN BAYAR

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Larva Transferi İle Anaarı Üretimi
« Yanıtla #15 : 15 Mart 2012, 00:20:20 »
ali abi anlatımın güzel olmuş ince noktaları bilmiyordum çalışmalarında başarılar dilerim

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #16 : 13 Mayıs 2012, 00:17:01 »
<a href="http://www.dailymotion.com/swf/video/xqsc19" target="_blank" class="new_win">http://www.dailymotion.com/swf/video/xqsc19</a>

Ana arı üretimi için bir çok seçenek vardır, bunlardan en çok kullanılanı ise larva transferidir.
Transfer edilen larvaların ilk verildiği koloniye başlatıcı koloni deniliyor. Büyük çapta larva transferi yapanlar, başlanmış memeleri, katlı kolonide bitirirler. Yani transferi yaptınız, başlayıcıya verdiniz, ben bir gün tutup, bitirici ye ertesi gün verdim, 4-5 saatte bile başlatılmış memeleri alıp başlatıcı ya yeni aşılar vermek mümkün.
Videoda hepsini işledim, hobi olarak bu işi yapanların, başlatıcı ila bitirici yi aynı kovanda yapmaları da mümkündür.
Bu işte başarı çok güçlü koloniyi yavrusuz bırakmak polenli ve ballı çıtaları da en aza indirmek gerekiyor, bu sizin başarınızı ve yaptığınız işin kalitesini artıracaktır. Biz ne kadar bilgimiz varsa, bunu en kısa sürede herkesle paylaşmayı ilke edinmişiz, inşallah ihtiyacı olanların işine yarar diyorum. Anlaşılmayan yerler var ise sorulmalı.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

mustafa temiz

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 13 Mayıs 2012, 10:05:35 »
Ali abi selamlar,
Dün larva transferi yaptım, bugün tutmayan memelerin olduğunu gördüm. Tutmayanlara aşılama yapmak için tutan memeleri almak zorundamıyım?

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #18 : 13 Mayıs 2012, 21:02:10 »
Ali abi selamlar,
Dün larva transferi yaptım, bugün tutmayan memelerin olduğunu gördüm. Tutmayanlara aşılama yapmak için tutan memeleri almak zorundamıyım?

Mustafa Temiz yapılan aşılamada tutan tutar tutmayanları yeniden aşılayabilirseniz olur. Aynı anda öncekileri ve sonradan transfer edilenleri işçiler besler.
Zaten Mehmet Yüksel'in son başlatıcı koloni oluşturma haberinde üsten bakılıyor, sütlenme yen çanak varsa alınıp, yeniden larva transferi veriliyor.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #19 : 13 Mayıs 2012, 22:26:47 »
Ali abi video için teşekkürler.Önceden çok zor gözüken larva transferiyle ana arı üretimi yayınladığın filimler ve resimler sayesinde artık daha kolay.Ben önceden daha çok ballı ve polenli çıta bırakıyordum kovanda bundan sonra 2 çıtadan fazla bırakmıcam.

kenan ileri

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 14 Mart 2014, 14:58:41 »
Ali abi ana arı üretim sezonu yaklaşmışken bir sorum olacak . Ana arı memesine yumurtadan yeni çıkmış larva transfer ediyoruz . benim geçen yıl 1 kaç defa yumurta transfer denemem oldu . larva değilde yumurta transfer etsek daha kaliteli ana üretemezmiyiz . Bunu siz hiç denediniz mi ? yumurta transfer edilse tutma yüzdesi ne olur . saygılarımla.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #21 : 14 Mart 2014, 22:30:31 »
Kenan yumurta transferi ile ana arı üretimi olmaz. Alley metodu ile ana arı üretmeye çalışmıştım, petekteki yumurtalı gözü kesip defalarca besletmeye çalıştım arılar yumurtayı taşıyorlar. Yumurta transferinde tutma şansın yok, transfer ettiğin yumurta bakıcı arılar gelene kadar çatlayıp larva olursa bir şansın olur...

http://anaariuretmek.blogspot.com/

Yukarıdaki adreste yaşamış olduğumuz deneyimler vardır.

Ali Türk