Arıcılık Bilgi Paylaşım Forumu

Dört Mevsim Arıcılık => Arı Kışlatma => : İsmail TEZYÜREK 13 April 2015, 16:09:21

: KOVANLARDA ÜST ÖRTÜSÜ 2
: İsmail TEZYÜREK 13 April 2015, 16:09:21
Geçen yıl içerisinde arıcılık da üst örtüsü diye yazı yazmıştım kovanların üzerine naylon koymuştum.Nisan ayındayız ve yapmış olduğum kontrollerde polen tuzaklı altı açık olan kovanlarımın hepsinde yüzde yüz başarı var anaların hepsi faal ve gösterişli maşallah sonuç da sağlıklı bir kış geçirmişler bunu gözlemledim sadece biri polen tuzaklı değildi ve onda ananın öldüğünü farkettim ve hemen başka bir kovandan yeni yumurta koydum ve ana yaptılar..Kovanı yeniledim ..Bundan sonra kışa girdimi naylon örterek girmek en güzeli modern arıcılık da olmazsa olmaz.Tüm arıcı arkadaşlara ballı bir yaz diliyorum
: Ynt: KOVANLARDA ÜST ÖRTÜSÜ 2
: emrah kütükçü 15 April 2015, 10:47:38
Saol ismail abi tüm uıstalarımızın sezonu bereketli olur inşallah....

Plastik altlık oldugunda üst kısmın izolesi saglam olması lazım o bakımdan noylan daha mantıklı kışın tabiki sizinde tecrübelerinize dayanarak.

Kapagın altına strafor koyup ve hava deliğinide kapatırsak daha iyi olacağı kaneatindeyim...
: Ynt: KOVANLARDA ÜST ÖRTÜSÜ 2
: İsmail TEZYÜREK 15 April 2015, 12:03:58
Emrah bey dediğiniz gibi tabii bende aynı yaptım üstlerine yani kapak altına strafor koydum tabiiki daha iyi oldu yazında strafor ve naylon koymaya devam edicem aşırı sıcak olayını engelliyor birde ön taraflarından bir hava deliği yaptım aynı zamanda deliği açıp oradan uçuşa çıkmasını sağlıycam bunu uzmanlar devamlı söylüyor üst hava sirkilasyonu için mutlaka hava deliği olsun diye bunu da arıların giriş yaptığı deliğin en üst kısımlarından açıyorum temmuz ve ağustos aylarından faydasını görücez inşallah.
: Ynt: KOVANLARDA ÜST ÖRTÜSÜ 2
: emrah kütükçü 15 April 2015, 15:37:19
İnşallah ismail abi plastik altlıklı kovanlara nem sorunu yaşanmıyor kışları ama normel altlık olanlarada naylon tercih edilmemelidir.

Yazın havaların cok isindiğinda naylon nasıl olur bilemiyrum bir başka örtü bezine kıyasla...
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.