Arıcılık Bilgi Paylaşım Forumu

Arıcının Takvimi => ARICILIKTA TEMMUZ AYI => : Arı Bakanı 09 July 2012, 11:18:19

: Temmuz ayında arıcılık
: Arı Bakanı 09 July 2012, 11:18:19
(http://www.aribakani.com/wp-content/uploads/2012/07/CIMG0076.jpg)
Temmuz ayında arılarımız ay çiçek nektarında. Bu yıl kestanede arılarımız çok iyi bal yaptılar. Sağımdan çıkan arıları, Trakya ya götürelim, götürmeyelim derken kendimizi ay çiçek tarlalarının yanında bulduk. Tarihlere dikkat çekmek istiyorum. 2/7/2012, saat 2  arılar buraya indi. Pazar akşamı yükleme yapıldı pazartesi gününün ilk saatlerinde Trakya'da olduk.
Yukarıdaki ballı çıta resimi ise 7/7/2012 cumartesigünü alındı.
Aradan geçen süre 5 gün. Bazı kovanlar 4-5 çıta bal çekmiş, bazıları 7-8 çıta bal çekmiş.Bir iki kovan ise kata yeni sarıyordu.
Yıllardır benim savunduğum şey budur, bu arılar doğal olarak yaşamlarını sürdürüyorlar, her hangi bir başka koloniden destek söz konusu degil. Bal sağımından çıkan arılar güçlüler ve 5 günde neler yapıyorlar, yeterki nektar olsun. Geçmişte bal sağımından çıkan arılarımız Trakya'ya bitik geliyordu.
(http://www.aribakani.com/wp-content/uploads/2012/07/CIMG0080.jpg)
Resimler İlhami abiye ait, bnim makina devamlı video çekimi yaptı fazla resim alamadım aldığım resimlerde ayfonla çekildi. Bu kolonilerin videoları elimizde. Resimde İlhami abi ve Kani bey. İlhami abinin elinde ise ışıl ışıl bal doldurulmuş bir ballı çıta.
(http://www.aribakani.com/wp-content/uploads/2012/07/CIMG0093.jpg)
Bu günlerde bir çok kişi Trakya da bal durumu iyi değil demekte, nasıl arı götürdülerde durumlar iyi degil, işin bu kısmını kimse söylemiyor. Katlarda 7-8 çıtaya bal çeken kolonilere ikinci ballıkları verdim. Her bal akımından sonra kendisini bitiren arılarla çalışmayı savunan bir sürü bilmiş arıcı var ve bunlar ıslah veya selekte edilmiş arılara karşı gelmekte, ayrıca bilimsel takılmaya devam ediyorlar... Bu işlere karşı çıkmakla ellerine ne geçecek hep birlikte görüyoruz. Kovanda arı yoksa yan taraftan bal ırmagı aksa balı koloniye kim getirecek ;D
Dökme suyla degirmen çalıştıranların döktüğü su bittiğinde gene degirmen duracaktır.
: Ynt: Temmuz ayında arıcılık
: mahmutusta42 10 July 2012, 23:36:54
selamün aleyküm hayırlı akşamlar ayçiçek balı hasat etmek için sırlanması bekleniyormu.
: Ynt: Temmuz ayında arıcılık
: AYDIN BAYAR 14 July 2012, 01:06:46
aleyküm selam arılar nektarı sulu getirirler olgunlaştıktan sonra sırlarlar çercevenin 4 te 3ü sırlandıktan sonra sağılırbal nektar sulu oldugundan sağım yaparsanız balda ekşime  yani bozulma olur  ;) ;)
: Ynt: Temmuz ayında arıcılık
: mahmutusta42 14 July 2012, 23:32:44
ALLAH razı olsun sağolun petekler bal dolmuş ama sırlanmamış sırlanmasını bekleyelim ama ana arı nereye yumurta atacak yeni kat atıp ham petek vermelimiyiz acaba
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.