Arıcılık Bilgi Paylaşım Forumu

Ana arı üretimi ile ilgili bilgiler => MİLLER METODU ANAARI ÜRETİMİ => : Dr. Muhteşem Turunç 17 May 2012, 18:29:12

: Alternatif miller metodu
: Dr. Muhteşem Turunç 17 May 2012, 18:29:12
 ??? Bu isim olmadımı acaba... dedim ama bal gibi oldu. "Alternatif miller metodu"
Miller metodunda peteği zigzaklı kesmekdeki mantık neydi kenar mesafesini uzatmak. Kenar mesafesi uzayınca ne oluyor ; evet evet daha çok meme yapılıyor...Peki alternatif olarak ne yapabiliriz... ::)
Çıtaları küçültürüz ;) küçültünce ne olur :o
Bizim hacı abiye (Seyithan abi) anlattım. Adam kafaya koymuş tek başına ana arı üretecek :( sordu söyledim. Haydi buyrun değişik fikirleri bekliyorum.
: Ynt: Alternatif miller metodu
: Dr. Muhteşem Turunç 17 May 2012, 22:16:56

2011 ana arı üretimi faaliyetlerim. ile mturunc
: Ynt: Alternatif miller metodu
: Salih Yıldırım 17 May 2012, 22:24:03
Miller motodu ileri yaş gurubuna uygun bir ana arı üretim sistemidir. Bu sistemi uygulayanlar, çok kalite ana ari ürettiklerini iddia ediyorlar.
: Ynt: Alternatif miller metodu
: mdoganaksehir 18 May 2012, 08:43:27
Resim atmak istedim ama bi türlü olmadı.
Ben bu yöntemelle iki tane anaarı elde ettim yaklaşık 40 memeden. Bir ana kanatsız bitaneside sağlıklıydı kutuyu bırakıp kaçtı.
Bu yöntemle alakalı bazı planlarım var ve dikkat edilmesi gerekenler var.
Planımdan bahsedeyim ilk önce
Resmi yükleyebilseydim resimde vardı. Şunu yapacağım. Bir çıtaya aynı larva transferinde olduğu gibi iki tane cıta çakacağız ve buralara 3 yada 4 cm lik petekleri takacağız yani bir çıtayı üçe böleceğiz petek takılı bi vaziyette. Daha sonra kabartılan ve yumurta atılan bu gözleri sık bi şekilde wwww çeklinde traşlayıp başlatıcı koloniye vereceğiz. Başlatıcı koloniyide Mehmet YÜKSELİ abimin hazırladığı gibi bir koloni hazırlayıp yapmayı düşünüyorum. Burada başlatmak ve katlı bir kolonide ana arı ızgaralı bir kolonide de besletmek gerekiyor. Sanırım kafamdakileri izah edebilmişimdir.
Dikkat edilmesi gereken konu ise şu; oluşmuş memeleri alırken ikili üçlü kesmek gerekiyor tek tek ayırmaya gidince malesef meme zaiyatı oluyor. Bunu önlemenin bir yoluda memeler oluşmaya başladığında seyreltmeye gidilebilir.
Dezavantajlı bir yönü memelerin doğumu hepsi bir olmuyor memeler arasında 3 ya da dört gün atıyor

(https://lh6.googleusercontent.com/-MZpvp-7qeTw/T7XkJf6fzMI/AAAAAAAABoE/FYKs9XCwlfE/s338/miller.jpg)
(azmin zaferi resmi yüklemeyi başarabildik. :)) )
: Ynt: Alternatif miller metodu
: Dr. Muhteşem Turunç 18 May 2012, 09:26:04
Mustafa kardeşim bak akıl akıldan üstündür işte buda çok güzel. Keşke fotoğraflı paylaşabilseydin. Ana arı üretiminde başlatıcı kolonilerde seninde vurguladığın gibi varoa mücadelesi çok çok önemli. Görüntülü paylaşımlarının devamını bekliyoruz.
: Ynt: Alternatif miller metodu
: AYDIN BAYAR 18 May 2012, 23:22:50
muhteşem  abi ben damızlık koloniden catlayan yumuttaları şerit olarak kesiyorum cercevenin üst cıtasına tutturuyorum iki  uctan bir boş bir dulu olarakbaşlatıcı  kovana veriyorum başlattıktan sonra besleyiciye veriyorum memeler kapandıktan sonra ruşetlere dağıtıyorum  şu anda 16tane yeni ana arılarım mevcut
: Ynt: Alternatif miller metodu
: Arı Bakanı 19 May 2012, 09:26:32
Miller metodu ana üretim tekniğinin amacı işçi arılara ana arı memelerini doğal olarak yaptırmayı amaçlar. Peteklerin zikzaklı kesiminde amaçlanan ise daha çok meme oluşumu yanında, ana arı memelerinin daha kolay kesilip alınmasını sağlar. Çıta içindeki düz bir petekte 42 cm uzunluk varken zikzak yapıldığında bu oran fazlalaşır. Aşağıdaki linkte bu uygulamanın 2008 yılındaki tüm resim ve videoları mevcut.

http://anaariuretmek.blogspot.com/2008/07/miller-metodu-anaari-retimi.html

Videolar MOV formatlı olması nedeniyle işleyemiyorduk. 2010 Yılında Avi formatına dönüştürülen aynı videoları tek videoda işleyip bütünleştirdim, o videoda alttaki videodur. Bu seferde evde seslendirmeyi yapamadım, aslında şimdi olsaydı, oturdugum yerde videoyu seyredip, neler yapılıyor bunu seslendirip kaydedebiliyoruz. :(


http://www.dailymotion.com/swf/video/xbxy17

: Ynt: Alternatif miller metodu
: mustafa temiz 19 May 2012, 19:58:57
Ana memelerini bir kenara koyarken artık videodaki gibi koymuyoruz.
: Ynt: Alternatif miller metodu
: Arı Bakanı 19 May 2012, 22:41:54
Ana memelerini bir kenara koyarken artık videodaki gibi koymuyoruz.

Mustafa memeler 10-11 günlük olduktan sonra istediğin gibi davrana bilirsin. Daha önceleri memelerin sarsılmaması ve silkelenmemesi gerekmekte. Aşağıdaki videoda, ana arı memelerine nasıl davranılıyor bir bak. Video da ana arı memesi 360 derece tur atıyor, sonra kovalara doldurup kutulara dağıtılıyor.

Bu videonun kova dolusu ana arı memesi olanı vardı bulamadım. Bu kişi profesyonel ana arı üreticisi, bildiğim kadarıyla Arjantin'den dünyanın her yerine ana arı yolluyor.
: Ynt: Alternatif miller metodu
: Dr. Muhteşem Turunç 20 May 2012, 07:16:07
Salih beyin dediği doğru. Bu yöntemle herkesin anaları üretmesi mümkün. Zaten bir işi başarmanın en önemli aşaması istemektir. Bakın benle , hatta daha önce yola çıkanlar hala yazı yazmaya devam ediyorlar. Ama tüm bu çabaların sonucunda bir gün ana arılarımı kendim üretiyorum diyemeyen kalmayacak. Görecek bakalım ana arı üreticileri kime ana satacaklar ;D
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.