Arıcılık Bilgi Paylaşım Forumu

Arı Irkları => Anadolu => : Arı Bakanı 09 March 2011, 00:25:58

: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: Arı Bakanı 09 March 2011, 00:25:58
Arı ırklarıyla ilgili sorular bu konu altında  yazılırsa iyi olacak. En son tanışma bölümünde ırk konusu işleniyor.
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: yusuf 09 March 2011, 00:31:07
ee modlar uyuyunca forum çorbaya dönüyor

yanlış yere açılan konuları uygun yere taşıyacak moderatörler lazım foruma  ;)
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: Ahmet Yıldırım 11 January 2012, 14:34:01
Arı ırklarını nasıl anlıyorsunuz.Bizim arılara buralarda bal arısı denir.Bu sitede ırk mevzusunda daha öncesi duymadığımız arı ırklarından bahsediliyor.Bal arıları iki ırk olur kılıç saldırgan dikine bal yapar.Birde sakin bal arısı var onunda balı teker gibi olur.
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: ŞÜKRÜ KOCA 11 January 2012, 15:44:38
Merhabalar Ahmet Bey,
Sizin bahsettiğiniz arı ırkı arıların petek örme şekillerine göre halk arasında isimlendirilme şeklidir.
Oysaki arılar fizyolojik özelliklerine göre belli başlı ırklara ayrılmaktadır.
Bu forum içerisinde kısa bir araştırma yaparsanız bu ırkların özellikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Selametle kalın.
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: Arı Bakanı 11 January 2012, 18:25:33
Arı ırklarını nasıl anlıyorsunuz.Bizim arılara buralarda bal arısı denir.Bu sitede ırk mevzusunda daha öncesi duymadığımız arı ırklarından bahsediliyor.Bal arıları iki ırk olur kılıç saldırgan dikine bal yapar.Birde sakin bal arısı var onunda balı teker gibi olur.

Ahmet Yıldırım;
Yazdıklarını bir kaç okudum, dönüp bir daha okuyorum. Öyle zor soru sordunki cevap bulamıyorum. Aslında soruların cevaplarını biliyorumda sana cevap bulmakta acayip zorlanıyorum. Bu iş emeklemesini bilmiyenlere koşmayı öğretmek gibi bir şey. Yada daha harfleri bilmeyene kalın romanlar veriyorsun bunları oku diye, hemde resimsiz.
Mevlana boşuna dememiş, ne kadar bilirsen bil, bildigin karşıdakinin anladığı kadar diye. Şimdi dünyada kaç çeşit arı ırkı oldugunu sana nasıl anlatılır ki?
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: vecdiküçükyılmaz 12 January 2012, 21:35:44
                    Ahmet bey,arılar petek örme biçimine göre,dikine örerse KILIÇ,yuvarlak örerse KALKAN diye adlandırılır.Kalkan ören arılar Kılıç ören arılara göre sakindir.
                    Arı ırkları çokturYaygın olan 4 ırk vardır.İtalyan,Karniyol,Russian ve Kafkas arısıdır.
                    Ülkemizde her arı ırkından arı bulabilirsin.Sıfır rakımdan 5000 rakım arasında bir cografi yapımız var.Önemli olan bu florada en yüksek verimi alabilmektir.Saglıcakla kalın.
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: Ahmet Yıldırım 22 January 2012, 13:13:45
Arı bakanı abi soru gayet basitti siz demek ırklardan haberdar degilsiniz.Bana cevap yazmışın ama ırkları nasıl anlarız izahat yok.
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: Ahmet Yıldırım 22 January 2012, 13:18:42
Vecdi bey verdiğiniz bilgiler için teşekür ediyorum.Sonuçta söylediğiniz arıların hepside bal arısı değilmi?
Bizim bölgemizdeki tekerci arıda kılıç arıda iyi bal yapar.Bazıları biraz fazla saldırıyor.
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: hayreddin hoca 22 January 2012, 16:53:47
Ahmet Yıldırım kardeş, 
Türkiye de bilinen, kafkas, karniyol, italyan, rusian gibi ırkların yanında Anadolu adıyla da değişik eko tipler(muğla, çankırı, karadeniz vs. vs.) mevcut. Fakat malesef anadolu arısının safı varsa da bunun kesin olarak standartları belirlenerek arıcıların hizmetine sunulmuş değil.
İtalyan ve karniyolun gen kaynakları dışarda. Bizim trakya ekotipinin de bir tür karniyol olduğu söyleniyor. Kafkasın gen kaynağı da Artvin ve Posof ta olduğunu biliyoruz. Bu ırkların özellikleri mi? Herrkes bir şeyler diyor. İnternet kulandığına göre zaman içinde çok şeyler okuyacaksın.  Şu kılıç kalkan olayına bir açıklama yapan olursa iyi olur, bende merak ettim..
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: vecdiküçükyılmaz 22 January 2012, 19:26:56
          Değerli arıcı arkadaşlar,Yerli eko tip arıya kimsenin karşı olduğu yok ,bir kere sanal alemde arıcı arkadaşların ortak paydası arıdır.Arıcılarımızın algılama yanılmalarına yol açan iki durum vardır.Bunun açıkca bilinmesi gerekir.Tartışma zemininin kaymaması ve saglıklı bir tartışmanın olabilmesi için.
          Ülkemiz cografyasının sıfır rakımdan 5165 rakıma kadar olan bir yapıdadır.Aynı gün dört mevsim yaşanabilmektedir.Arıcımıza yaklaşık 30 yıl kafkas arısı anası üretilmekte ve arıcılarımıza sunulmaktadır.Sönen kovanların arısınıda mugla arısı diye adlandırılan arıdan temin edilmektedir.Ülkemizde sınır şehirlerinde,iran arısı ve suriye arısıda bulunmaktadır.Igdır bölgesinin arısı ise Kafkasın bir eko tipi olan Ermenistan arısını görmek mümkündür.Yıgılca arısını TKV üretmiştir sonra vaz geçmiştir.Sonra tekrar üretmiştir.Mugla arısı gezginci arıcılıkla ve arı ticareti ile  her yere gitmiştir.Kafkas arısı ana arı sayesinde ve gezginci arıcılık sayesinde gitmediği  yer kalmamıştır.Trakya arısı vardır ama gezginci arıcılık sayesinde vardır diyemeyiz.Eko tip başka arılarımızda vardı,ya bilmiyorlar yada duymadılar.Kıbrıs arısı ve Ege bölgesinde özellikle kuşadası civarında ve ege adalarının arısı vardır.İngiliz arı bilimcisi Mister ADAMS   bu arıyı arıcılık dünyasına kazandırmıştır.Adına ADAMİ arısı demiştir.Yerel halk bu arıya ADA arısı der.Bu kadar eko tip arı günümüzde mevcutmu,nerde koruma altında,üretiliyormu bilen ve duyan söylesin,paylaşımlarımızda sakladığımız birşey yok. Bizlerle paylaşsınlar. Temel anlaşamadığımız noktalar,1.EKO TİP ARILAR koruma altına alınmamıştır,üreten kurumlar ve çagın tarifine uygun İZOLE BÖLGELER yoktur.2.Ülkemiz cografyasını iyi etüt edememenin sonucu tek bir ırkla arıcılık yapılmasına yönlendirilmektedir. Hayrettin hocam kılıç ve kalkan diye adlandırılması bir ırk olarak algılamayacagız.Mum örme şekline göre bu isimle adlandırılır.Saglıcakla kalın.                                                                                                                 
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: ŞÜKRÜ KOCA 23 January 2012, 12:32:50
Arı bakanı abi soru gayet basitti siz demek ırklardan haberdar degilsiniz.Bana cevap yazmışın ama ırkları nasıl anlarız izahat yok.
Merhaba Ahmet YILDIRIM Bey,
Siz forumda arı ırklarını sordunuz. Ben de acizane daha fazla bilgi edinebilmeniz için forumda bu konuda ayrıntılı bilgi olduğunu yazmıştım. Eğer forum başlıklarına bakarsanız arı ırkları diye bir bölüm var ve bütün arı ırkları ayrı başlıklar altında anlatılmış. Bilgisayar kullanmasını biraz biliyorsanız forumdaki bu bilgilere çok kolay ulaşabilirsiniz. Bilmiyorsanız sizi anlarım. Bilgisayar kullanmasını bilmiyorsanız bundan sonraki yazdıklarımı dikkate almayın. Yukarıda alıntı yaptığım mesajınızda birilerini gaza getirip olay çıkarmak istermiş gibi bir anlam çıkardım. Eğer öyle ise lütfen böyle şeyler yapmayın. Takip ettiğim iki üç tane internet sitesi var ve bu siteler arıcılığa çok faydası olan siteler. Bir çok insanın bir çok tecrübeye kısa yoldan ulaşmasını sağlıyor. Bu siteleri emek ve para harcayan kişilere yanlış yapsalar bile emeklerine hürmeten bir şey dememek lazımken ortada bir yanlış yokken  siteyi yapan ve yöneten kişilerden biri olan Ali TÜRK'e sen bu işten haberdar değilsin demek doğru değil. Ben ne Ali Türk'ün ne bir başkasının avukatıyım. Sadece emeğe saygım var. Bir de bu siteler bilgi için kurulmuşsa sadece burada fikirler tartışılsın kişiler değil.
Şunun da farkında olmak gerekir ki kimse kimseye illa sorduğunu cevaplamak zorunda değil.
Sitelerde gereksiz tartışma çıkarmak bazılarına heyecan verebilir ama beni sıkıyor.
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: Arı Bakanı 23 January 2012, 19:58:56
Şükrü hocam;
 Öncelikle vermiş olduğun cevapta bir cümle çok dikkatimi çekti."Bu siteleri emek ve para harcayan kişilere yanlış yapsalar bile emeklerine hürmeten bir şey dememek lazımken"
Yanlışı kim yaparsa, söylemek lazım. Yanlış her zaman yanlıştır, yanlışı ne yaparsanız yapın kapatamıyorsunuz. Bence yanlışı kim yaparsa onu uyarmalıyız, yanlış yaptığını söylemek en iyisi.

Forum yönetmek zor, karşındaki kişi kim bilmiyorsun, kaç kişinin üyeliğini kabul etmedim, kayıtlarda isim soy isim istedik, bunu karşımızdakini bilelim diye istiyoruz.
Geçtiğimiz haftaydı, Zaim ağabeyle bayağı bir tartışma yaptık. Forumda isteyen istediğini soramıyor, bazı kişilere verilen cevaplar Zaim abiye göre sert ve fırça atar veya azarlar gibiymiş. Forumlar özgür olmalıymış, isteyen istediğini görgü kurallarını çiğnemeden soracakmış, kendisinden örnek verdi, ben şimdi senle geziyorum diye arıcılıkta her şeyi bilmek zorunda değilim, bilmediklerimize soracağım diyor. Forumda bazı bölümler eksikmiş bazı ilaveler istedi, ilan bölümünün serbest bırakılması gibi, hukukçunun bakış açısı acayip yani. Bazılarına tamam diyorsun hak veriyorsun, bazıları yav bize ters diyorsun. Biz bunları konuştuktan birkaç gün sonra Ahmet Yıldırım bir şeyler sormaya başladı şimdi ne yapacağız?

Bende bunları alt alta, üst üste koyup düşünüyorum.
Siz ne kadar bilirseniz bilin bunu karşıdakine anlatamadınız zaman bilgileriniz sizi sinir etmekten başka bir işe yaramıyor. Siz konuşun, konuşun, karşıdaki Türkçe bilmiyorsa ne yaparsınız.
Arılarda ırklar var mı? Yok mu? Ben de artık karar veremiyorum. Belkide yoktur, adam haklı...
Ahmet Yıldırım’a cevap versen, bir dert, vermesen bir dert. Kimseye dediğiniz gibi bir şeyleri anlatmak zorunda değiliz. İnsanımız çok hazırcı. Beş altı sene öncesine gidin, ne bloklar var, ne forumlar var, ne resimler var, ne videolar var, ne organik asitler vardı, nede arı ırkları.
Organik asit nedir kimse bilmezdi, şimdi birçok kişi kimyagere gibi.
Ah Zaim abi, ne diyeyim ki sana? ???
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: hayreddin hoca 24 January 2012, 00:09:50
Arı bakanı kardeş,
Zaim Abi ye sonuna kadar katılıyorum ve engin gönlünden dolayı da teşekkür ediyor, saygıyla selamlıyorum. Bize çok basit ve anlamsız gelen bir çok şey, başkaları için yeni ve enteresan olabilir. Sabırla karşılamalıyız ki insanların sorma cesaretleri kırılmasın. Forum üyeleri adına  sizlerden bu derviş gönüllü olabilmeyi bekliyoruz. Verdiğiniz uğraş ve mücadeleyi teslim ediyoruz zaten. Her fırsatta Allah razı olsun diyoruz. Sizler yazacaksınız soranlar dua edecek. Belki, forum üyelerinin, birbirlerini cevaplamasını bekleyerek, siz yöneticilerin işi azalmış olur. Önemli saydığınız konu ve soruları cevaplayıp, basit konuları forumun müdavimlerinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Bir eğitimci olarak, nacizane diyorum ki; derse yeni katılanların soracakları, belkide sizin artık unuttuklarınız olabilir, ama onlar için çok yeni şeylerdir. Helallik dileğimle selamlar...
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: Ahmet Yıldırım 27 January 2012, 14:46:32
Şükrübey internet kullanımım kısıtlı.Bazı arkadaşların dükkanlarından bakabiliyorum.Arı ırklarını arkadaşların yardımı ile biraz araştırma yapalım dedik.Arı ırkları iyice karıştı.Böyle olmayacak.Evime bilgisayar alacağım.Şimdilik masraf edemem.İnternet yerlerine takılmayı düşünüyorum.Kafkas ırkı arı.ekotip arı.Yerli arı.Ülkemizdeki en yaygın ırklarmış.
Yazdıklarımda kimseyi incitip aşağılayacak şeyler değil.Arıcılığa yaptıkları iyiliklerden ötürü.Site yönetimine saygılar sunuyorum.En kötüsü yanlış anlaşılmak.
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: Arı Bakanı 30 January 2012, 19:43:59
Arı ırklarını nasıl anlıyorsunuz.Bizim arılara buralarda bal arısı denir.Bu sitede ırk mevzusunda daha öncesi duymadığımız arı ırklarından bahsediliyor.Bal arıları iki ırk olur kılıç saldırgan dikine bal yapar.Birde sakin bal arısı var onunda balı teker gibi olur.

Arı bakanı abi soru gayet basitti siz demek ırklardan haberdar degilsiniz.Bana cevap yazmışın ama ırkları nasıl anlarız izahat yok.
Ahmet Yıldırım;

Sana tavsiyem ırklarla ilgili bir yayın var. Öncelikle arı ırklarıyla alakalı en güvenilir kaynak tarım bakanlığının sitesi ve sitedeki arı ırkları tablosudur, onlara bir bakıver.
Arıcılık (http://www.aribakani.com/forum/) ve ırk mevzusu çok önemli.
Senin mantığına göre iki ırk var bunlarıda arıların petek örmesi ve sakin veya saldırgan olarak alğılıyorsun.
Arıların petek örmesi birazda yönlendirmeyle alakalıdır. Sen diyorsunki arılar dikine petek örerse kılıç ırk. Gene arılarımız yuvarlak petek örerse bu arıyada sen sakin diyorsun ama bazı yerlerde kalburcu arı, bazı yerlerde de kalkancı deniyor. Birde ne dik nede yuvarlak olarak petek örenler vardır, onada bazı bölgelerde yancı arı, bazı yerlerde yaprakçı diyorlar.
Teker petek örüyor dediğin arıyı fenni kovana koyduk, çıtalarınada ham petek verdik, sakin arımız dikine petek ördü. Bu arı dikine petek örünce saldırganlaşır mı?
Gene senin dediğin saldırgan ve dikine petek ören arıyada, yuvarlak teker gibi çıtalar hazırladık ve bu arı artık dik olarak petek öremeyecek. Dikine petek ören arıda yuvarlak petek ördü, şimdi bu saldırgan arı, yuvarlak olunca yumuşadımı, yani sakinledimi?

Bir başka konu çok sakin arılar vardır.
Çok saldırgan arılar vardır.
Birde ne sakin nede saldırgan, saldırganlık ve sakinlik arası arıların ırkı sana göre nedir, bunuda öğrenmek istiyorum. Bizim Arı (http://www.aribakani.com/forum/) ırk ı konusunda fazla bir birikimimiz yok, bizi bir aydınlat.

: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: ncetin16 12 February 2012, 08:52:41
Sevgili Arı dostları;
            Anadolu arısı ile ilgili bilimcilerimiz bazı ekotiplerinde ufak tefek araştırmalar http://www.dergi.adu.edu.tr/ziraatdergi/sayi03/akoc.pdf  (http://www.dergi.adu.edu.tr/ziraatdergi/sayi03/akoc.pdf)  yapmış . Ama Damızlık konusundaki gelişmeler eksik galiba...
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: Arı Bakanı 12 February 2012, 09:13:39
Sevgili Arı dostları;
            Anadolu arısı ile ilgili bilimcilerimiz bazı ekotiplerinde ufak tefek araştırmalar http://www.dergi.adu.edu.tr/ziraatdergi/sayi03/akoc.pdf  (http://www.dergi.adu.edu.tr/ziraatdergi/sayi03/akoc.pdf)  yapmış . Ama Damızlık konusundaki gelişmeler eksik galiba...


Nevzat Çetin;
Makalenin tarihine bakıyorum 2000 ila 2001 yılında bu çalışma yapılmış. Aradan geçen süre 12 yıl. Benim anlamadığım, devamlı çalışma var, sonuç yok. Her bilimcimiz proje şampiyonu, bu projelerin bir tane biteni olmaz mı?
12 yılda bilimcilerimiz doğru söylüyorsa iki ıslah çalışması biterdi, çünkü arı ıslahı 4-5 yıl sürer diyorlar, iki tane 4-5 yıl geçmiş bu makale üzerinden. Ben her konuda ülkmizin geri kalmışlığından üzüntü duyarım.
Geçenlerde bir eğitim seminerine katıldım.
 Rakamlara bakın. Bir tarafta 85 İslam ülkesi ve 1,5 milyar nüfus. Gayri milli hâsılası mıdır nedir bu bir buçuk milyar nüfusu olanların 4 trilyon dolar. Bir tek Alman yanın nüfusu 120 milyon ve gayri milli hâsılası 2 trilyon dolar.

Bizim ülkemizde o 85 ülkenin içinde.

Şimdi geri kaldık diye pes mi edeceğiz, hayır daha çok çalışıp zararın neresinden dönersek kardır deyip, işlerimizin peşini bırakmamalıyız.

Ben şubat ayının 4 de, Anadolu arısı yayını yapıyorum, 9 şubatta üniversite demeç verme gereği duymuş olacak ki, bir rahatsızlık var. Saf Anadolu arısı üreteceğiz diye açıklama yapıyor. Bir zahmet yapın artık.

Yapmış olduğumuz iş ve paylaşımlar bazı yerler tarafından dikkate alınıyor bunu bilin diye dün ip ucu vermiştim :)
 Daha iyi pers yapmalıyız.
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: miriliburak 12 February 2012, 10:22:36
Niye araştırmalar arasında uzun yıllar geçer. Niye her sene tazelenmez. Bir araba bile 2 senede makyajlanıp piyasa sürülüyor. Buna benzer neler neler. Ama bazı işlerde araştırmalar bir defa yapıldımı yeterli diye gösteriliyor.

Her sektör sürekli güncelleniyor. Neden hepimiz modeli yüksek araba ya da yeni yapılmış ev almaya gayret ediyoruz, sanayide uğraşmayalım, arıza vermesin, deprem riski az olsun, yeni yenidir diyoruz. Ama iş araştırmaya gelince 1950 yılında yapılan işleri baz almayı marifet sayıyoruz.
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: ncetin16 12 February 2012, 11:23:30
Ali Bey:
        Eleştirilerinde ve tesbitlerinde hem fikiriz.  Bizim bilim dünyasında daldan dala atlamak çok oluyor...Bilim insanımız mastırını (Yüksek Lisansını ) güncel popüler bir konuda , Doktora tezi daha farklı bir konuda, Doçentlik ve Prof.luk tezleride   daha farklı alanlarda yapılıyor. Keşke Anadolu arısınıda yüksek lisans tezi ile başlayıp , Profluğa kadar aynı konu üzerinde çalışıp bir ürün ortaya koyabilseler.Karniyol ve diğer arı ırklarıyla rekabet edebilecek saf Anadolu damızlık arısını ortaya koyabilseler...Ne güzel olurdu değil mi?.. O bilim insanımızın ismi yıllarca eseriyle beraber yaşar giderdi...
        Nihayet sevindirici haber ODTÜ lü biyologlardan geliyor galiba. (Yıl :2008 )Anadolu arısının genetik haritası çıkarılıyor olumlu özellikler bir araya getirilerek Damızlık Anadolu arısı üretimi hedefleniyor...Belkide bu çalışmalar günümüz imkanlarıyla 3-4 yılda sonuç verecek...Anadolu arısı ile ilgili haber http://netteyim.net/haber/Teknoloji/odtu_saf_anadolu_arisi_uretecek-haberi-1492.html (http://netteyim.net/haber/Teknoloji/odtu_saf_anadolu_arisi_uretecek-haberi-1492.html) buradadır. Ancak tuhafıma giden ; 1. Hiç bir arıcılıkla ilgili kuruluşun  çalışmanın içinde yer almayışı. 2. Üniversitelerin Biyoloji Bölümleri bu konuya ilgi ve ihtiyaç duyuyorda, Arıcılık ana bilim dalları veya bölümleri niye ihtiyaç duymuyor? Diyelimki Damızlık Anadolu Arısını ürettiniz Performansını arıcılara test ettirmek istemezmisiniz?
         (Yıl : 2012)  ODTÜ deki Anadolu Arısı üretimi ile ilgili çalışmalardan haber yok. Bilim işi gönül işi galiba... Uzun bir süre çalışmalar sonucu Anadolu arısını ürettiğini '' (Alıntı : Ali Türk)  Genelde ne yapsam bir çok kişi kabullenemiyor. Şimdi size desem ki uzun zamandır üzerinde çalıştığım Anadolu arısı, tüm testleri başarıyla geçiyor. Hemen itiraz seslerini duyar gibi oluyorum. İtiraz etseniz de etmeseniz de durum böyle işinize gelirse.Bu çalışma uzun yıllarımızı aldı ama değdi. Memleketimizde ne adar köşe bucak varsa gezip, nerede ne kadar ana arı ve baba arı varsa görüşüp, nihayet bunları bir araya getirip mutlu sona ulaşmış bulunuyorum. Bir çok kişi benim gezmelerimi yanlış anlamıştı ama olsun. Bence mahsuru yok istediğiniz kadar yanlış anlama özgürlüğünüz zaten var.   bloğunda söyledin.Sizin Her uygulamanın arkasında bilimsel bir gerçek arayan yaptığı işleri bilimsel yönüyle  açıklayan biri olarak biz size inanıyor ve güveniyoruz...Tebrik Ediyoruz...Şimdi bu gerçeği ve çalışmayı literatüre sokma zamanı...Allah yardımcın olsun...     
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: Arı Bakanı 13 February 2012, 15:34:42
Ali Bey:
        Eleştirilerinde ve tesbitlerinde hem fikiriz.  Bizim bilim dünyasında daldan dala atlamak çok oluyor...Bilim insanımız mastırını (Yüksek Lisansını ) güncel popüler bir konuda , Doktora tezi daha farklı bir konuda, Doçentlik ve Prof.luk tezleride   daha farklı alanlarda yapılıyor. Keşke Anadolu arısınıda yüksek lisans tezi ile başlayıp , Profluğa kadar aynı konu üzerinde çalışıp bir ürün ortaya koyabilseler.Karniyol ve diğer arı ırklarıyla rekabet edebilecek saf Anadolu damızlık arısını ortaya koyabilseler...Ne güzel olurdu değil mi?.. O bilim insanımızın ismi yıllarca eseriyle beraber yaşar giderdi...
       

Nevzat bey, bu şiir bizim arıcılık bilimim adamlarımıza biçilmiş kaftan, çünkü yıllardır ortada porje var sonuç yok, projelerin neden devamlı olduğunuda siz bulun.

Çok sevdiğim bir şiirdir, Abdurrahim hocaya selamlar olsun.

HAKİM BEĞ
Gene tehir etme üç ay öteye
Bu dava dedemden kaldı hakim beğ
Otuz yıl da babam düştü ardına
Siz sağ olun o da öldü hakim beğ

Kırk yıl önce yani babam ölünce
Kadılıklar hakimliğe dönünce
Mirasçılar tarla takım bölünce
İrezillik beni buldu hakim beğ

Yaşım yetmiş iki usandım gel-git
Bini buldu burda yediğim zılgıt
Eğer diyeceksen bana ne öl git
Oğlumun bir oğlu oldu hakim beğ

Sekiz evlek tarla bir geverlik su
Yüz yılda höküme bağlanmaz mı bu
Kazanmasam da hu kazansam da hu
Canım ta burnuma geldi hakim beğ

Keşife-meşife damgaya harc'a
Kanımız kurudu harca da harca
Sayenizde avukatlar yıllarca
Fakiri yoldu da yoldu hakim beğ

Mübaşir itekler katip zavırlar
Değişti bizde de göya devirler
Yüz yıl önce adam yiyen gavurlar
Tapucuyu aya saldı hakim beğ

Kabahat sizde mi kanunlarda mı
Şaşırdım billahi yolu yordamı
Kızma sözlerime alam kadanı
Sıkıntıdan içim doldu hakim beğ

Mülkün temeliydi adalet hani
Bizim hak temelde saklı mı yani
Çıkartıp ta versen kim olur mani
Yoksa hırsızlar mı çaldı hakim beğ

Hem davacı pişman hem de davalı
Bu yolda tükettik çulu çuvalı
Sabret makamından çalma kavalı
Sürüler ekine daldı hakim beğ

Abdurrahim Karakoç

Daha biz çok bekleriz merak etmeyin, bizim çocuklarımızda bekleyecek, bilim adamlarımızda bu hız olduktan sonra. Bir ıslah başlayıp bitmezmi ?
Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır bir söz vardı, şiiri bizimkilere bir uyarlayın daha ne kadar bekleriz :(.............
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: hayreddin hoca 13 February 2012, 17:50:10
Helal sana arı bakanı, Üstadın şiirini buralara taşıdınya... Abdurrahim Karakoç'u okuyunca arı sevdam bile gölgede kaldı. Hoş O' da buram buram Anadolu'dur. Başlığa uydu. Sağol, var ol!
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: ncetin16 13 February 2012, 22:34:49
Sayın Arı Bakanım;
          Şiir çok güzel birçok şeyi ifade etmiş...Yazarın gönlüne, senin eline sağlık.Daha Öncede bu şiiri zevkle dinlemiştim. Güzel Anadolumuzda  Her olayı en ince detayıyla açıklayan bir şiir , söz veya türkü vardır. Buda Anadolu insanımızın ne kadar üretici olduğunun bir kanıtıdır. Bu Ülkede büyük işleri başaracaklar önce şiirlerini okurlar sonra işe koyulurlar... Allah yolumuzu açık etsin...
         
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: Ahmet Yıldırım 06 March 2012, 11:29:46
Arı ırklarını nasıl anlıyorsunuz.Bizim arılara buralarda bal arısı denir.Bu sitede ırk mevzusunda daha öncesi duymadığımız arı ırklarından bahsediliyor.Bal arıları iki ırk olur kılıç saldırgan dikine bal yapar.Birde sakin bal arısı var onunda balı teker gibi olur.

Arı bakanı abi soru gayet basitti siz demek ırklardan haberdar degilsiniz.Bana cevap yazmışın ama ırkları nasıl anlarız izahat yok.
Ahmet Yıldırım;

Sana tavsiyem ırklarla ilgili bir yayın var. Öncelikle arı ırklarıyla alakalı en güvenilir kaynak tarım bakanlığının sitesi ve sitedeki arı ırkları tablosudur, onlara bir bakıver.
Arıcılık (http://www.aribakani.com/forum/) ve ırk mevzusu çok önemli.
Senin mantığına göre iki ırk var bunlarıda arıların petek örmesi ve sakin veya saldırgan olarak alğılıyorsun.
Arıların petek örmesi birazda yönlendirmeyle alakalıdır. Sen diyorsunki arılar dikine petek örerse kılıç ırk. Gene arılarımız yuvarlak petek örerse bu arıyada sen sakin diyorsun ama bazı yerlerde kalburcu arı, bazı yerlerde de kalkancı deniyor. Birde ne dik nede yuvarlak olarak petek örenler vardır, onada bazı bölgelerde yancı arı, bazı yerlerde yaprakçı diyorlar.
Teker petek örüyor dediğin arıyı fenni kovana koyduk, çıtalarınada ham petek verdik, sakin arımız dikine petek ördü. Bu arı dikine petek örünce saldırganlaşır mı?
Gene senin dediğin saldırgan ve dikine petek ören arıyada, yuvarlak teker gibi çıtalar hazırladık ve bu arı artık dik olarak petek öremeyecek. Dikine petek ören arıda yuvarlak petek ördü, şimdi bu saldırgan arı, yuvarlak olunca yumuşadımı, yani sakinledimi?

Bir başka konu çok sakin arılar vardır.
Çok saldırgan arılar vardır.
Birde ne sakin nede saldırgan, saldırganlık ve sakinlik arası arıların ırkı sana göre nedir, bunuda öğrenmek istiyorum. Bizim Arı (http://www.aribakani.com/forum/) ırk ı konusunda fazla bir birikimimiz yok, bizi bir aydınlat.Arıbakanı bey sizede soru sormaya gelmiyor.sayenizde hala arı ırkları okurum ne zamana biter belli olmaz.ırk konusu benim bilgilerimin çok ötesinde bir şey imiş.
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: Arı Bakanı 06 March 2012, 13:19:51
Ahmet Yıldırım;
Siz okumaya devam edin, bilen ile bilmiyenler bir değildir.Sizin daha önceki bildikleriniz halk arası söylentilerdi, okudukça söylenti ile bilimi ayırmanız gerekecek. Bu sizin bilgi ve yeteneklerinize göre şekil alacaktır. Arı denildiğinde yüzlerçe çeşit arı vardır. Bal arılarıda çoktur, bazı ırklar ön plana çıkmıştır. Dünyada arıcılıkta ilerlemiş ülkelerde bu belli ırklar ile çalışır, belli ırklardan özel oluşturulan arılarda vardır, bunlara hibrit arılar denir, sen araştırmalarına devam et.
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: EnesKayhan 18 April 2016, 13:49:08
Konuyu baştan sona okudum ama konuda ki en önemli eksik resimler Irkların isimleri yazılmış ama resimler yok. En çok merak ettiğim ırklarda tip farklılıkları zaten ırkların özellikleri hemen hemen öğrendik ama arıyı görünce hangi ırktan bilmiyoruz veya bilmiyorum. İnternette bir çok resim var ama tatmin edici değil.....  aynı arıyı farklı resimlerde gösteriyorlar  anadolu  karniyol  buckfast diyorlar hatta bazı resimler bile aynı.
      Aslın DA her ırkın Anası işçisi erkeğinin resimleri olsa çok güzel olurdu...
: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: Arı Bakanı 18 April 2016, 16:22:19
Arı resiminden ırkları ayırmak herkesin harcı değil bu bir bilim dalıdır. Ben şimdi iki tane resim koyayım bu kafkas işçisi mi yoksa karniol işçisi mi kendim bile ayıramam.
Arı ırklarını belirleyebilmek için kanat ölçümü, vücut kıl sayısı ve bacaklar incelenir. Bu incelemeyi morfolog yapar.
Zaten en cahil kişiler, arının tipine ve resmine bakıp bu arı şu ırktır diyenlerdir.

Anadolu diye bir arı ırkı bana göre de yoktur literatüre göre de yoktur. Anadolu arısı dendiğinde batısında başka doğusunda başka, kuzeyinde başka güneyinde başka ırk arıların olduğu arıların genel adına verilmiş ve birbirine hiç benzemeyen arılardan oluşur.
Bir ırk varsa bunun özellikleri olur, hatların gen kaynakları korunur, 35 yıldır Anadolu coğrafyasına kafkas arısı dayatıldı, şimdi çorbaya dönmüş ve aşırı melezlenmiş arıların içinde bizimkiler Anadolu arısı buluyor tabiki yerseniz.

Bir yayınım da sırf bazı yerlere göndermeler yapmak için saf karniol arısına Anadolu arısı yazdım resim anında bazı kişilerce çalınıp Anadolu arısı satışlarında kullanıldı resimdeki ana arı ise saf karniol damızlıktı.

Papaz arısını ise üretmek imkansız, neden bir kaç ırkın çaprazlanması sonucunda ortaya çıkmış damızlık aynı yöntem izlenerek oluşur. Bizdekiler suyunun suyunu üretip bucfast arısı üretiyoruz diyorlar.

Bu forumda bunların örnekleri vardır.
Katırdan katır üretemezsiniz, katır üretebilmek için katırın babasının eşek annesinin at olduğunu bilmeden katır üretilemez. Papaz arısıda aynı katır gibidir, arka plandaki formül bilinse bende üretirim, herkeste üretir...


: Ynt: Arı ırkları ve cinsleri nelerdir?
: EnesKayhan 20 April 2016, 13:25:30
Ali abi açıklaman çok güzel işçi arıların ırkını bakarak bilmek gerçekten imkansız gibi (internnetten araştırdığım kadarıyla hepsi aynı :) ama....
Ana arılar içinde aynısı geçerli mi? Hangi ırktan olduğunu renginden tipinden bilemezmiyiz.
 Anaların hepsi birbirinden farklı gözüküyor meselaaa italyan anasının arka bölümü açık sarı oluyor.
 Karniyolunki ince koyu sarı ve kalın  siyah renkte oluyor.
Buckfastın koyu kalın koyu sarı ince siyah olarak başlıyor en arka bölüme daha orantılı olarak değişiyor. ince koyu sarı ve kalın siyah olarak....


Biraz kötü bi anlatım oldu ama ne demek istediğimi anlayacağını umuyorum Ali abi... Ayrıca bu sadece benim resimlerden dikkatimi çeken farklılıklar... Doğru mu yanlış mı bilmiyorum onun cevaplarıda sende abicim :O)
Sorry, the copyright must be in the template.
Please notify this forum's administrator that this site is missing the copyright message for SMF so they can rectify the situation. Display of copyright is a legal requirement. For more information on this please visit the Simple Machines website.