Gönderen Konu: Larva Transferi İle Anaarı Üretimi  (Okunma sayısı 28376 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Larva Transferi İle Anaarı Üretimi
« : 12 Mart 2010, 21:47:33 »
Damizliksafkarniyol
Anaarı üretiminde damızlık şarttır. Dünyanın her yerinde damızlık için büyük çalışmalar yapılmaktadır. Damızlıklar saf hatlardan seçilir. Kullanma melezleri yada hibrit arılarda safların işlenmesiyle elde edilir. Resmi işletmelerdede damızlık zorunlulugu vardır. Anaarı istasyonu denetlendiğinde damızlıkların kimlikleri gösterilmek zorunludur.

Ülkemiz beş farklı ırkımız var diye övünürken Kafkas arısı haricinde elinde başka ırkın saflarını yok etmiştir. Bundan dolayıdırki damızlık fakiri bir ülkeyiz.

Birileri arılığınızdaki iyi kolonilerden anaarı üretin desede, bu yapılan üğretimden ne oldugu belli olmayan anaarılar çıkmaktadır, bunu istediğiniz bilim adamına sorabilirsiniz. Arılığımdaki iyi kovanlarımdan ben iki sene boyunca anaarı ürettim. Hiçte bilimcilerimizin dedigi gibi olmadı, 10 anaarıdan 8 tanesi anacına çekmiyor. Arılığınızdaki begendiğiniz koloninin anaarısı hangi şartlar yerine geldi de süper iş çıkarıyor hiç düşündünüzmü. Bu koloniden anaarı ürettiğinizde ise daha önceki şartları nasıl bir araya getireceksiniz. Damızlıkları zamanında oluşturmuş olsaydık şimdi bu yazılara hiç gerek kalmayacaktı. Zaten bu iş çok basit olsaydı, yabancı bilim adamları ve ünüversiteler bu işin üstünde yıllarca çalışıp hala işi tam çözemedik açıklaması yapmazlardı.
kraliçe üretmek için larva transfer kaşıkları...........

(Başlıksız)
.................
Arı kolonisi.....................
Arıcılıkta larva tranferi yapılacak yüsükler
Resim sitesine resim atıp, linkini buraya almak çok uzun sürmekte, bu haber heralde bir haftada zor bitecek.3-4 resimde resim sitesi kitlenip kalıyor.Bu haberin tamamına 40 cıvarı resim gerekmekte, bir kaçta filim eklenecek. Zaman içinde buraya attıgım resimleri çıkarıp daha güzel resimler atacagım. Haberin aslı ise aşagıdaki linktedir.

http://anaariuretmek.blogspot.com/2008/07/larva-tranferli-anaari-retimi.html
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2011, 11:42:01 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Larva Transferi İle Anaarı Üretimi
« Yanıtla #1 : 14 Mart 2010, 14:28:02 »
anaarı üretimi için yüsük resimleri
.....................

Arıcılıkta anaarı üretiminde kullanılan yüsükler............

Anaarı üretiminde kullanılan yüsükler yada Janter
Bu haberin tamamlanması bir kaç gün sürecektir. Ayrıca aynı sayfaya da haberin tamamı sıgmadıgı için parça parça olacak, konu başlıgını tıkladığımızda hepsi sıralı halde tamamı okunabilecek. Bir habere sıgmıyor, forrm sadece 2 bin karektere izin verdi, fazlasını kabul etmiyor mecburen konuyu parçalıyacam.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2011, 11:42:19 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 30 Mayıs 2011, 12:02:40 »

anaarı üretimi ve transfer edilecek larvalar.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2011, 11:42:36 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 30 Mayıs 2011, 12:04:32 »

Larvayı petek gözlerinden alamayanlar için, petegin traşlanıp, işlemi kolay hale getirmek.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2011, 11:42:52 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 30 Mayıs 2011, 12:27:20 »

Larva transferinde en önemli işlem, alınacak larvadır.
Damızlık koloniden alınan larvaları anasız bir koloniye besletirseniz, larvalar süt içinde kalır. Böyle bir larvayı almak çok kolaydır. Ayrtıca sulu aşılama yapmanıza gerek yok, bu sistem kuru olmasına rağmen acayip suludur ve tutma oranı işlemin sürecine göre çok yüksek olacak.

Not:Anaarı üretimiyle alakalı, forumda istediğimgibi bir çalışma yapamadım.
Bunun nedenlerinden birisi, blok gibi forumda bir iletide istediğiniz alan yok.
Bundan dolayı daha önceki blogumdan yayınlamış oldugum anaarı üretimiyle alakalı yazı ve resimlerimi, buradan paylaşamadım.
En son admine sordum bunu nasıl aşarım diye, abi peşi peşine araya başkası girmeden yayın yap, yazı ve resimlerini paylaş dedi.
Bende daha önceden işi önceden başlatıp, konuyu kilitlemiştim.

Bundan önceki sayfalara ben yayınlarımı sıgdırırm diye düşünüyorum. Konudaki kilidi açtım.

Bir başka notum ise, anaarı üretimiyle alakalı filimlerin çekimleri bitti, bu günlerde montaj yapılacak.
Konunun tamamı, aşagıdaki adresten bakılabilir.

http://anaariuretmek.blogspot.com/2008/07/larva-tranferli-anaari-retimi.html

« Son Düzenleme: 31 Aralık 2011, 11:43:08 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #5 : 01 Haziran 2011, 11:01:16 »
Ali abi süt içinde kalan larvaları ana memesine trasfer ettik ne kadar zamanda tekrar beslicek koloniye vermemiz gerekli.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2011, 11:43:22 Gönderen: Arı Bakanı »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #6 : 01 Haziran 2011, 15:42:04 »
Ali abi süt içinde kalan larvaları ana memesine trasfer ettik ne kadar zamanda tekrar beslicek koloniye vermemiz gerekli.

Emrah soruyu yanlışmı anladım;
Larvalar na kadar sürede böyle süt içinde kalırmı diyorsun.

Larva tranfer edildikten sonra, zaten besleyici koloniye hemen verilip, en az 5-6 gün devamlı şurup ve kekle beslenmeli. En önemlisi ise ilk üç gündür.

Bir başka detay ise, memeler kapandıktan sonra aşırı besleme yapılırsa, memelerin arasını işçi arılar petek örerek kapatıyor, anaarı memeleri degıtırken bunlara zarar vermeden maket bışagı ile birbirinden ayırmak gerekir.

Memeler kapandıktan sonra arıları oyalamak için birz kek verip keklemek en iyisi ;D
Keki niçin veriyoruz, olumsuz hava şartları oldugunda içerdeki işçiler hala dışarsının günlük gülüstanlık oldugunu zannetmeleri için.
Olumsuz hava koşullarında, strese giren işçiler bir kaç memeye bakım yapıp digerlerini bozabiliyor.

Larvaların durumunu sormuş isen. Anasız bırakılan koloninin tüm açık kapalı yavrulu çıtalarını alıp, damızlık koloniden alınan yumurtalı ve larvalı çıtayı polenli çıtayla yan yana verdiğinde bir gecede bu halde bulabilirsin.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2011, 11:43:38 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #7 : 01 Haziran 2011, 20:23:14 »
Aslında şunu sormak istedim böyle süt içinde kalan larvalar alındığında erkenden kurumaz diye düşünüyorum.Benim gibi transferi yavaş yapan adam için zaman önemli biraz geç verince besleyici kovana tutma şansı az oluyor.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2011, 11:40:08 Gönderen: Arı Bakanı »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #8 : 31 Aralık 2011, 11:39:05 »

Larva tranferiyle ana arı üretme yazı ve filimlerimizi geçtiğimiz senede forumda tamamlayamadık. İşin yapılacakları boyutu kısa ve öz olarak ana arı üretmek blogumda oldugu için fazlada üstüne düşmemiştik. Elimizde ise bir sürü veri var, video olarak, resim olarak ve deneyim olarak çok birikti. Başkaları paylaşacak bir şey bulamaz, biz paylaştıkça hem işimiz rast gidiyor, heme paylaşmayla bilgimizden bir şey eksilmedi, tam tersi oldu.

2012 Arıcılık sezonu başlamadan elimizdeki önemli saydığımız bilgileri paylaşacagız. Bu konuda Muhteşem abide elindeki bilgileri yeniden bir derledi, kısa sürede kendisi paylaşım yapacak.

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #9 : 28 Ocak 2012, 11:17:47 »

Ana arı üretimiyle alakalı 2011 yılı içerisinde çektiğim onlarca video vardı. Bir türlü bunları derleyemedim. Bahar gelmeden bunları bitirmem gerekiyor. Videoların ana arı üretimiyle alakalı her bölümü var, hepsini bir videoda toplamak görüntü kalitesini ve anlatılmak istenilenleri azaltmaması için bölümler halinde toplayıp, en son tüm videoları alt alta topladığımda güzel bir ana arı üretim videosu bütünü olacağını düşünüyorum. Tam istediğim gibi olmasa da bu konudaki en iyi videolardan birisidir diye düşünüyorum. Bu işi bir ekip yapmalı, ben videoları genelde tek başıma yapıyorum, izlemiş olduğunuz videonun bazı bölümlerinde Yusuf Şimşak var, kendisine teşekür ediyorum.  Anlamadığınız yerler varsa mutlaka sorunuz, bu işi yeni yapacaklara bir şeyler vermeye çalıştım. Gene ilk defa larva alınacak peteği traşlayıp, larvaların ne kadar rahat alınabildiğini işledim. Sizde gerekli antremanları yaptıktan sonra, trasfer yapacagınız petegin gözenek bölümünü kesip atın, bunuda maket bıçagını karnar suda bekletik yaparsanız süper olur.

« Son Düzenleme: 28 Ocak 2012, 11:21:04 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #10 : 28 Ocak 2012, 12:57:26 »
Çok güzel bir video olmuş Ali abi önceden ne zor gelirdi gözüme larva transferi bu filimler çok yardımcı oluyor yeni başlayanlara.Abi birde bu larvaları nasıl süt içinde bıraktın.Teşekkürlet paylaşım için.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #11 : 28 Ocak 2012, 13:07:32 »
Emrah; Süt işi yazılarda gözümüzden kaçtı, aslında videoda söylüyorum ama larva tranferi yapılacak damızlık kovandan alınan yumurtalı çıtayı anasız kovana veriyorum. Anasız kovada ben hiç yavru bırakmam açık kapalı fark etmez. Zaten sonucu görüyorsunuz, yumurtalar çatladığında anasız arılar mecburen bu çatlayan larvalara süt salgılıyor ve larvalar süt içinde kalır. Transferde o kadar kolay olurki anlatamam, kuru aşılama yapmamıza rağmen arı sütü oranları gözüküyor videolarda. Bunlar kendi uyğuladığımız işin püf noktaları.

Ali Türk

AYDIN BAYAR

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 13 Mart 2012, 23:38:25 »
Ali abi cok güzel anlatmışsın  teşekkürler yeni tıransfer yapacak arkadaşlar arı süt damlatsalar tranferden önce   larvaların kurumaması icin daha iyi olur sanırım besleyici kolonide 1cerceve larva bırakırsak süt lde etmiş oluruz 

uğur gök

• Acemi Üye
  • *
  • samsun/yakakent
« Yanıtla #13 : 14 Mart 2012, 00:20:39 »
          Ali abi jeton şimdi düştü.Geçen seneki transferlerimdeki düşük başarı oranı sütsüzlükmüş.Benim transferde larvalarda süt nerdeyse hiç yoktu.Bunu gözden kaçırmışız.Tabiki süt olmayınca larvayı zedeliyorduk .

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #14 : 14 Mart 2012, 15:02:07 »
Ali abi cok güzel anlatmışsın  teşekkürler yeni tıransfer yapacak arkadaşlar arı süt damlatsalar tranferden önce   larvaların kurumaması icin daha iyi olur sanırım besleyici kolonide 1cerceve larva bırakırsak süt lde etmiş oluruz 

Ali abi jeton şimdi düştü.Geçen seneki transferlerimdeki düşük başarı oranı sütsüzlükmüş.Benim transferde larvalarda süt nerdeyse hiç yoktu.Bunu gözden kaçırmışız.Tabiki süt olmayınca larvayı zedeliyorduk .
Aydın;
Larva transferi ve anlatımına ben ne kadar önem versem de, istediğim gibi bir video olmuyor. Birincisi makinelerimiz yetersiz, ikincisi çekim yapan kişinin makinayı çok iyi kullanması gerekir. Ben hem larva transferi hemde çekimi aynı anda yapmam mümkün olmuyor. 1-2 cm den makro çekimlere ihtiyaç var. Geçmişle kıyasladığımızda bu videolar süper. Benim yutupta 2007 yılında yayınladığım, eski videolardan son video gene çok iyi. Tavsiye ettiğimiz sistemde larvaları anasız kovanda besletirseniz, larva yapılacak çanaklara veya yüksüklere süt damlatmaya gerek yok.

Uğur hocam, bu işin en önemli yeri damızlıktan alınan yumurtalı çıtanın daha önceden anasız bırakılmış koloniye verilerek, yumurtaların çatlamasını sağlamak ve koloniyi beslemek gerekiyor. Güçlü bir koloniden tüm açık yavrular alınıp arı diyelim 8 çıta siz bu arıyı 4 çıtya bir düşürün ve larvaların nasıl süt içinde yüzdüğü göreceksiniz.
Siz kendiniz her larvaya bu kadar süt veremezsiniz. Bu tip aşılamada benim şimdiye kadarki gözlemlerim, sanki arılar yapılan transferi başlanmış olarak görüp anında beslemeye başlıyorlar.(yani kafadan bunlar tutmuş olarak alılıyor diye düşünmekteyim, bu görüş bana ait) Yanı bu anlattığım sistemi, ana arısı olan, katlı bir kovandan çok rahat memeleri beslettirebilirsiniz. Ana arıyı alt kata alıp, araya ızgara koyun, larva transfer edilmiş yüksükleri katta 10 gün besletip, ruşetlere ana arı kutularına ve bölmelere verebilirsiniz.

Bu sistemde yapılmayan normal larva transferinde, ana arı yüksükleri mutlaka, anasız kovana verilip, yüksükler kabul edildikten sonra arada ızgara olan katlı kovana besletirsiniz. larva transferi yapılan yüksükleri, başlatıcıya vermeyip, direk katlı arıya verirseniz, işçi arılar yapılan transferi kolay, kolay kabul etmiyor.

Birde bu işe yeni başlayan arıcı arkadaşlarımız, boşa çok transfer yapmalı. Bu gün atıyorum 100 larva transferi yapın, yarın gene 100 transfer yapın gibi, siz bile ne kadar hızlandığınızı göreceksiniz. Benim bir çıtaya 26 transferi yapıp anasız koloniye vermem 2-3 dakika sürer.
Çıtayı vereceğiniz boşluk bile, transfer yapılmadan açılacak, iş bittimi, hemen çıtayı hazırladığımız boşluğa indirip, şurup ve kek ile 3 gün çok iyi beslemeliyiz.
Bu konuda kafanıza takılanları sorunuz, mevsim yavaş, yavaş yaklaşıyor.

Ali Türk