Gönderen Konu: yanlış kovan bölme  (Okunma sayısı 4747 defa)

muratkul85

• Acemi Üye
  • *
yanlış kovan bölme
« : 09 Eylül 2014, 19:44:47 »
ağustos ayının 20 sinden sonra 2 adet kovanım dan bir tanesıni kendımı denemek amaçlı böldüm. Galiba ana arıyıda karşı kovana taşıdım ve arılarda o kovana göç ettiler fakat böldüğüm kovanda arılar hala mevcut. 5 gün önce baktığımda böldüğüm kovanda ana memeleri gördüm ama kapalı yavru hiç yoktu ana arıyı aktardımsa nasıl ana memesı oldu kovanda.  2 çıta vardı bende diğer kovandan yarım ballı cıta alıp yanlarına koydum şerbette verdim. yeni dogmus arılarda mevcuttu soluk renkli idiler ordan anladım yenı olduklarını işçi arılarda vardı. kapalı yavru hiç yoktu ama. çarsamba perşembe gidip bir bakacagım aktardıgım kovana ana arısı varmı dıye. durum böyle oldu inş anlatabişmişimdir derdimi. sorum da ana arı memesi oluşmuş kovana diger kovandan yavrulu arılı çıta verılebılır mı.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: yanlış kovan bölme
« Yanıtla #1 : 15 Eylül 2014, 15:19:16 »
Arı bölme işinin en garantilisi arıyı böldükten 1 saat sonra arılıktan 3 km uzağa götürmektir.

Kovan bölünüp yan yana da konulabilir.

Bölünen kovan biraz kaydırılıp bölünen ve bölen  arıların  girişi ortalanarak konulmalı. Bu sistemde kovanların rengi aynı olmalı, yoksa dışarı giden önceden bilindik kovana girecektir.

Bu hafta sonu daha önce görmediğim bir hadise oldu.
Bir gün önceden böldüğüm arıyı bölünen kovanın 2 metre ötesine koydum ve kapattım. Ertesi gün bölme kovanı açtım, uzun süre arılar çıkmadı, geri dönüşü düşünerek en azs 3 çıta arı bölmüştüm, ne kadar geriye dönerse dönsün benim hesaplarıma göre bir çıta ful arı kalmalıydı.
Arıda bir hareketlenme oldu, birden eski kovanla sanki kontak kurdular, bölmede ne kadar arı varsa böldüğüm kovana akın etmeye başladılar, ben ne kadar girderse gitsin bir çıta arı bölmede kalır diye tahmin etmeye devam ettim. Akşam üzeri bölmeyi açtım ki üç beş arı kalmış, öbür kovanı açtım arı bölündüğü için çıta yok, örtüden aşağıya salkım yapmış. :(
Acemi arılar bile eski kovana oğul gibi göç ettiler, yeniden aynı kovana arı götürdüm ve ağızlarını kapattım bir kaç gün dursa da gene bunlar yolu biliyor götüreceğim başka arılığa...
Sonuçta arı bölüyorsan be bu arı bu bölmeye yeter diyorsanız arıyı arılıktan uzağa götürmelisiniz yoksa arı rezil oluyor, bir türlü dengelenmeyebiliyor....
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

muratkul85

• Acemi Üye
  • *
Ynt: yanlış kovan bölme
« Yanıtla #2 : 15 Eylül 2014, 21:42:36 »
Tşk ederim ali abi cevabın için.