Gönderen Konu: TÜM ÜYELER BULUNDUĞU BÖLGEDEKİ ARILARIN DURUMUNU PAYLAŞSIN  (Okunma sayısı 15736 defa)

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
Ynt: TÜM ÜYELER BULUNDUĞU BÖLGEDEKİ ARILARIN DURUMUNU PAYLAŞSIN
« Yanıtla #15 : 11 Nisan 2011, 18:31:48 »
Turan15 Kardeş Muğla da arılarınız halen 6-7 hatta 5 çıtaın altında ise, hem kendinizi, hem arrı ırkınızı, hemde ana arılarının kalitesini sorgulamalısın. Muğlanın gayet ılıman iklim şartları olduğu bilgim eğer yanlış değilse... Mehmet Yüksel Almanyada bal sağmak üzere! Almanyanın florasını da anlayabilmiş değilim. Bizim arıların besinlerinin dip yatığı dönemde Almanya da 3. katta arılar petek örüp, bir haylide bal doldurmuşlar. Allah nazardan saklasın.
hayreddin bayraktar

Abdulcelil

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 12 Nisan 2011, 11:32:12 »
.
Teşvik şuruplama yapıldığında sıcak kovan içinde haliyle yavru bakımı başlıyor ama şunu unutmamak
gerekli,kış halen bitmedi yavru bakımı başladığında koloni gereken 35 dereceyi devamlı tutmalı
soğuklar geri geldiğinde yavruları bırakıp bir çıta ötesine bile gidemiyorlar ve açlıktan ölebiliyorlar.
Demek istediğim kolonileri biraz olsun doğadaki ortamla bir hareket ettirmek gerekli,
koloni yavru bakımına teşvik yüzünden başlatıp soğuklar geri geldiğinde ise söküp attığı resimleri
senelerdir görüyoruz bloklarda.

Arılarımdaki hızlı gelişme , bu hafta havaların soğuması ile sıkıntıya dönüştü. Mehmet beyin bahsettiği gibi , bu gün kovan uçuş tahtası önünde atılmış yavruları gördüm.   Hava yağmurlu olduğu için hemen kovanın önüne bırakmışlar.   Hava soğuyunca yavrulu çitaları saramadılar , kendilerini ısıtmak için büzüştüler herhalde. İnşallah bu durum yavru çürüklüğü hastalığına sebep olmaz.  Durum böyle iken bir taraftan da dalak örüyorlar , 2 gün önce şerbetliğin altına dalak bağlamışlardı , bende bir çita daha verdim , hemen hemen onu da kabartmışlar.

Bu gibi durumlarda nasıl hareket etmek lazım acaba ?

Turan15

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 12 Nisan 2011, 16:22:00 »
Sayın hayrettin Hocam, Ben arılarımı bu şekilde getirdiğim için zaten duacıyım, birçok arıcı arkadaşımız bu yıl %50-60 kayıp yaşadılar ve şuanda arıları 1-2 çıta şeklinde takviye için çıtası 20 tl nin üzerinde arı alıyorlar,
Muğlanın iklimi ılıman oluyor doğrudur, biz gezginci arıcılar yılda en az 3 en fazla 4-5 defa bal alırız arı çam'da devamlı uçtuğu, kışın yavru az yaptığı ve de Türkiyenin her tarafından Arı geldiği için hastalık çok fazla olduğundan Arı kayıpları artmaktadır. Sorun Arı ırkı ile alakalı değil, Ben zaten bu Almanyayı anlayamadım 8 ay kış oluyor adamlar 3 kat ile çalışıyor ???, Birileri çıkıp da bu işi bize de öğretirler diye düşünüyorum, herkese iyi bir seaon geçirmesi dileğiyle.

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
« Yanıtla #18 : 12 Nisan 2011, 17:55:13 »
Almanya yı ben bile anlayamadım 31 senedir  ;)