Gönderen Konu: ANTİ VARROA DİP TAHTASI ( ELEK TELLİ DİP TAHTASI)  (Okunma sayısı 72088 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: ANTİ VARROA DİP TAHTASI ( ELEK TELLİ DİP TAHTASI)
« Yanıtla #60 : 23 Şubat 2011, 14:55:49 »
Arkadaşlar merhaba.Seyyar polen tuzağını geçen yıl denedim kesinllikle olmuyor.
 Bu yıl yaptıklarım sabit olacak.Polen tuzağını boyuna değil enine;üç tarafı çıta  çevrili,açık tarafı uçuş deliğine sıfır olacak şekilde sabitliyoruz.
Ön uçuş kapısınıda ince saçtan üç fonksiyonlu olarak yapıyoruz.Montajını yaptığımda resimlerinide paylaşırım.
     Bilgiçlik gibi olmasın,deneyimimi paylaşmak istedim.

Mustafa 17;
Polen toplama işi sıkıntılı bir iştir. Yabancı ülkelerde bile bir çok arıcı seyyar polen  tuzakları kullanıyor.Yani nasıl tuzak koyarsan koy, arılar o küçük deliklerden geçmek zorunda. Arıda bu küçük deliklerden mecbur kaldığı için geçiyor. İster sabit polen tuzağı olsun, isterse seyyar tuzak olsun fark etmez.
Arıcı bu çaresizliği seyrederken sıkılır.
Seyyar tuzakta olay gözünün önünde cereyan ediyor ve arıların içeri girmek için nasıl kıvrandığına dayanamıyorsunuz. Aynı hadise sabit polen tuzağında gene oluyor, sadece kıvranan arıları gözün görmüyor hepsi bu.

Tuzağı enine taksanda dikine taksanda delik sayısı değişmeyecek. Bazı arıcılar yan yana enine tuzak koyuyor, olay gene aynı. Atıyorum delikleri kapı veya turnike olarak algılarsak, 50 turnike varken çift tuzak koyduğumuzda turnike sayısı 100 oluyor, dışarıdan bakıldığında kuyruk yok gibi dursa da tarladan gelen arı o delik veya turnikeden geçmek zorunda.

Bir tecrübeyi paylaşmak, sen bilgiçlik taslamak gibi olmasın deseniz de, bu paylaşım bilgiçliktir. Bizim gerçekten yaptıklarını paylaşanlara çok ihtiyacımız var. Efendim orda böyle yazıyor, şu böyle dedi ile işler olsaydı forumlara gerek kalmazdı. Forumlar öncelikle tecrübelerin paylaşıldığı yerdir.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #61 : 23 Şubat 2011, 15:38:07 »
Bu yıl bende aynı olumsuzluğu yaşadım Ali abinin dediği gibi arıların tuzak etrafındaki gezintileri hiç hoş bir seyir olmuyor.
Tuzağı takıp 2 saat sonra geldiğimde saysam 10 tane polen ya vardı ya yoktu kenarlardaki açık yerleri küçük tahta parçaları ile kapattık ama onlarıda içerden itekleyerek açıyorlar. 
Tuzağa gelince tel çok basitçe yapılmış ufak dokunuşlarla esneme yapıyor ve bu esnemeyi farkeden arılar oraya yüklenip tahta ile teli aralayıp içeri geçiyorlar. Ayakları ile tahtaya tutunup teli ittiriyorlar tıpkı insanın bir dolabı itişi gibi bu görüntüleri gördüğümüzde çok şaşırmıştık. Tuzağı sağlamlamak lazım, tel gergin olmalı kovanın uçuş tahtasına tuzağı özenle monte edin ve geçiş yeri olmaz ise çok güzel polen toplanıyor. Ben tuzağı çerçeve içerisine almıştım zımba yardımı ile kovana tutturuyorum arının tek geçeceği yer tuzak.

nezihyapıcı

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #62 : 27 Mart 2011, 13:54:49 »
selam üstadlar
bir önceki sayfada yazdığım yazıya kimse bir yorum yapmamış .sizin derin tecrübelerinizden faydalanmak için yazmıştım. lütfen olumlu yada olumsuz düşüncelerinizi yazarmısınız.teşekkür eder.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #63 : 27 Mart 2011, 19:41:53 »
arkadaşlar merhaba.polen tuzaklı altlık güzel olmuş fakat belli süre sonra polen tuzağını çıkarmak istediğimiz zaman nasıl çıkarmayı düşünüyorsunuz. polen tuzağını çekerken muhakkak üzerindeki arıya zarar verceksiniz.boşu boşuna rahatsız edeceksiniz.bir sitede görmüştüm mantıklısı bana göre polen tuzağını sabit yapıp girişi menteşeyle kapatıp açmak .yani iki giriş olacak polen almak istiyorsak poeln girişini açacağız.şimdi diyeceksinizki çıkış nasıl olacak.çıkışta üst menteşeden küçük bir yere açacaksınız .küçük olacakki dışardan gelne arı içerden çıkan arıyoğunluğu fazla olduğu için ordan giremeyecek.acizane fikrim bu.

Nezih bey kendiniz sorup zaten kendiniz cevap vermişiniz başka neyin cevabını bekliyorsunuz onu anlamadım.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

nezihyapıcı

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #64 : 02 Nisan 2011, 16:50:23 »
sayın üstadlar ben sadece sizin başka bir öneriniz olup olmadığını merak etmiştimhepsi bu teşekkür ederim

mustafa hak

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #65 : 13 Mayıs 2011, 00:22:29 »
sayın şekerli kovan dip tahtanız güzel olmuş ama polen tuzagı yok galiba polenli olsa daha güzel olmazmıydı teşekkür ederim

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #66 : 13 Mayıs 2011, 08:08:36 »
Polen tuzaklı altlık hakkında geniş bilgi için

http://www.aribakani.com/forum/index.php?topic=517.0