Gönderen Konu: 3 adet Çiftleşmemiş Ana Arım Var ne yapmalıyım?  (Okunma sayısı 3771 defa)

EnesKayhan

• Acemi Üye
  • *
Arkadaşlar kovanın birinden 25-30 civarı meme kestim kestiğim memelerin üçünden ana arı çıktı gayette sağlıklılar ve çiftleşmemişler.
Bunları nasıl değerlendirebilirim arkadaşlar atmaya kıyamadım. 2-3 aylık arıcı olduğum içinde çok meraklıyım. Bunları ayakkabı kutularında muhafaza ediyorum. kutuların içine kabartılmış petek koydum. biraz şerbet koydum bir iki tanede işçi arı.. Bunların içine kaç tane erkek arı korsam çifleşirler. Bide uçuş alanının geniş olması şartmı çifleşmeleri için???

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: 3 adet Çiftleşmemiş Ana Arım Var ne yapmalıyım?
« Yanıtla #1 : 07 Temmuz 2015, 04:03:07 »
Arkadaşlar kovanın birinden 25-30 civarı meme kestim kestiğim memelerin üçünden ana arı çıktı gayette sağlıklılar ve çiftleşmemişler.
Bunları nasıl değerlendirebilirim arkadaşlar atmaya kıyamadım. 2-3 aylık arıcı olduğum içinde çok meraklıyım. Bunları ayakkabı kutularında muhafaza ediyorum. kutuların içine kabartılmış petek koydum. biraz şerbet koydum bir iki tanede işçi arı.. Bunların içine kaç tane erkek arı korsam çifleşirler. Bide uçuş alanının geniş olması şartmı çifleşmeleri için???

Enes, çok meraklıyım yazmışın.
Bence meraklı olsaydın ana arının havada çifleşeceğini ve çiftleşip geldiğinde bir evi veya kovanı olacağını öğrenmen lazımdı.Çiftleşme için 2 km lik yükseklik lazım.
Çiftleşecek ana arı kokusuna  15 km civardaki erkek arılarda gelecektir.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

EnesKayhan

• Acemi Üye
  • *
Ynt: 3 adet Çiftleşmemiş Ana Arım Var ne yapmalıyım?
« Yanıtla #2 : 07 Temmuz 2015, 15:02:01 »
Şu an öğrendim işte Ali abi :) Ama buraya yazmadan internette dolaştım araştırdım nasıl çiftleşir çiftleşmesi için hangi şartlar gerekli ama yeterli bilgiyi bulamadım. Arıcılıkla ilgili hiç kısa konu yok zaten abi okumaya bi başlıyorum bir saati geçiyor. bu konuyu ararken başka şeyler de öğreniyorum. Bu verdiğin senin için ufak ama benim için büyük bilgilerden yola çıkarak başlayacam abi :)