Gönderen Konu: Anasız Kovan Birleştirilmesi nasıl yapılmalı  (Okunma sayısı 55018 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Anasız Kovan Birleştirilmesi nasıl yapılmalı
« Yanıtla #15 : 09 Aralık 2010, 20:28:18 »
evet geçitler büyük olabilr ona dikkat etmemiştim.

bide arının ırkı bu konuda sıkıntı çıkarır mı? yada renkleri arasındaki bariz farklar biri sarı biri kahverengi olsa  ( tabi  illa %100 uydurma durumununda söz konusu olmadığını herkes biliyor)?

Halileroğlu;
Bir önceki yazımda ip ucu verdim, kendi hatanı kendin bul diye. Ben sorunu biliyorum, bunun ırkla filan alakası yok.

Biraz daha ip ucu dersen, anasız kovanla, anası öldürülmüş kovan aynı kovanlar degildir.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Halileroğlu

• Acemi Üye
  • *
  • Arıcı olmak bir ayrıcalıktır
« Yanıtla #16 : 10 Aralık 2010, 16:03:44 »
  ???  Böyle anası kısır olan bir kolonide nasıl bir birleştirme yöntemi  uygulamalıyım?
Fizyoterapist

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #17 : 11 Aralık 2010, 00:31:02 »
  ???  Böyle anası kısır olan bir kolonide nasıl bir birleştirme yöntemi  uygulamalıyım?

Bu koloninin anası kırsır olsada var işçileride kısırda olsa bu anaarıya tabiler, mesele burada. Ben bir çok yazımda bu konuya dayanacak notlar düşmüşümdür. Örnek bir arıyı böldünüz, bu bölünmüş arıya hemen hazır anaarı memesi verir iseniz memeyi anında keser. Neden keser, bunların bir aile ortamı vardı, anaları vardı, durup duruken bu memede neyin nesi diye küt diye memeyi yok ederler.
Aynı buna benzer bir örnek daha, yeni bölünmüş koloniye verilen kafesli anaarı kafeste öldürülebiliyor. Bunlar niçin bu tepkiyi koyuyorlar, bizim anamız var diye.

Aynı durum sizin başınızdan da geçti, bu yukardaki örneklerle aynı tepkiydi.

Siz kısır anayı öldürüp koloniyi bir başka koloniyle birleştirdiniz.
İyiki birleştirdiginiz koloni güçlüydü, yoksa oradaki anaarıyıda kaybetmiştiniz.
Birleştirdiginiz koloni anasız kaldıgını anlayamadı ve hala eski anaarılarının feromen kokusuna sahipler ve birleştikleri kovana hiç kanat çırpıp birleşme işareti vermeyip, direk savaşa girip, karşılıklı katliyam yapıldı.

Bu koloniyi, anasını öldürdükten bir kaç gün sonra birleştirseydiniz belki araya gazete bile koymaya gerek kalmadan birleştirebilecektiniz. Anasız arılar anasız kaldıklarını bilip çaresiz kalacak inim inim inleyerek birleşmek için can atacaklardı.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #18 : 11 Aralık 2010, 10:12:31 »
İnim inim inlemek ... :( acımasızca ama gerçekten önemli bir ayrıntı, çaresizliğin belirtisi...Çaresizlik insana ne yaptırmazki arıya yaptırmasın..

Halileroğlu

• Acemi Üye
  • *
  • Arıcı olmak bir ayrıcalıktır
« Yanıtla #19 : 12 Aralık 2010, 15:51:57 »
 anladım teşekkür ediyorum...
Fizyoterapist

PUTUCİ-YUNUS

• Acemi Üye
  • *
  • ARI SEVDALISI YUNUS
    • ARI SEVDALISI YUNUS
« Yanıtla #20 : 12 Aralık 2010, 18:41:45 »
öncelikle  bu siteyi kuranlara emeği geçen herkese teşekkürlerimi bir borç biliyorum sayın arı bakanım ali bey çok saygı değer doktorum mutteşem abi ve diyer arıcı arkadaşlarım ben diyorum ki ben arıcılığa başlamadan önce sizleri tanısaydım keşke abiler sizler gerçekten her derde devasınız beeee ne güzel anlatıyosunuz her şeyi, bu yazılarınızı okuyan herkes çok faydalanması lazım bu siteyi ziyaret eden herkes acamılığı kalmaz sıfır tecrubesi olan insan bile bu yazılardan faydalanarak rahatlıklan arıcılık yapar tekrar teşekkür ederim sizlere. yunus kanta

ünsal

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #21 : 14 Aralık 2010, 12:21:39 »
Selam arkadaşlar. yazıların tamamını okudum. ben de bir koloniyi yalancıya kaçtığı için söndürdüm. birleştirme yaparsam diğer anayı da keserse hiç arım kalmaz diye birleştirmedim. yazıları okurken aklıma bir fikir geldi: yalancıya kaçan arıyı uzak yere silkeledikten sonra boş kovanı yerine koymasak, yani yeri boş kalsa, gelen arılar biraz gezdikten sonra diğer kovanlara girmezmi yoksa girenleri öldürürlermi. iyimi olur yoksa dahamı kötü olur ne dersiniz. saygılar.

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #22 : 14 Aralık 2010, 12:52:48 »
                    Sayın : Ünsal   ,  yalancıya  anaya   kaçmış  kovandaki    bütün  arılar   zaten

bildiğiniz  gibi  tarlacılardır. Yani  kovanı  uzağa  sirkelediğinzde   geri   gelenler   tarlacı  arılar oluyor.

Bu  bahsettiğiniz   uygulamayı   mart  ayında  yaptım , sirkelediğim   yerden   gelen   tarlacılar  sağdaki , soldaki   kovanlara  girdiler , bir  kısım  arıda  kovanın  eski  yerinde  kaldı.

Bence  şöyle bir  mantık  var , gelen  tarlacı  arı  dolu  ise  nektar ile  gelmişse (yani  eli  dolu) her  kovan  buyur  içeri  gir  kardeşim der. BU  zamanda  onu der  mi.? Çünki  dişarda  bir  şey  yok , bu   aylarda  birleşti  yapmadım. Bana   sorarsan   yapmamda .

Yalancılaşmış  kovan  mart  ayına  kadar  çıkarsa  çıkar , o zaman  kovan  kurtarılabilir  diye  düşünüyorum. Çıkmassa  zaten   adı  üstünde   yalancı  olmuş ,  ne  hali  varsa  görsün  derim  ben.   

MESTAN BESLER

• Acemi Üye
  • *
  • Lütfen duyarlı Olalım DÜNYAMIZ Hasta onu Koruyalım
« Yanıtla #23 : 16 Aralık 2010, 11:54:04 »
Sayın ünsal önceki yazımı okumuşsunuzdur sizin durumunuza benzer bir uygulamayı ben yaptım elek teliyle.4-5 gün sonra elek telini almak için açtığımda kapalı olarak bi süre kaldıklarından acele etmeme rağmen bir kısım arı üstten doğal olarak çıkarak eski yerindeki yakın kovana girmeye çalıştılar ve  öldürüldüler.Birleştirilen kovanların önüne ölü olarak atılacak arıları görebilmek için koli kartonu serdim.Şu ana kadar çok az bi ölü arı atıldı.Oda birleştirilen arıların yaşlı olacağı hesabıyla normal sanırım.Sizin yalancı arıyı uzağa silkeleyerek diğer kovanlara dağılma işleminide daha önce yapmıştım ama mevsim bu kadar geç değildi hiç bi sorun olmadı.Ancak şeref beyinde dediği gibi başka kovana girmeye çalışan arı boşsa hiç şansı yok bence.Peki doğada bal yok kovanda var ozaman bu uygulamayı yapacaksak arının kutrsağını doldurmalıyız bu durumda.Örneğin kovanın uçuş deliğini mulaşık teli gibi havalanacak bir malzemeyle daraltarak kalan kısımdanda azar azar duman versek kovana bunu yapmadan önce azda sırlı kısımların sırlarını bozsak (Bala kolay ulaşması için) aırlar dumanın etkisiyle bal emeceklerinden silkeledikten sonra diğer kovanlara dolu gideceğinden kabullenilme şansları artar sanırım.Ama mevsim itibarıyle kabul konusunda sıkıntı olmasa bile silkelenen kovanın arıları tarlacı olcağından ve en yakında iki yanındaki kovana gireceklerinden ana arı sıkıntısı olurmu bilmem.benim uyguladığım elek telli birleştirme daha mantıklı gibi geliyor bana.

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : 17 Aralık 2010, 22:46:15 »
       Degerli dostlar,kovanımız yalancıya kaçmışsa onu hemen birleştirmeyelim.Yalancıya kaçmış kovanın tüm çerçevelerini alalım.Yerine ham petek verelim.Yalancı ana boş göz bulamayacağı için yumurta atamayacaktır.Yumurta atamayan yalancı ana agırlık kaybederek eski haline dönecektir.Arıya ufak bir parça kek vererek işçi arının aç kalmamasını saglamalıyız.Ham peteği kabartmaya çalışıyorsa alınıp yenisi verilmelidir.Üç dört gün sonra kokuyla birleştirilmelidir.Birleştirme işleminde temel esas analı kovan güçlü olmalıdır.Zayıf güçlüye uyum saglar.Yalancıya kaçmış arı güçlü ise bir kaç kovanla birleştirilmelidir.Temel yanlışlardan biride yalancıya kaçmış kovanı silkeleyip günlük yumurtalı çerçeve vererek ana arı çıkarmaktır.Bu işlemde koloniyi kurtarsan bile yumurtalı çerçeve aldığın kovandan bal alamazsın.Balı herzaman güçlü arı verir.Saglıcakla kalın.

Kadirkasalak

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #25 : 20 Şubat 2011, 19:58:18 »
Ben bir şeyi merak ettim.malum bazi bölgelerimizde kış bitti denebilir.kolonilerin dış görüntüden  anasız oldugunu anlayan varmı.kış bitti dedim soguk devam ediyor kolonileri acip iyice kontrol edemiyorum.guzel bir günde ilk koloni bakım yapma sırası varmı.

MEHMET GÖKSEL

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 20 Şubat 2011, 21:32:16 »
Eğer bir koloni polen getiriyorsa şu mevsimde işler tıkırındadır. Merak etmeyin anası vardır. Benim tanıdık bir arıcı kovana hafifce vurur eğer inleme sesi kısa sürede kesilirse anası vardır yok uzun sürüyorsa anasızdır der. Birde yalancı kovana kafesde ana verin. Ananın kokusu koloniye hakim olana kadar kek kısmını acmayın. Kafesdeki ananın kokusu kovana hakim olunca yalancı analar yumurlamayı keserler zira beslenmezler o zaman kek kısmı acılır ve anayı cıkarmaları sağlanır.

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
    • ARICILIK İFLAH OLMAYAN BİR HASTALIKTIR
« Yanıtla #27 : 21 Şubat 2011, 21:25:46 »
Alıntı
Birde yalancı kovana kafesde ana verin. Ananın kokusu koloniye hakim olana kadar kek kısmını acmayın. Kafesdeki ananın kokusu kovana hakim olunca yalancı analar yumurlamayı keserler zira beslenmezler o zaman kek kısmı acılır ve anayı cıkarmaları sağlanır.

Siz bu yöntemi denedinizmi? yoksa böylede olurmu diyorsunuz...

Adnan Öztaş

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 24 Mayıs 2013, 13:40:47 »

Bu gazete ile birleştirmede, kaç kat gazete sayfası koyacağız?

Adnan Öztaş

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #29 : 25 Mayıs 2013, 12:48:27 »

Cevap gelmedi :( Deneme amaçlı yaptığımız işlem ise şöyle:

Ana arı kaybı yaşamış bir kolonimiz ana memeleri yapmıştı. İkisini bırakıp diğerlerini temizledik. Bir süre sonra (28 nisanda ) koloni oğul verdi.                                 

Kovan sahibinin isteği doğrultusunda iki koloni oluşturduk.                                 

Oğul kovanı şu an iki 2 çerveve  taze analı ve anası yumurtluyor. Fakat çok az arısı var.                                 

Diğer koloni 8 çerçeve. Anasını göremeyince bu koloniye günlük yumurtalı 1 çerçeve verdik. Bugün kontrol ettiğimizde anayı göremedik, günlük yumurta göremedik, 7-8 tane yeni kapanmış veya kapanmak üzere meme vardı.Memeler çerçeve ortasındaydı. İkisini bırakıp diğerlerini temizledik.

Oğul kolonimizdeki anaya yumurta alanı ve işçi takviyesi yapalım dedik. 8 Çerçeveli koloniden iki kabarmış petekli çerçeveyı arılarıyla beraber araya tek kat gazete kağıdı koyarak ve kat atarak oğul kolonisiyle birleştirmeye çalışıyoruz.

Ustalar bu işe ne der? Yanlış bir şey mi yaptık, meraktayız.