Gönderen Konu: İşçi arı yaşam tablosu üzerine hesaplar ve beyin jimnastiği.  (Okunma sayısı 7615 defa)

Adnan Öztaş

• Acemi Üye
  • *

Bir koloninin nüfus ve farklı evrelerdeki arı sayılarını excel'e dökerek incelediğimizde bir çok veriye ulaşabileceğimi düşünerek bir çalışmaya başladım.

Tabii ki, bilgi eksikliklerim nedeniyle, sonuçlara güvenememekteyim. Forum ortamında sizlerin de desteğiyle hata payı düşük tespitler yapabileceğimizi düşünüyorum.

İlk edindiğim bilgi:

Günlük Yumurta Sayısı              Ulaşılabilecek  Koloni Nüfusu

500                                                          20000

1000                                                        40000

1500                                                        60000

2000                                                        80000

2500                                                      100000

KABULLER

- Ana arının devamlı yumurta atacak alanının olması ve atması.
- Her evrede arı kayıplarının ( hastalık, kuş, böcek gibi etkenler ) olmadığı.
- 21 gün yumurtadan çıkışa, 20 gün iç işler, 20 gün tarlacılık, sonunda ölüm.

Adnan Öztaş

• Acemi Üye
  • *
Ynt: İşçi arı yaşam tablosu üzerine hesaplar ve beyin jimnastiği.
« Yanıtla #1 : 12 Haziran 2013, 14:54:54 »

Meydanı boş buldum devam ediyorum. :D

Üç koloni ile birkaç ay önce arıcılığa başladığımı hatırlatayım. Zanda bulunmak istemiyorum, fakat her üç koloninin de ana değiştirmeye başlaması, başlangıçtaki anaların kalitesiz veya oğula meyilli veya yaşlı olduğu kanaatini oluşturuyor.

İlk günlerde hızla nüfus çoğaltan arılarımızın gidişatını matematiksel olarak hesapladığımda yaklaşık 60000 nüfusu bulacakları sonucuna ulaşıyorum.
Oğula meyleden kolonimizin anasını alıp, çok az bir arı ile ayırdık. Çakma oğul verdirdik. Keratalar tatmin oldu, ama biz ne kaybettik:

Tahminen 50000 arılı koloni, yeni ananın çıkması, olgunluk, çiftleşme, yumurtlama derken yaklaşık 30 gün geçirmiş.

Hazırladığım tabloya ve yaşadıklarımıza göre:

1- İlk yumurtalar atıldığında 30000 tarlacı, 13500 iç hizmet arısı, toplamda 43500 nüfus kalacak.

2- Yeni ananın ilk yumurtaları gerekli evreleri tamamlayıp doğduğunda, kolonide sadece 12000 tarlacı görecekler. Yani iç hizmet arısı yok.

3- Düzen bozulmasaydı 60000 e ulaşıp sabitlenecek olan koloni nüfusu 12000. :'(

4- Bu arada ne adam gibi petek kabartılıyor, ne de adam gibi hammadde girişi var.

duranalkan

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 12 Haziran 2013, 23:14:33 »
Benimde ikinci  yılım .Şu  kesin  yeni  oğul çok   hızlı petek  kabartıyor. Mahkum  çünkü. İkinci  ilginç  nokta 3 petek böldüğüm koloniye  yeni  ana  verdim 15  gün  yumurtladı sonra  kestiler. kendi  ana  yaptı çıkardı  onlarda  yok  oldu. şimdi kovana  rasgele  attığım memelerden oluşturdukları anayla  devam ediyorlar.Nüfus  aynı  3  çıta. Süre 2   ay oldu. Senin yaş  tablona bakıyorum arıların çökmesi  gerekmez miydi ?

Adnan Öztaş

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 13 Haziran 2013, 09:19:37 »

Alıntı
Nüfus  aynı  3  çıta. Süre 2   ay oldu. Senin yaş  tablona bakıyorum arıların çökmesi  gerekmez miydi ?

Tam ben de bu sorunun peşindeydim?

Kış arıları uzun yaşıyorlar. Çünkü petek örmüyor, uçuş ya duruyor ya da ciddi azalıyor. Yavru faliyeti de keza aynı.

Anasız kovanın çalışma temposuna benziyor.

Benim ana değiştiren kovan hesabıma göre, yeni ananın attığı yumurtalardan yavru çıkana kadar kovan iç işlerinde çalışan tüm arılar tarlacı oluyor ve nüfusları da 20000 civarına kadar düşüyor. Sizin üç cıta arının bir bardak kalması gerekir gibi.

Benim ulaştığım kaynaklarda " yavru bakımını tarlacılar yapabilir " diye bir ibare yok. İlk ana çıkarma denemesinde başarısız olan koloninin ise hiç şansı kalmıyor.

Burada bilgiye değil mantığıma dayanarak şunu söyleyebiliyorum.

Alıntı
KABULLER

- Ana arının devamlı yumurta atacak alanının olması ve atması.
- Her evrede arı kayıplarının ( hastalık, kuş, böcek gibi etkenler ) olmadığı.
- 21 gün yumurtadan çıkışa, 20 gün iç işler, 20 gün tarlacılık, sonunda ölüm.

İlk mesajdaki son kabulümüz koloni düzeni bozulduğunda hükümsüz kalıyor.

İş yavaşlatan koloni bireylerinin ömürleri, kış arılarındaki gibi uzamaya başlıyor.