Gönderen Konu: Çam balı ve basra böceği  (Okunma sayısı 16328 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Çam balı ve basra böceği
« : 14 Temmuz 2011, 14:55:20 »

2009 Yılı Ekim ayında hem gezi, hemde bazı arıcılarla birlikte Oktay beyi ziyaret etmiştik.
Ülkemiz çam balında dünya üretiminin %80 nini yapmasına rağmen, başta görsellerde çok eksiğimiz var. Çam salgısını aratın resimlerde yok. Basra böcegiyle alakalı gene tam bilgi ve çalışma yok. Komşu yunanistanda 12 çeşit basra böcegi üretildiği ve bunların üretimiyle ciddi şekilde ilgilenildigini okumuştum. Bir başka konu ise çam balının çamdanmı böcektenmi salgılandıgıyla alakalı, bu konuda tam bilinmeyenlerin içine girmekte. Bazılarına göre basra böcegi, çamı ısırıp yaralıyor, ve yaralanan yerden bal akıyor, bazılarına görede, çamı basra böcegi yiyp, çam balını salgılıyor.
Ben bölgeye gittiğimde iki gün içinde görsel olayını bir nebze olsun çözmeye çalışıp, biraz resim almıştım.
Hala bu konuda bana göre gerekli yayın yok.

Resimlerin orjinal boyutlu olanları geçmişte yayınladığım günlükten bakılabilir.
Not:İlk önce ben böyle çam balı ve basra böcegi resimleri çektim ;D

http://bengittim.blogspot.com/2009/10/cam-bali-ve-basra-bocegi.html
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2011, 15:51:34 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

faruk kayse

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Çam balı ve basra böceği
« Yanıtla #1 : 14 Temmuz 2011, 15:22:40 »
Teşekkür ederiz, Basra böceği ve çam salgısının görüldüğü bu resimler çok güzel. 
Dün bir haber gördüm. Böcek çeşitleri toplamış kaçırmaya kalkışmışlar. Haberde konuşan yetkili şüpheli davranan yabancıları görürseniz hemen 136 gümrük kaçakçılığı hattına bildirin diyordu.

Şükürler olsun ki vatanımız bitki örtüsü ve böcek konusunda çeşitliliğe sahip. Mehmet Yüksel beyin de ifade ettiği gibi kendisi tek bir bitki örtüsü üzerinde arıcılık yaparken ülkemizde çeşit bol.

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
Ynt: Çam balı ve basra böceği
« Yanıtla #2 : 10 Nisan 2014, 15:35:43 »
 Burada çam ağaçlarının dallarında beyaz pamuk gibi basra var. Eylül-Ekim aylarında olduğunu biliyorduk da ,bunun bu aylarda (mart-nisan) olması normal mi ?