Gönderen Konu: Eylülde arıcılık ve yapılması gerekenler  (Okunma sayısı 16824 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Eylülde arıcılık ve yapılması gerekenler
« : 02 Eylül 2010, 21:04:46 »
Arıcılıkta eylül ayı, bir çok kovanın açlıktan dolayı oğul verdiği aydır.
Bir kaç gün içinde degişik bölgelerden, oğul yakaladım haberleri geliyor.
Arılarını sıfır sağıp bakım yapmayanların arısı ya sönecek yada açlık oğulu verecektir.
Bir çok kovan bu ayda yağmalanarak yok oluyor.
Bu mevsimde kovan girişleri mümkün olduğunca daraltılmalı.
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2010, 21:11:25 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

arıgülü

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Eylülde arıcılık ve yapılması gerekenler
« Yanıtla #1 : 03 Eylül 2010, 08:21:58 »
Evet eylül ayı; öğrendiklerimize göre gelecek sezon için yapılacak hazırlıklar açısından en önemli ay. Arıların kışlık depolarını doldurmaları, kışlık askerleri çıkarmaları için en önemli ay bu ay. Muslukların daraltılması ise havaların sıcak gittiği bu günlerde tel tabanlığı olan kovanlarda kolay ama eski tipde olanlar vayki vay....Neyse sağlıcakla kalınız...

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #2 : 15 Eylül 2010, 15:28:10 »
Evet bu ay kışa daha doğrusu önümüzdeki seneye yönelik hazzırlıklarımızı yapacağımız aydır. Arıların ballarını sağdık varroa ilaçlamasını yapıp kış arılarının çıkmasını sağlayarak vede aldığımız balların yerine şeker şurubuyla besleyerek kış stoklarını yaptırarak arılarımızı seneye hazırlamalıyız. Tabi bu işleri yaparken koloni yönetimini dikkatli yapmalıyız. Yani besleyelim derken tüm çıtaları şerbetle bloke ettirip yavru alanını daraltarak koloniyi söndürmek, varroaile mücadele edelim derken ana arı ve koloni nufusuna zarar vererek koloniyi zayıf düşürmek gibi hatalar yapmamalıyız. En önemlisi de yaptıklarımızı paylaşırken ahkam kesmek uğruna hatalarımızı saklamamalı onlarıda paylaşmalıyız ;)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 25 Eylül 2010, 21:55:37 »

Aslında bir çok bölgede eylül ayı arıcılıkta çok yogun işlerin oldugu aydır.
Kış arılarının çıkması için polen gelen yerlerde aşırı arıların kekledigi aydır.
Püren bu sene neredeyse bir ay rötar yaptı diyebilirim, geçtiğimiz bir aylık sürede resim çekmeye bile püren bulamadım. Yıllardır azda olsa ağustosta açmaya başlayan püren bu sene hem yanmadı bahar gibi yeşil duruyor iki gün öncesi yağmur iyice pürene yaramış durumda. Ormanda bir çok yerde su birikintileri vardı. En büyük sorun ise orman arı kovanlarıyla  dolmuş. O kadar çok koloni var ki, hep yol boylarına indirilmiş durumda. İnşallah bundan sonra tüm arı ve arıcılar rahat eder arı kolonileri diğer kovanlarla uğraşacağına, püren ve peşinden açacak kocayemiş çiçeğiyle uğraşırlar.
Şu an itibariyle havalar bayağı bir soğuk, bu gün ise yakıcı bir sıcak vardı.
Acil pastırma sıcakları beklemekteyiz; D
Geçte olsa eylülde püren imdada yetişti.
Geçen sene eylül başında püren gayet açıktı. Bolgumda geçen senenin eylül ayını isteyen inceleyebilir, eylül ayının tamamı bu linkin devamında var.

http://bengittim.blogspot.com/2009_09_01_archive.html

Eylülde arıcılığın en önemli ayağı varroa mücadelesiydi.
Dünyanın hiç birinde yaşanmayan varroa mücadelesi mağdurlarına sahibiz.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #4 : 25 Eylül 2010, 22:17:14 »
Çok güzel bir film sanki yeniden bahar gelmiş gibi.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #5 : 26 Eylül 2010, 18:51:19 »
 ::) evet iyi bir film çalışması olmuş. Kalfa...... yav ne kalfası oda nerden çıktı yok vermem >:(

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #6 : 19 Eylül 2011, 10:12:23 »
Arıcılıkta eylül ayı, arıcılık mevsimin birçok bölgede bittiği bir çok bölgede ise sona yaklaşıldığının adıdır, eylül.

Bu ayda varroa mücadelesi yapılıp, kolonilerdeki bal stoklarının tamamlanması gerekmekte.

Benim anlamadığım işler var. Bu mevsim gelmiş artık önümüz kış hala arı bölen mi arasın, hala ana arı peşine düşen mi arasın. Bu mevsimde kaliteli ana arı olayı tartışılır. Ana arıların bu mevsimde çiftleşip yumurta attığına kanmamak lazım, her an sizi yarı yolda bırakabilir. Son bahar ana arıları birçok yönden kalitesizdir. Belli kolonilerde üretilen erkeklere mahkum olmaları, istenilen erkek çeşitliliğini ana arı üzerinde sperm ve baba olarak sağlayamaz. İlkbahar ve yazın böyle değildir, bölgedeki tüm kolonilerde erkek olur ve kullanama melezi dediğimiz f1 arılarda bu gereklidir.

Arıcılıkta eylül ayı elimizdeki kolonilerini veya bölmeleri en iyi şekilde kışa hazırlama ayıdır, bunu yukarıda belirttim, yiyecek stoklarını tamamlayıp, varroa mücadelesini yapıp kış arılarını oluşturup kışa girdiğinizde bu koloniyi kimse söndüremez.

Benim tecrübelerim arasında bir çıta ful arıyı bile kışlatıp bahardan çıkardığım vardır.

Bir çıta arıyı 10 çıtalık alanda kışa sokmamak gerekiyor, kuvvetli koloniyi zaten sıkıştıramazsınız.

Ali Türk

muratkul85

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 10 Eylül 2014, 22:35:54 »
Değerli arıcı ustalarım. bügün kovanlarımı kontrol ettim fakat hiç yavru yok kapalı sekılde. arı coklugundan mıdır acaba. bal durumları iyi en son gecen hafta persembe serbetlerını verdim. yavru atacak yer olmadıgından mıdır acaba beslemyı yavru atana kadar kesmemi önerirmisiniz yada ne yapmamı önerirsiniz. acemi arıcıyım bunlar benım dusuncem ne yapmamı önerirsiniz.