Gönderen Konu: üç bölmeli kovanda ana arı üretimi  (Okunma sayısı 9591 defa)

ismail turhan

• Acemi Üye
  • *
üç bölmeli kovanda ana arı üretimi
« : 10 Haziran 2010, 10:38:26 »
selamün aleyküm. Öncelikle bu forumu düşünen planlayan emek veren herkesen ALLAH razı olsun. Arıcılarımı arasında müthiş bir sinerji meydana getirdiğine inanıyorum. Doğrusu ben aylardır takip ediyorum ama işlerimin yoğunluğundan birazda bilgisayara ulaşma imkanı fazla bulamamaktan üye olamadım. fırsat buldukça takip ettim. Ben ana arı üretimi için mevcut kovanlarımızı 3 veya 4 e bölerek ruşet haline getirdiğimiz normal çıtalı çerçevelerin kullanıldığı kovanlardan oluşturup çiftçi şartlarında denemek istiyorum. daha önceden kullananlar gördüm ama uzun süre sohbet imkanım olmadı. mahzurlu yönleri varsa önceden bilmek ve planlama aşamasında önlem almak istiyorum.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: üç bölmeli kovanda ana arı üretimi
« Yanıtla #1 : 10 Haziran 2010, 18:37:48 »
Sn İsmail bey şahsi tecrübem beni şöyle düşündürüyor; kendiniz için yedek ana arı üretmekse maksadınız bunu daha az arı mevcudu ile yapabileceğiniz kutular oluşturmalısınız. Neden böyle söylüyorum çiftçi şartlarında demişsiniz ya her koloni çifçilerimiz için bal demekdir. İşte bu nedenle bala çalışan on çıtalı bir koloniden üçer çıtalı yedek ana kolonileri elde etmek çokda karlı olmasa gerek. Bence bir standart çıtanın dörtte biri büyüklüğünde dört çıtalı kutular hazırlayın ve bu kutularda analarınızı yedekleyin. Bu tür küçük kolonilerin dört çıtalı olması bence önemli. Ben bunu denemiş ve bu tür ana kutularında  kışlamanın başarılı olduğunu gözlemlemiş biri olarak bunları söylüyorum. Bu gün piyasada iyi bir ana arıyı 30 tl ye bulabilirsiniz. Üç tanesi 90 tl eder. On çıtalı bir kovan bir sezonda ne kadar bal getirir hesaplayın hak vereceksiniz.