Arıcılıkta kullanılan malzemeler > Arıcılıkta kullanılan malzemeleri burada yayınlayabilirsiniz.

Tahta taban mı yoksa plastik tabanmı ?????

(1/2) > >>

Hüseyin ÇEVİK:
Değerli arıcı büyüklerim merhabalar;

Yeni kovanlar yaptıracağım ve bu konuda görüşlerinizi rica edeceğim.

Yaptıracağım kovanlar;

- Standart ölçülerde, polen tuzaklı, varroa ızgaralı ve arkadan çekmeceli olacaktır.

- Plastik taban yada komple telli taban yaptıracağım. Plastik taban kullanıp kullanmamakta kararsız kaldım.

Sizden ricam;

Plastik tabanları nasıl dezenfekte ediyoruz kullanan arıcı büyüklerimin önerileri nelerdir.Sizce plastik taban mı yoksa tahta komple telli taban mı seçmeliyim.

Kovanlarımın çizimleri bittiğinde izniniz olur ise resimlerini ekleyeceğim görüşleriniz için.

İyi çalışmalar diliyorum
Saygılarımla
Hüseyin ÇEVİK

Dr. Muhteşem Turunç:
Hüseyin bey aramıza hoş geldiniz. Plastik tabanların dez enfeksiyonunu çamaşır suyu kullanarak yapabilirsiniz. Ben hem tahta hemde plastik polen tzaklı çekmeceli tabanlık kullanıyorum. Her ikisininde artıları eksileri var önemli olan sizin değerlendrmeniz olacaktır. Çok sayıda kovanla bu işi yapacaksanız dayanıklılık bakımından ben plastik olanları öneeceğiz size. Yok benim gibi ortalma 10 koloni ile keyif için yapacaksanız yanında kendi üreteceğiniz kovanları kullanmanızıda tavsiye ederim.

Hüseyin ÇEVİK:
Muheteşem bey merhabalar;

Öncelikle sorularıma yanıt verdiğiniz için teşekkür ediyorum.

2006 yılından beri hobi olarak arıcılık yapmaktayım ve kovan sayım 10 adeti geçmedi. Sizin de dediğiniz ve yaptığınız gibi keyif için yapıyorum.

10-15 arasında koloni ile devam edeceğim ve standart olmayan kovanlarla çalışmaktan yoruldum.Siz değerli büyüklerimin de katkısı ile bakalım kaç koloni ile başa çıkabilir hale geleceğiz :)

Araştırmalarıma göre herkes plastik tabanda güve oluşmasından yakınmakta sizde de bu sorun yaşandımı acaba ?

İyi çalışmalar diliyorum
Saygılarımla
Hüseyin ÇEVİK

Dr. Muhteşem Turunç:
Hüseyin bey ister ahşap ister plastik çekmeceli tabanlıklarda çekmecede biriken artıklarda mum güvesi üremesi eğer temizlik yapılmazsa kaçınılmaz oluyor. Sık sık temizlik gerekiyor.

Hüseyin ÇEVİK:
Çok teşekkür ederim Muhteşem bey.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git