Gönderen Konu: Ekim ayı yatma ayıııı :-\  (Okunma sayısı 8301 defa)

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ekim ayı yatma ayıııı :-\
« : 14 Ekim 2010, 11:40:19 »
 :-\ yav millet ne yapıyorsunuz arısına bi şey yapan bir allahın kulu yokmiii :o ben iki hafta önce beslemeyi bitirdim. Arıların üst örtü tahtası olarak naylon ve onun üzerine de strafor kullandım. Bu hafta yada sonrası alt kısımlar kapanacak. Yani çekmeceler kapanacak yada çekmecesiz olan altı tellı kovanlarım kapalı kontraplak benzeri bir zemin uzerıne oturtacağım.

miriliburak

• Ziyaretçi
Ynt: Ekim ayı yatma ayıııı :-\
« Yanıtla #1 : 14 Ekim 2010, 13:53:15 »
Abi birazda yatalım artık :)

Bizim işler yoğunlaştı. İnvert beslemesini yaptıktan sonra pek bakamadım, son kekleri hala tüketemediler bir haftaya kalmaz bitirirler yalnız anlamadığım bir nokta var keklerin şekerlerini altta görüyorum bazı kovanlar sanki şekeri ayırıyor. Diğer anlamadığım nokta yağmalama durumu hala üst düzeyde karniyollardan birini balkona getirdim :).

Geçen hafta havalar çok soğumuştu ama bu hafta yağmura rağmen oldukça sıcak bir hava var. Hafta sonu biraz vakit bulursam kış hazırlıklarını bitireceğim.

Straforu kovan kapağının altına monte ediyorum naylonuda yaptığım kartona yapıştırdım rüzgarda açıp kapatırken sorun oluyordu. Sıkıştırma tahtası yerine yine karton kullandım bir aydır takip ediyorum kemirme olmadı sağlam kalırsa öyle devam etmeyi düşünüyorum.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 15 Ekim 2010, 09:00:29 »
:-\ yav millet ne yapıyorsunuz arısına bi şey yapan bir allahın kulu yokmiii :o ben iki hafta önce beslemeyi bitirdim. Arıların üst örtü tahtası olarak naylon ve onun üzerine de strafor kullandım. Bu hafta yada sonrası alt kısımlar kapanacak. Yani çekmeceler kapanacak yada çekmecesiz olan altı tellı kovanlarım kapalı kontraplak benzeri bir zemin uzerıne oturtacağım.

Muhteşem bey;
Millet ne yapsın, beni soracak olursan Gebze'deki arılıkta sorun yok.

Ormandaki arılıgı bu hafta baştan sona kontrol etmeliyim. Püren uzun süre açamadı, açtı bir kaç gün arılar ancak çalıştı, yaklaşık 2 haftadırda yağmur durmuyor.

Böyle bir yağış baharda olur ise, kolonilerde açlık tehlikesi kesinlikle olur.
Aynı durum şimdide var diye tahmin ediyorum. Püren açtı yavru faliyeti hızlanmıştır, fakat 15 gündürde bir türlü yağış kesilmiyor. Yavru faliyeti hızlandıgında koloniler aylık gücüne göre 4-5 kilo bal tüketirler, kışın aynı koloni aylık 500-600 gr bal harcar.

Püren nasılsa var diye arılarını ormana atıp gidenlerinde bir an önce kolonilerine bakmaları gerekmekte. Yoksa bir çok koloni kovanlarını terk edecek, bir çok kolonide sönecektir.

Bundan dolayı tüm arıcıları uyarmak istedim, kolonilerinizin bal stoklarına mutlaka bakınız, ben şimdiye kadar bakamamıştım, bu hafta tüm kovanları açıp bakmak istiyorum, 4 kasa bal götürdügümde tüm kolonilere birer çıta bal verecegim inşallah arılar beni mahçup ederler. Bal vermeye gerek kalmaz.
Normal şartlarda koloni bal stoguna geçmesi gerekirdi, yağışlar stokların bitmesine neden olacak.
Biz yıllardır pürende arıya bir şey vermeyip, kendi stoklarıyla kışa giriyorduk.
Eylülayı soguk ve verimsiz, ekim ayında böyle bir yağış hiç iyi olmadı, telafisi ise kolnilere biz yükleme yapmalıyız, önümüz kış.
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2010, 09:17:23 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #3 : 15 Ekim 2010, 12:24:57 »
                          Saygı ve Selamlar Olsun
  Epey  zamandır arı bakanımızı izliyorum , çok  faydalı  bilğiler  elde  etdim.

Yeni  arı  almış birisi bu sitedeki  bilği  donalımlarıyla çok rahat arıya bakabilir.

Bende  arılarıma kış  hazırlığı  için  koyu şurup beslemesi  , örtü  bezlerini  kışlık

kalın  kumaşdan aldım ve örtüp bezin  üstünede  dört kat  gazete  kağıdı  koydum.

Bezin altınıda  on gün önce birer kilo  kek  koydum.

Sıkıştıramadığım  kovanlarım  var , kontraplak  malzemeden  bölme tahtası yaptım.

Havalar açtığında  varroa  için perizin ilaçlaması ve bölme tahtalarını koymayı  düşünüyorum.
  Varroa  ilaçlamasını  doğal  yollarlada  yapsamda ; Sayın  Hocam  bir  türlü  formik asit

Oksalik asit gibi organik  ilaçlara  kendimi  alıştıramadım. Tecrübesizlik  diyorum kendime...

Selamlar  olsun..

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #4 : 15 Ekim 2010, 14:39:56 »
Ali abi senin ormandakiler bedava yaşıyorlar ::). Eh zahmet olmazsa arada bir bak dimi ;D
Mirili abi hayırlısı artık bu sene geçen senelere göre daha bir bilinçli kışlayacağız. Ben geçen sene balkon fakirinde kartondan bölme tahtası kullandım kemirme olmadı. İnşallah sende yaşamazsın.

Şeref bey bizler arıcılıkdaki uygulamalarımızı burada paylaşıyoruz. Öyle sağdan soldan okuyup buraya aktarmıyoruz o nedenle buradaki bilgiler denenmiş uygulanmış ve olumlu sonuçları alınmış bilgiler olması nedeniyle yeni arı almış bir kişi buradaki bilgilerden yararlanarak çok rahat arı bakabilir. Ne güzel siz işleri tamamlamışınız. Ben kendi adıma asitler konusunda bilgilerimin tam olduğuna inandığım anda uyguladım. Mehmet Yüksel kardeşimizin  organik asitlerle ilgili paylaşımlarını ve arılarının durumunu görüpte uygulamamak olmazdı artık. Hep duyuyoruz bu asitleri kullanırken ana kestirenler oluyor. Bu kişiler okuduğunu ve gördüğünü anlayamayanlardır. Buna şöyle bir örnek vereceğim altı tahta ve 5-6 cm musluklu kovanla çalışan bir kişi Mehmet Yükselin asit uygularken muslukları tamamen açtığını ve tel altlıklı kovanla çalıştığını görmüyor. Bundan dolayı karşınızdaki kişinin uygulamayı nasıl ve ne şartlarda yaptığını iyi anlayıp yaparsanız benim gibi Ali Türk gibi pek çok arkadaşda olduğu gibi ana arı ksilme sorunu yaşamazsınız.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #5 : 30 Ekim 2010, 09:42:48 »

Sonbahrda yapılacak işlerden biriside zayıf kolonilerin sıkıştırılması. Kolonide dagınık ve bir çok çıtada bal varsa bunları alıp bir yerde bekletip hatta açık balların bozulmasını önlemek için çuvalla bir tarafa sıkıştırılan koloniye alt taraftan geçiş verilip fazlalık ballara uluşım sağlanır ise baharda teşvik sonbaharda ise stok yaptırılır. Bizim bölgemizde sezon uzun sürdüğünden arı dagılıp bir çok yere bal koyabiliyor, havalar sogudugunda bu balların üzerinden çekiliyor.

Burada en önemli konu, dışardan bu bala yağmacıların ulaşmasını engellemektir.
 Bu filim ilk baharda çekilmişti.
« Son Düzenleme: 30 Ekim 2010, 11:18:31 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk