Gönderen Konu: Mart ayında arılığımız.  (Okunma sayısı 17449 defa)

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
Mart ayında arılığımız.
« : 06 Mart 2010, 14:53:17 »

Mart ayının altısı kar yağdı,arıların bal stokları var ise korkmaya gerek yok.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Mart ayında arılığımız.
« Yanıtla #1 : 05 Mart 2011, 22:15:42 »

arıcılık videoları koloni kontrölü, bahar bakımı
Yükleyen Ali_Turk. - Diğer hayvan videolarına göz atın.
Mehmet tam bir sene öncesi sen paylaşımda bulunmüşün, resimlerde kolonilerin kar altında.
Bir sene sonrası bu gün bende kendi arılığımdan iki filim yayınlıyorum.
Havalar iyi gitti ve yavruya yatmışlardı, yaklaşık 15 gündürde salkımdalar ve ara sıra kontrol ediyordum hiç yavru söken koloni olmadı. Bu gün kolonileri açtıgımda derin bir oh çektik, bal stoklarımız çok iyi, eski tip kolonilerde yavru daha çok ve kovanlarımızda rutubet var, altı elek telli kolonilerde yavru daha az ve rutubet yok.

Aricilik videosu, baharda koloni kontrolü
Yükleyen Ali_Turk. - Sevimli hayvan videolarını izleyin.
Bu kolonide arının mevcuduna göre çok fazla bal vardı, 3 çıta balını aldım. Kolonideki arılar kovan içine dağılmasın diye bunu yaptım. Hatta bir boş çıtayı en dışa koydum, havalar ısındıgında o boş çıtayı yavru alanına alacagım. Genelde biz ne yapıyorsak paylaşıyoruz, hep yazı yazanlarında bir şeyler paylaşması gerekmezmi? Yaz yaz nereye kadar dimi ;D

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Kadirkasalak

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 06 Mart 2011, 09:47:27 »
Ali abi görütüler süper.Arıcılık ve karizma bir arada:)
Kolonileri ne zaman beslemeye başladınız, filimde iki kolonide 4 citada yavru faliyeti var.
İyi çalışmalar dilerim başarılar.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 07 Mart 2011, 15:14:40 »
Ali abi görütüler süper.Arıcılık ve karizma bir arada:)
Kolonileri ne zaman beslemeye başladınız, filimde iki kolonide 4 citada yavru faliyeti var.
İyi çalışmalar dilerim başarılar.

Kadir Kasalak;
Ben sonbaharda kolonilerimi besleyerek kışa girmedim, fakat bazı kovanlarda bal dengelenmesi yapıldı.

Bu sene ilk defa kolonileri 5 Mart 2011 de açabildik ve ertesi gün gene kış geldi.

Kolonilerimizdeki yavruların beslemeyle alakası yok, altı kapalı kolonilerde sıcaklıktan dolayı dışarısı soğukta olsa içerde yavru faaliyeti devam ediyor.

Bu sene ilk defa geçtiğimiz anti varroa tel tabanlıklar sayesinde rutubet olmadı. Buna bağlı olarak altı kapalı kovanlar gibi yavru faaliyeti de yok,yavru var desekte yok denecek kadar az.

Kolonilerin ben genelde beslemem baharda birkaç kez şurup veririm, vermiş olduğum şurupta ne ilaç nede vitamin vardır.

Arıcılarımız bazı konularda yanlış yönlendirilmekte, arıcı bana soruyor abi, şu vitamin var ya ee diyorum arıya doping yapıyor. Efendim şu ilacı kullan bak arı nasıl gelişiyor. Ben bu yolların hepsinden geçtim. Elinizdeki arıyı araba gibi kabul ederseniz, arabanında bir hız sınırı var, ne kadar basarsan bas araba 200 km hız yapacak, çünkü bu arabanın limiti bu, bundan fazla yapması imkânsız.

Elimizdeki arının günlük atacağı bir yumurta sayısı var. Atıyorum Kafkas arısı 1500 yumurta atar bu en yüksek limitidir, efendim benim Kafkas arım 1600 yumurta atıyor diyen yalan söyler bu arı Kafkas olamaz. Bilimsel olarak bu imkansız.

Şimdi siz 1500 yumurta kapasiteli arıya ne verirseniz verin, tosbağa ne kadar hız yapar. Zaten 1500 yumurtalı hali dopingli halidir, bu arının ortalama atacağı yumurta 1100 ila 1500 arası olacak.

Arıcılar kuru laf ve palavralara artık inanmamalı. Geçmişte tüm ilaç ve vitaminlerle doping yaptım, haziran ayının 15 şin de kestanede 15 çıta arımız hiç olmadı, bu iş ilaç ve vitaminle olacak şeyler değilmiş, boşuna birbirimizi ve kendimizi kandırmayalım.
Karizma konusunu karıştırma ;)   
« Son Düzenleme: 07 Mart 2011, 23:17:29 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #4 : 07 Mart 2011, 22:19:17 »
Bu vitamin ve ilaç vermek o kadar yaygınki şöyle bir mantık var.Arılarda hastalık olup olmadığını bilmeden vitamine ihtiyacı varmı yokmu ver gitsin iyi olur derler.Bunu genelde ilaç satan arıcı bayiileri önermekte arıcılarımızda alışmış ver ver iyi olur veya vitamini ver daha fazla yavru atar iyi gelişir sanılıyor.Bende ilk başlarda vitamin vermekteydim ama pek bir farkını göremedim.Ziyaretime gelen bir arıcı malzemesi satan arkadaş bana ilk dediği arılara antibiyotik verdinmi dediği yoo diyince ver gitsin iyi olur diyince kafamı salladım.

Altı kapalı kovanlar da en son baktığımda sanki içine yağmur yağmış gibi ıslanmıştı ama elektelli altlıklı kovanlarda böyle bir durum göremedim gayet sağlıklı ve temiz.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #5 : 19 Mart 2011, 10:41:14 »
Emrah arıcılıgı herkes yapamaz. Yani fabrikaya bir işçi al işin şu de onu zaman içinde yapar, yapacagı şey belli bir kalıp içindedir. Arıcılıgı yapan kişiler daha zeki ve becerikli kişiler, işin içinde dünya iş ve detay var. Buraya kadar sorun yok, fakat bu işi öğrenip geriye baktığında bir sürü kişi tarafından ister bilsin ister bilmesin işletildiginizi veya kandırıldıgınızı düşünürsünüz. Bir nevi buna keklenmede denebilir.

Sizi kekleyip, işletenler kelli felli arıcı sandıklarınızdır. Her derdinize anında ilaç bulurlar.

Ben 3 senedir artık ne vitamin nede ilaç hiç bir şey kullanmıyorum. Bazı yakın arkadaşlarım var hala derki yav bir sefer koruyucu olarak versek olmaz mı? bunu bana sorduguna göre anlıyorumki veriyor.

Arının ömrü belli dogduktan 40 gün sonra ölecek, bu ölenlere ilaç veya vitamin verdik yeni doğanlara ne yapalım? Arıları bazı arıcılar vitamin ve ilaç müptelası yapmış, nasılsa denetimde yok herkes yoluna devam ediyor. İlerde bir hastalık çıktıgında ne kullanacak bilmiyoruz.

Bazı işleri tersten yapmaya bayılırız.
Birisi namaza durmuş, ilk okduduğu ettahayatü, arkadakiler demiş oturunca bakalım ne okuyacak.

Dedimya toplumdaki en becerikli ve akıllı kişiler arıcı olur diye, bu kişiler bile yıllarca keklenip uyutulmuş, ufukları kapatılmış.

Mart ayının ancak beşinde kolonilerimizi açabildik.

iki koloniye kontrol yapılırken filim çekildi.

Bu koloniler bu sene ilk defa kapakları açıldı.

Kışın kek vermedik.

Şurup vermedik.

Zaten kek ve şurup vermeyince, ilaç ve vitaminde verilemez.

Tabi bunları bir çok kişi hipnoz sanabilir yapacak bir şey yok.

Bizim paylaşımlarımız hep devam etmiştir.

Uzun aradan sonra bu sene ilk koloni kayıplarım oldu.
Ormandan çıkan arıları bahçeye getirmemiştik, kış boyuda sadece oksalik asit vermeye gitmiştik. 13 Martta birde onları kontrol edelim diye gittiğmizde 4 koloni sönmüştü. Birisine çok üzüldüm 3 çıta ful yavrulu çıtası vardı. Birazda beni bahçedeki arılar yanılttı, bahçedeki arılarda hiç sorun ve yiyecek sıkıntısı olmaması bizi rahatlatmış ve o kolonilere kontrol etmek için gerek görmemiştik. Koloniler hiç bir zaman başı boş bırakılmamalı ve devamlı ulaşabileceginiz yerde olmalı. Gözden uzak ve bazen gitmek isteseniz bile giremyeceginiz bir yerdeyse başlarına  olumsuzluk gelmesi içten bile degil.

Bunada şükür, arılıgı baştan sona söndürenleri düşündügünüzde, halinize şükretsenizde genede keşke 10 gün önce kovanlara baksam hepsi sağmış demekten kendinizi alamıyorsunuz.
« Son Düzenleme: 19 Mart 2011, 11:14:07 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #6 : 20 Mart 2012, 01:12:28 »

2012 Yılı arıcılık kayıpları açısından felaket bir yıl oldu. Bir çok yerde daha bahar gelmediği için, arı ölümlerinin perde arkası henüz tam bilinmiyor. Bazı arılarılıkların %100 sönmüş durumda. Yılardır kolonim sönmezdi, son baharda böldüğüm arılardan şu an itibari ile bende 20 civarı kayıp var. Bir kaç tanede sorunlu kovanı eklersek bendeki oran %25 kayıpla bahara çıkıldı ve 13 ocaktan bu yana ben altıncı şuruplamayı yaptım. Ormandaki kolonilerin hemen hemen hepsi açlıktan sönebilirdi. Son bahar iyi olmadı ve bunun acısını kış bizden çıkardı.

http://bengittim.blogspot.com/2012/03/aricilar-bahar-kapiya-dayandi-ha.html

21 mart 2011
http://bengittim.blogspot.com/2011_03_01_archive.html
2011 Yılı mart ayıda soğuk geçmiş bahar bir türlü gelmemişti. Mirili Fatih ve kayın babası benden arılı kovan almaya geldiklerinde 21 marttı. Ana arı kutularına işçi arı doldurma işini ben umrade iken Muhteşem abim yapmıştı, tarih ise 10 mayıstan sonra.

2010 Yılının mart ayı. Ana arı kutuları hazırlanmış, mart ayında bazı hazır ana arı memeleri kafeslenmişti. Yukarıdaki mart aylarıyla 2010 mart ayı arasındaki arıcılıktaki fark en az 40 gün. Bloklarımızın bu günlerde arşiv olduğu yönünde yayınlar var, zaten yan tarafındaki arşivden istediğimiz ayları inceleme fırsatımız var.
Evet 22 Mart 2010 yapılmış yayının linkli aşagıda farklara bir göz atın.

http://bengittim.blogspot.com/2010/03/2010-mart-20-ve-21-den-izlenimler.html

Ali Türk

erkanduzce

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 28 Şubat 2013, 11:58:20 »
ali bey
2010 Yılının mart ayı. Ana arı kutuları hazırlanmış, mart ayında bazı hazır ana arı memeleri kafeslenmişti
bu yorum size ait.

bu yılda havalar iyi gidiyor
inşaallah bu yıl da ana arı üretimi erken başlar

bazı arılarımız özellikle sizden aldıklarım kat atılacak seviyeye yaklaştı
hazır ana bulabilirsek bölmeye uygun
sabırsızlıkla  bekliyorum...
kolay gelsin

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #8 : 01 Mart 2013, 08:58:59 »
Erkan, 2010, 2011, ve 2012 yılının  mart ayı koloni mevcudu ile son durumu içeren linkler bir alttaki iletilerimde var.
Arıcılıktaki gelişmeleri gayretlerim sayesinde internetten öğrendim, aynı bilgileri eşeleyip herkesin anlayacağı dile getşirmeme rağmen inatla arılarına kışın kek verip zayıflatmaya hala devam edenler var. 2006 Yılında internetten arıcılığımızı geliştirmek için araştırmalara başlandı, benim kek ila alakalı yazımı 2008 yılında yazmışım, böyle bir yazıyı hiç bir arıcılık kitabında ve blogunda ve sitesinde bulma şansınız yok.

Herkesin blokları ortada bizim bloklarımızda ortada, geçmiş yılları bir taratıverin, her şey ortaya çıkacaktır. 2008 Yılında kim ne haberleri yapımış, 2009 da neler yapılmış, 2010 yılında neler yapılmış bir bakın, adamlar arı indirip bindirmeyi ekip işi diye ne balladırıyordu, dedimki 4 amele tutalım bu ekibin işini yapar, ekip işleri bitti, bizim geldiğimiz noktada yaptığımız işleri yapacak kişiler henüz piyasada yok, olacağınıda düşünmüyorum, çok büyük işlere imza atıldı, suni tohumala aletinin ülkemizde yapılması ve bu aletlerle yapılan işlerin meyvelerini almamız, gelişime ve bize karşı olanlara çok kötü oturdu. Bunun kanıtlarıda geçmişte yapılanlardır merak edenler açıp geçmişte kim ne yapmış bakabilir.

Bunları hatırlatmamın sebebi, bu konu içinde olduğu gibi geçmişte mart ayında ne yapılmış peşi peşine sıralanmış ve her yılın hava durumu ve arıların gelişmesi ay ay bloklarımızdan aktarılmıştır. Bizim kafada olan arkadaşlar bu paylaşımları hiç aksatmadılar iyi ise iyi dediler kötü ise kötü dediler, geçmişte yayın yapanları eleştirmemin sebebi, 10 tane, 20 tane yayını alt alta koyun arıcıların işine yarayacak bir bilgi bulamayacaksınız.

İnsanlar bölgelerindeki bitkileri bile resimleyip yayınlayamıyor,  arıcılarımızın en az %50 si Muğla'ya gider çam resimi yok,geçenlerde azgan resim ve videosu yayınladım, azganı tanıtmaya başlayanlar oldu, bu azgan memleketimizde bu yılmı türedi, yıllardır var şimdiye kadar niye paylaşılmıyordu demeden edemiyorum. Acayip bir taklit yetenegimiz var, hiç bir şey üretmeyip birisi bir şey yaptımı onu nasıl taklit ederiz, arıcılar kendileri bir şey koymalı ortaya birilerinin taklitiyle bir yere kadar gidilir. Sizin yetenekleriniz yoksa ve karşı tarafa kendinizi yetenekli göstermeye çalışıyorsanız bu acayip sırıtıyor, biline :D

2013 Yılı oldukça ılıman gidiyor, sonu ne olur bilemiyoruz.
Geçmişteki kış aylarının dengesizliği bizi arayışlara itiyordu, ya dışarıdan erkekleri olan arı getirmelisiniz, yada bölgenizdeki erkek arıların çıkmasını bekleyeceksiniz. Biri oldukça masraflı idi baharda kuvettli koloniler oldukça iyi paraya satılmakta.
İkinci seçenek ise çok bekleyeceksiniz, üreteceginiz ana arılar mayıs sonu veya haziranda çıkıyor, o saatten sonra alınan ana arı ertesi seneyi bekleyecek.
Bu yıl bir başka seçnegi uygulamaya sokturk arıları Akdenizde kışlatıp ana arı işini orada başlatmayı planladım, bu ötekilerden daha masraflı oldu. Birde zaman sorunumuz var, çalışırken bu işleri yapmak oldukça bizi zorluyor. Enes Emin fabrikaya girdi ve tüm işler gene bana kaldı. Ortamın hazır olmasını bekliyorum, yıllık izine çıkıp, Aydıncık'ta bayağı bir kalacağız. Belkide bu yıl nisan başında elimizde 2013 ana arıları hazır olmaya başlayacak. Bu şartların olğunlaşmasıyla alakalı bir durum.
Kışın arılarına kat atma ve millete kendini güldürme :)

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #9 : 01 Mart 2013, 16:23:25 »
Kışın arılarına kat atma ve millete kendini güldürme :D

Yazının son kısmını okuyunca aklıma geldi Ali abi doğru diyor.Aynısı benim başıma gelmişti Ali abiden aldıgım bir ana arı kışın katlık duruma gelmişti son çıtaya kocaman bir dalak örüp yumurtayıda basmıştı.Bizim doktorla bakmıştık sonra yerli siyah ana arı seven bir arkadaşa anlatmıştım kışın katmı atılır demişti bana :D :D.
Arkadaşa da hak veriyorum ne zaman konuşsak arı bitti bir avuç kaldı diye yakınıyordu.Bal zamanına kadar uğraşıp duruyordu kata çıkarmak için.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #10 : 13 Mart 2013, 09:08:07 »

Abdullah amca ilk defa bir arılığa geliyor ve ilk iş olarak eline arılı çıtayı tutuşturuyoruz. Bu yaştan sonra arılara merak sarmış ve bir bölme arı verdik, eğitimini İlhami abiden alacak ;D
Abdullah amcaya dedimki bu İlhami bey sorunlu biri, kızdırırsan el demirini kafana yersin :D
İlhami abinin yeni körükçüsü hayırlı olsun, iyi anlaşacaklarını tahmin ediyorum.

Bu işler 10 Mart 2013 tarihinde yapıldı, 10 çıtalık kolonileri bölmek zorunda kaldık. Uzun süre arılarla burada ilgilenemeyeceğimizi düşündüğümüzden bu işi yaptık. Arı ırklarının farkını her geçen gün daha iyi anlamaya başladık. Hızlı gelişen arılar arıcıya her açıdan lazım, arı çogaltmak isteyenlere arı bölüp satmak isteyenlere, arı sütü üreticilerine, çok hızlı gelişen ırklar gerekiyor. Birde bunlar selekte veya ıslah edilmiş ise tadından yenmiyor, resimlerdeki ve videolarımızdaki rahatlığımız herkesi sevindirmeyip, karşıtlarımızı zora sokmaya devam etmekte ;D

Bize karşı olanların bir şeyi hoşuma gidiyor, arısız arıcılık yayınları yapıp bir sürü kişiyi yıllardır bir arada tutuyorlar bu çok güzel ve zor bir iş, bu arkadaşlar mesleklerinden olsa gerek etraflarına civcivlerini toplayıp, yat, kalk, sürün mantığı ile emirler verip egolarını tatmin ediyorlar, alan satan razı olduktan somnra bizim taktir etmekten başka seçenegimiz yok.
Biz ise elimizdeki bir sürü resim video ve tecrübelerimizle karşımızdakileri başkaları gibi ikna kabiliyetimiz yok.
Gerçi milleti ikna edip ne yapacaksın ki, bize inanalarlar yetiyor :)

Ali Türk

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 14 Mart 2013, 18:58:03 »

Resimler; F1 Karniyol ırkına aittir.

Mart ayında Bursa \ Orhaneli' de durumlar. Kıyas mahiyetinde yayınlamak istedim.

Erkek gözü örmeleri için eski veya bozuk petekleri üste yakın yerden kesip öyle veriyorum. Petekler kabartıldı, yumurtalar atıldı sonuç çatlamış erkek yumurtaları.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #12 : 14 Mart 2013, 22:02:17 »
Fatih arılar güzel bal bulup,  petek işlemişler. Bende bozuk petekleri bir kaç santim bırakıp keserim. Koloni için üç şey önemli, bal akımı, sıcaklık ve yavru durumuna göre peteği bazen işçi bazen erkek gözü, bazende yarısını işçi yarısını erkek gözü örüyor. Bursa Orhaneli de durumlar  bu tarihe göre anlaşılan iyi.

Ali Türk