Gönderen Konu: oksalik buharı  (Okunma sayısı 26800 defa)

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
    • ARICILIK İFLAH OLMAYAN BİR HASTALIKTIR
Ynt: oksalik buharı
« Yanıtla #15 : 27 Ocak 2011, 23:16:30 »
Arkadaşlar, piyasada "krom" körük satılıyor galvaniz sacdan yapılan körüklerden biraz fiat farkı var.

Krom nikel malzeme ısıya dayanıklıdır yani kolay, kolay deforme olmaz ve çok uzun ömürlü olur yeni körük alırken krom nikel körük almakta büyük yarar var.

Krom nikel körük alırken aldanmamak için (alman sacı dedikleri bir malzeme daha var bu malzeme krom kaplanmış siyah sactır, baktığınızda ayıramazsınız bu malzeme çamaşır makinasının tamburlarında, mutfak evyelerinde falan kullanılır normalde bu sac da paslanmaz fakat ateşte kararır piyasada krom körük diye bu malzemeden yapılan körükler de satılmaktadır) mıknatıs ile kontrol etmek gerekir.

Krom nikel malzemeyi mıknatıs tutmaz, şayet mıknatıs tutarsa krom nikel değildir!

Krom nikel sac, normal saclara bakarak biraz daha pahalıdır ve hacim olarak biraz daha ağırdır...

Şimdi gelelim asıl konuya; oksalik buharı yapmak için bence başka alete hiç gerek yok.

Oksalik buharı yapmak için krom nikel bir körük olması yeterlidir büyüklüğünün ve küçüklüğünün bence hiç önemi yok.

Hele, hele fazla kovanı olanlar, bu konuda oksalik buharı yapmak için daha hızlı çalışılacak ve "verimli " olacak bir aparat olacağını zannetmiyorum.

Verimli olmasının sebebi, bir kovanın ilaçlaması bittikten sonra diğer kovana geçildiğinde aparatın soğutulması gerekir halbuki körükte, bu dez avantaj, avantaja dönüşmektedir.

Çünkü ısınan malzemeyi soğutmamakla hem enerjiden ve en önemlisi vakitten tasarruf ediliyor.

Piknik tüpün üzerine basitçe, tel ile bağlanan körük, çok büyük kolaylık sağlıyor, körüğü açarken bir eliniz serbest kalıyor, bir elinizle körüğü açıp diğer eliniz ile asidi çabucak koyabiliyorsunuz.

Körük sıcak olduğu içinde işlem anında başlayarak çok kısa bir sürede bitiyor.

Körüğün ucu konik olduğu için hortumu bağlamak için biraz dikkat etmek lazım, ben hortumu sarı renkli koli bantı ile sıkıca, bantı biraz fazla sararak yaptım, hortum körükten hiç ayrılmadı.

Ama isteyen arkadaşlar körüğün ucuna 2-3 cm uzunluğunda krom malzemeden yapılmış bir boruyu tenekecilere soğuk punta ile monte ettirebilirler bu işlem körüğü de bozmaz, körük asıl işinde de kullanılabilir.

Parası olan arkadaşlar başka arayış içine girebilirler, ama bu tip aparat alırken veya yaptırıken ekonomik, kullanışlı ve zamandan tasarruflu olmasına dikkat etmek lazım zannedersem.

Ben ,bir iş yapacağım zaman ilk önce elimdeki aletler ile işimi yapmaya çalışırım, laf olsun diye veya daha caf caflı olsun diye fuzuli olarak başka bir şey almam...

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #16 : 28 Ocak 2011, 18:59:59 »
  Krom  paslanmaz  tuzlukdan  oksalik  asit aparatı.
  Kelepcelerden  istersek  pürmüze  takabiliriz  veya  kelepceyi  söküp  küçük  tüp  üstünde de  kullanabiliriz. Alternatif  olsun.

Salih Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2011, 10:38:12 Gönderen: Salih Yıldırım »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #18 : 03 Şubat 2011, 17:41:24 »
Salih Yıldırım;
Araştırman için teşekür ediyorum.
Şu ana kadar oksalik asit buhari için en pratik malzeme, Ali Şekerli abimizin uygulamasıydı.
Bu resimlerin vermiş oldugu fikir doğrultusunda daha pratik ve çok cüzü bir fiyata yeni buhar aletleri çok yakında bir çok kişi tarafından yeniden yapılacak.
Benimde bu konuda çalışma araştırmalarım devam ediyor. Model olarak bir kaç çeşit kafamızda oluştu. Aparat bittiğinde yeniden blok ve forumdan paylaşacağım. Geniş açıklama oksalik asit buhar aletleri bittiğinde yapılacaktır.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Salih Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 11 Şubat 2011, 16:17:09 »
Ali abi resimleri begendiğinize sevindim.bende tesekur ediyorum.

safran55

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 13 Şubat 2011, 22:34:44 »
Benim sormak istediğim 12/02/2011 yani dün oksalik asit uygulamasını Ali Şekerli abinin yaptığı gibi yaptım.İlerki günlerde tekrar varoa mücadelesi yapmam gerekirse laktik asit yapmayı düşünüyorum.Bunun belirli bir zaman aralığı varmı,yani yaptığım oksalik asit uygulamasından sonra laktik asit  yapmak istersem zaman aralığı ne olmalı. Vereceğeniz cevaplara şimdiden teşekkür ederim.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #21 : 14 Şubat 2011, 09:40:31 »
Benim sormak istediğim 12/02/2011 yani dün oksalik asit uygulamasını Ali Şekerli abinin yaptığı gibi yaptım.İlerki günlerde tekrar varoa mücadelesi yapmam gerekirse laktik asit yapmayı düşünüyorum.Bunun belirli bir zaman aralığı varmı,yani yaptığım oksalik asit uygulamasından sonra laktik asit  yapmak istersem zaman aralığı ne olmalı. Vereceğeniz cevaplara şimdiden teşekkür ederim.

Safran55;

Arıcılarımızda bir hastalık var. Bu hastalığın adı bir şeyler yapmalıyım, boş durmak bize yakışmaz ve illa ki, bir şeyler yapmam gerekir hastalığıdır.

İleriki günlerde varroa mücadelesi yapmama olasılığınız da vardır.

Varroa mücadelesi, birçok arıcı rutine bağlamış durumda. Varroa olsa da olmasa da devamlı mücadele içinde olan arıcılarımız vardır.

Varroayı bitirme şansımız olmadıgı için, kolonilere zarar vermeyecek düzeyde çalışma  ve mücadele yapmak gerekiyor.

Varroa mücadele belli zamanlarda yapılmalı, yoksa ne yaparsan yap bir işe yararda, sonuca gidilemez. Bir takvim içinde bu işleri yapmak gerekiyor.

Oksalik asit damlatma kışın arılar salkımdayken 1 kez yapılıyor.

Oksalik asit buharı bir kaç kez yapılır dendi sayı kaç olacak bizde bilmiyoruz.

Lasktik asit havalar 8 derece üstüne çıktığında her arılı çıtaya 5 ml çok ince püskürtülmeli. Yavrulu dönemde mücadeleye başlanmış ise laktik asitle 4 kez 4 gün arayla tekrar edilmesi gerekiyor.

Formik asit ise yazın yapılan bir mücadeledir, bal hasadından hemen sonra başlanıp iki tur yapılan bir uygulamadır. 20 ila 30 derece arasında en verimli olduğu dönemdir. Sıcaklık 30 derece üstüne çıkarsa koloni içindeki asitler hemen dışarı alınmalıdır.

Bizim forumumuzda Oksalik asit ve formik asitle alakalı Mehmet Yükselin yılardır uygulama ve tecrübeleri var. Bu paylaşım ve yayınları anlamayan kişiler bu işlere girişmesin.

Olayı hani bir makalede veya bir yazıda okursun anlamasın. Bakıyorum en ince detayına kadar resim veya film buda yetmiyor yazılıyor, arıcıyım diyen bunu anlamıyor.

Anlamanın diğer bir yolu ise deney yapmaktır, bir şeyleri kafana göre denersin, birkaç kovan söndürdün mü o kadar iyi anlarsın ki sorma.

Organik asitlerle alakalı bizdeki kadar hiçbir yerde bu kadar işin içinde kimseyi bulamazsın.
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2011, 19:29:26 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #22 : 16 Şubat 2011, 17:01:00 »

Oksalik asit buhar aleti, uzun zamandır malzemeleri hazırladık, hatta alet yapıldı, bir türlü denemesini yapamadık.
Bu gün bir fırsatını bulup elektirikçi ustama gidebildim.Yaklaşık 20 yıldır görüşürüz kendisi Eskişehir'li.
Durumu anlatıp alet denemek istediğimi söyledim, Abdullah ustanında bu sıra işler kesat ilk denemeyi yaptık.

Oksalik asit aletinin parçalarını, Ordu'lu ustam Turan Avcı toplatmıştım.
Bir cüzcaciyede gördüğüm çay bardağı kapaklarını oksalik asitin buharlaştırılmasındsa kullanmayı düşündüm. Gerekli düzenleme yapıldı. Bir kenarını kesip kızdırma bujisine punto kaynakla sabitlettim.

Kızdırma bujisinin kızarın kısmınada başka bir parçayla kapladımki ısı daha iyi dagılsın.
.

Oksalik asit buhar aletinin bitmiş hali.
Aynı sistemi daha boru içinde uygulayacagız fakat zaman sıkıntısı ve imkanlarımız şimdilik buna yetti

Elektirikçi Abdullah ustanın bazı tavsiyeleri oldu. Onun tavsiyeleride süper, dediki bujileri kapaga perçinleme, kapagın altına buji girecek şekilde cep yap ve çift buji takalım. Fikir süper, buji bozuldugunda çakip atarsın yenisini takarsın dedi. Tek bujiyle ilk deneme görüntüsünü akşam yayınlayacagım. Buji iki tane oldugunda süre çok aza inecektir.

Uygulama esnasında kızdırma bujisine elektirik 2-3 saniye verilip kesiliyor.

Bundan sonraki alete çift buji takılacak ve bujiler seyyar olacak. Bujinin girdiği yerdeki yama teneke daha büyük olacak.
İlk uygulama videosu akşama yaında olacak.
Bu aleti herkes yapabilecek, ülkemize hayırlı olsun.

Ali Türk

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : 16 Şubat 2011, 18:56:48 »
Ali abi çok basit görünsede herkes yapamaz iyisi sen 100/150 tane yaptır isteyene gönder
1 tanede bana gönder  ;)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #24 : 19 Şubat 2011, 09:23:02 »
Ali abi çok basit görünsede herkes yapamaz iyisi sen 100/150 tane yaptır isteyene gönder
1 tanede bana gönder  ;)

Yusuf;
Yapılacak işlem bu işe uygun malzemeyi seçip, altına iki buji girecek bir cep veya giriş yapmak. Sonrasında 12 volt verilecek. Arıcıların hemen hemen çogunda araç var, aküyle bu iş biter. Kızdırma bujileri çok kısa sürelerde 600-700 derece ısınıyor. Bu ısı buji üzerinde kalırsa buji kendisi yanar, bunu önlemek için 2-3 saniye akım verip, bir kaç saniye beklemek ve tekrar akım vermek gerekiyor.

Ben bundan soraki aletin altına daha geniş bir yama yapacagım ve bujiler sabit olmayacak, gerekirse 3 buji tak ve 5 saniyede tabakta kızarır ;D
İki bujiyle süreç acayip kısalacak, bunu yakında deneyip paylaşacağım.
Kızdırma bujileri 5 liradan başlıyor ve çok hesaplı ve basit bir alet yapılır.
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2011, 09:48:05 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
« Yanıtla #25 : 01 Temmuz 2011, 16:35:33 »
oksali asit buharlaştılılmasıyla ilgili bir videoyu paylaşmak istedim.

Link  http://www.biovet.ch/en/Imkerei/varrox-vaporizer.html
<< Kadir Ünsal Gültepe >>

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #26 : 03 Temmuz 2011, 10:16:13 »
Kadir bey bu konuda bu günlerde piyadasa görmeye başladıgımız pilli körükler biçilmiş kaftan. O körüklerin içindeki hazne de ayriyeten çıkabiliyor.
Muhteşem abinin bir düşüncesi var, oda çok basit bir şey faka bir türlü zaman bulup uygulamasını gösteremedik. Bu konuda bizim kadar mucit yok::))
Her arıcının ayrı icatları oldu.
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2011, 21:38:50 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk