Gönderen Konu: BU YIL BAHAR ERKEN GELECEK  (Okunma sayısı 7091 defa)

erkanduzce

• Ziyaretçi
BU YIL BAHAR ERKEN GELECEK
« : 22 Şubat 2012, 15:29:54 »
bugün arıların bir kaçına yumurta durumlarına baktım
geçmişteki yıllara göre yavru alanlarının daha geniş olduğunu gördüm

biz 5 günlük yada 15 günlük hava tahmın raporları görebiliyoruz

ama bu muhteşem varlık çok daha ileriyi görebiliyor
ve hazırlıklar çalışmalar ona göre şekilleniyor

geçen yıldan kalma bir bahar eksikliği yaşadığımız bu günlerde
arıların faaliyetleri yüzümü güldürdü
umudumu arttırdı

herkese iyi bir sezon dileği ile
sevgiler

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: BU YIL BAHAR ERKEN GELECEK
« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2012, 20:25:16 »
Erkan;
Arılar dediğin gibi vakti saati geldimi yerde karda olsa, içerideki polenle bir miktar yavru yapabiliyor. Baharın erken gelmesini kim istemezki?
Birde arıcılar kovanları hele kış günü fazla açıp kurcalayamadığı için içeride neler oluyor bilemiyoruz. Dışardan ancak bazı tahminler yapılabilir.
Efraim hocanın dediği gibi, koloni içi rotgen çekmek için ise havaların 15 derece üstüne çıkması gerekiyor.
Gerçi ben kovanlarımın tamamında 12 ay rotgen çekiyorum.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

ncetin16

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 23 Şubat 2012, 23:08:54 »
Ali Abi;
        Yıl oniki ay röntgen çekmek güzel olmalı. Bu röntgen çekiminde kovanın dış muayenisinin dışında kalan farklı uygulamalar var mı? Bu form da bir çok kişi kendisini çırağınız olarak görüyor. Müsadeniz olursa hacı abiyi dinlendirmek için bir kaç körük bizde sıkabiliriz... Hele Suni Tohumlamada pratik yapma seferberliği başlatırsan o zaman gör sen çırak sayısını...Allah yolumuzu açık etsin...

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 24 Şubat 2012, 10:40:19 »
Ali Abi;
        Yıl oniki ay röntgen çekmek güzel olmalı. Bu röntgen çekiminde kovanın dış muayenisinin dışında kalan farklı uygulamalar var mı? Bu form da bir çok kişi kendisini çırağınız olarak görüyor. Müsadeniz olursa hacı abiyi dinlendirmek için bir kaç körük bizde sıkabiliriz... Hele Suni Tohumlamada pratik yapma seferberliği başlatırsan o zaman gör sen çırak sayısını...Allah yolumuzu açık etsin...

Nevzat Çetin;
Yılın 12 ayı maskesiz arılığımızda dolaşıp, 9 ila 10 dereceleri bulduğumuzda istediğimiz kolonileri açıp, içeride neler oluyor incelemek, bilmiyorum karşıdan nasıl gözüküyor, bizim açımızdan çok güzel.

Ben bir çırağım vardı, şimdi o, arıcılıkta kalfa ;D
Başkaları kendisini nasıl görür bilemem.

Hacı abiyi niye dinlendiriyorsunuz ki bırakın çalışsın. Ayrıca benim hacının gözü yükseklerde, en son itiraf ettiği bir husus var, benden gizli larva transferi filan yapmaya çalışmış olmadı diyor. Belki de yüzlerce kez larva transferi yapmama seyretti ama bakmakla olmuyor :)

Suni tohumlama konusunda tam başarılar gelmemişti. Bu gün uygulama varsa akşama toplanacağız demektir. O gün sabahtan ben gerilirim ve acayip asileşirdim. Üzerinde yıllardır hayal kurduğunuz bir şey var, alette sıkıntı başarıda sıkıntılar vardı.

Gene bir gün akşam uygulama yapıyorum, hacıda yandan seyrediyor. Bir ara dedi ki fazla soktun, ben mikroskoptan bakıyorum, hacı yandan bakıyor, tepem attı, dedim dışarı çık yav benim ayarımı bozma.

Başarı oranımız %80 lere çıktı, acayip kendimize güven geldi, şimdi isterse hacı yanımda top atsın, davul zurna çalsın, hiç umurumda olmaz.

Ana arı yapay dölleme işinde eğitim veya diploma bana göre bir işe yaramaz. Eğitimde bu işin püf noktalarını kaparsanız, gerisi sizin yetenekleriniz ve çok deney yapmanızla alakalıdır.

Ben kamyon sürüyordum ama B sınıfı ehliyetim vardı. Dedim ki büyüteyim hep sorun oluyordu, ehliyet kursuna müracaat edip E sınıfı almak için çalışmayı başlattık. Şoför adaylarını güya eğitmek için yollarda araç kullandırırlar. Biz formalite geçiyoruz direksiyona. Kursiyerler içinde aynı benim konumumda olan birisi vardı, B sınıfı ehliyeti var, iş arıyor, birde iş bulmuş demişler ki kamyon ehliyetin varsa, gel çalış.

Bu arkadaş direksiyona geçti otobüsle eğitim alıyoruz, arabayı kalkışta stop ettirdi. Hocaya ben sus işareti yaptım, işimiz zaten muziplik. Vitesi bire takıyor, ayağını debriyajdan çekiyor araç hareket etmiyor, ikiye atıyor olmuyor, biz olayı seyredip kırılıyoruz gülmekten. Hoca dedib ki, arabayı çalıştır sonra vitese tak, Allah korusun bu arkadaş şimdi ehliyeti alsa yollarda neler neler olur dimi. Çünkü bir işi yapmak için belgeler alınıyor ama işi yapan belge değil kişilerdir.
Sonuç ben ehliyet sınavına gene kamyonla gittim, hocalar bizi görüp ehliyet verecekler. Benim kamyonla geldiğimi gördüler zaten az gittik,  sen bırak dediler.
Sıra bizim sorunlu arkadaşa geldi, bende 3 koltuk arkadan onu izliyorum. Sınav yapılan yolda iki kişi yürüyordu. Sanki bizim arkadaş onlara çarpacak gibi gidiyor, bende yav gerideyim yanlış görüyorum filan diyorum, o esnada hoca yandan direksiyonu kırdı ve adamlara çarpamadık.
Not veren üç milli eğitim görevlisi dedi ki, yav şoför haklı, yayanın yolda ne işi var diye espri yaptılar, biriside dedi ki sen yayaya acımadın bizde sana acımayacağız. O gün akşam sınav sonuçlarını almak için kursu aradım, dediler ki kalan olmadı ::)
Yav gene nerelere gelmişiz. :)
Kim ne yaparsa o işte gayret göstermeli, yoksa suni tohumlama belgesi olan kişi sayısı bayağı var ama geldiğimiz yerde ortada :(

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

ncetin16

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 24 Şubat 2012, 16:10:49 »
Ali abi
       Biz diploma peşinde değiliz... Ancak suni tohumlamada pratiğimizi geliştirirsek diplomayı bulmak bizim için zor olmaz... Yarama tuz bastın biliyormusun? Bende Milli Eğitimde Direksiyon ehliyetine girenlerden biriyim... Biz hak etmeyene  ehliyet verdiğimizde sanki ilk önce bize toslayacakmış gibi geliyor ve vicdanen biyik rahatsızlık hissettiğimiz için vermiyoruz...Ama Sürücü Kurslarının müdürlerinin yüzleri hep asık duruyor...Sokak daki insanada yazık değil mi ?