Gönderen Konu: Arıcılıkta Sonbahar ve Kışa Girmeden Yapılması Gerekenler.  (Okunma sayısı 28794 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk

Arıcılık denildiğinde bir sürü işlemin bütünü aklımıza gelmeli.
Arıcılıkta yapılması gerekenlerin tamamı olmamasına rağmen güzel bir yazı paylaşıyorum. Be yazının  kekle kovan beslemesine katılmıyorum, kek bana göre besleme ürünü değil. Yazının devamında kafamıza takılanları yeniden açıklarız. Yeni görüş ve yorumlar olacaktır.
Siz arıcı olarak bunları yaptığınızda, en son yapılan bir araştırma gelecek, arı sönmeleri nedenmiş bir bakın.

Yazıyı Gene Konya Tarım Kütüphanesinden Aldım.
"Arılarda sonbahar bakımı
Teknik arıcılıkta sonbahar dönemi çalışmaları gelecek yılın başlangıcı demektir. Bu nedenle gelecek sezonun başarısı ve verimliliği büyük ölçüde sonbahar dönemi çalışmalarına bağlıdır.
Bu durum göz önünde bulundurularak koloniler tek tek kontrol edilmeli, öncelikle yıpranmış, yaşlı ve verimsiz analar genç ve vasıflı analarla değiştirilmelidir.
İkinci iş olarak koloni içerisindeki boş çerçeveler alınmalı, arı sıkıştırılmalı ve uçuş delikleri daraltılmalıdır. Kolonilerin genç populasyon kazanması için 1/2 lik (1 kısım su, 2 kısım şeker) koyu şurup ile sonbahar teşvik şuruplaması mutlaka yapılmalıdır. Arılar bu şurubun bir kısmını da depolayarak kış ve ilkbahar için gerekli bal stokunu yapmış olurlar.
Diğer önemli bir sonbahar işi de hastalık ve parazitlere karşı ilaçlı mücadele yapmaktır. Yavrunun en az olduğu bu dönemde mutlaka varroa mücadelesi yapılmalıdır.
İlaçlı mücadele yaparken kesinlikte rasgele ilaç kullanılmamalı, bilerek ve mutlaka ruhsatlı ilaçlar kullanılmalıdır.
Zira ruhsatsız ve rasgele ilaç kullanımıyla insan sağlığına zararlı kalıntı oluşmakta, ayrıca ihracatımızı da olumsuz yönde etkilemektedir.
Kovanlarda bırakılacak bal miktarı:
Arıların kış mevsimini sağlıklı bir şekilde geçirebilmeleri için yeterli miktar ve kalitede bal, polen bulunmalıdır. Bırakılacak bal, hem kışın arıların yemesi, hem de erken ilkbaharda çiçekler açıp nektar oluşuncaya kadar yavru beslenmesinde kullanılır. Arıları kış salkımı oluşturduklarında bal tüketimi cüzi miktardadır. Esas bal tüketimi kış sonunda yavru besleme dönemi başlayınca hızla artar. 10 çerçeveli arıda kışa girerken en az 18-20 kg. bal bırakılmalıdır. 2 bin arılı zayıf bir kovan ayda 500- 600 g. bal tüketirken, 20 bin arılı bir kovan ayda 700- 800 g. bal tüketebilir.
Kek ile besleme:
Koloniler kışa girerken ve kıştan çıkarken bal stokları yeterli değilse o zaman katı yem (kek) ile besleme yapılır.
Kek Yapımı: 1 kısım bal 35- 40 dereceye kadar ısıtılarak 3 kısım pudra şekeri ile iyice karıştırılır. Elde edilen karışım 1 kg. lık poşetlere yerleştirilip, poşetin alt kısmı kesilerek arılı çerçeveler üzerine yerleştirilir.
Kek hazırlamada polen açığı bulunan bölge ve dönemlerde bu açığın kapatılması için süt tozu, bira mayası karıştırılarak arıların protein ve vitamin ihtiyacı karşılanabilir. Polenin yeterince bulunduğu bölge ve dönemlerde bu uygulamaya gerek yoktur.
Kek hazırlama ve uygulamada dikkat edilecek husus kekin kovan içi ısısında eriyerek arıların üzerine akmayacak katılıkta ve arılar tarafından tüketilebilecek yumuşaklıkta olmasıdır.
Arılarda yağmacılık ve önlenmesi:
Yağmacılık; arılıktaki zayıf arıların ballarını başka arılar tarafından çalınmasıdır. önlenmesi;
* Yağma eğilimi olmayan arı ırkı ile çalışılmalıdır.
* Arılıkta zayıf ve öksüz kovan bulunmamalıdır.
* Arıların hepsine birden yemleme yapılmalıdır.
* Ana arı genç olmalıdır.
* Kontroller sırasında kovan uzun süre açık bırakılmamalıdır.
* Kovanlar birbirine çok yakın konulmamalıdır.
* Uçma delikleri mevsime göre daraltılmalıdır.
* Kuvvetli kovan ile zayıf kovanlar yer değiştirilmelidir.
* Besleme sırasında etrafa şurup dökülmemelidir.
* Yağmacılığa sebep olacak hareketlerden kaçınılmalıdır.
* Yağmaya uğrayan kovanın üstüne yağmur yağıyormuş gibi su püskürtülmelidir.
* Yön değiştirmeli veya önüne yapraklı çalı gibi maddeler konulmalıdır.
* Terebentin gibi kokulu bir madde uçuş deliği önüne sürülmelidir.
* Taarruz edenle, taarruza uğrayan kovanı tespit etmek için arıların üzerine pudra şekeri dökülmeli ve takip edilmelidir.
* Yağmaya uğrayan arılı kovanları arılıktan uzaklaştırmak gerekir.
Kış hazırlığı:
* Koloniler kışa girmeden önce anasız ve zayıf olanlar birleştirilmelidir.
* Kovan içi sıkıştırılarak boş alan bölme tahtası ile bölünmelidir.
* Kovan uçuş delikleri kontrol edilerek çatlak ve delikler varsa bu bölgeler kapatılarak izole edilmelidir.
* kışa girmeden önce kolonide yeterli bal stoku bulunmuyorsa katı yem (kek) verilmelidir.
* Herhangi bir hastalık ve zararlı etmeninin olup olmadığı kontrol edilir.
Kışlatma:
* Arıların kışı geçireceği arılık, kuzeyi kapalı, güneyi açık, mümkünse üstü kapalı yer olmalıdır.
* Açık arılıklarda ise rüzgar almayan, su tutmayan yerler seçilmeli.
* Kovanlar hafif öne eğik şekilde bırakılmalıdır.
* Kovanlar mutlaka bir sehpa üzerinde yerden yükseltilmeli, böylece nemden ve sudan korunmalıdır.
* Arıların salkımı bozmasına neden olabilecek gürültü ve sesten uzak yerlerde olmaları sağlanmalıdır.
* Kışı fazla soğuk geçen yerlerde kolonilerin etrafı hasır, çuval vs. gibi soğuktan koruyucu maddelerle sarılmalıdır.

Yapılan bir araştırmada kış kayıplarının yüzdeleri şöyledir:

Açlık %26, çok fazla soğuk %23, nem %8, bunalma %8, zayıf koloniler %6, bakım ister %5, kışlatma bölgesi %4, kötü kovan %3, ana ölümü %2, mum güvesi- varroa %2.

Bu yıl bölgemizde mevsimin kurak geçmesi arılarımızı da menfi yönde etkilemiştir. Bütün bu bilgiler dikkate alınarak arıcılarımızın arılarına besin vermelerini, varroa- güve mücadelesini mutlaka yapmalarını ve detaylı teknik bilgiler için İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekir."
Yazının orjinal linki.

http://www.tarimkutuphanesi.com/Arilarda_sonbahar_bakimi_ve_kislatma_Ramazan_OZKILINC_Ari_Uzmani_01044.html

Sonbahar da ne kadar çok yapılması gereken varmış dimi. Siz yapılması gerekenleri yaptığınızda, koloni kayıplarında varroa kayıp yüzdesi ağ kurduyla birlikte zikredilmiş ve oran %2. Bu bir araştırma sonuç bildirgesidir.

« Son Düzenleme: 25 Ocak 2012, 18:26:45 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

EYÜP

• Acemi Üye
  • *
    • EYÜP ÇAKIR
          Kesinlikle burda anlatılan kekle besleme olayına bende karşıyım.Birde bu keki yaparken içine yok süt tozu yok bira mayası katmakta neyin nesi polene bile gerek yok.En güzeli şekerden kendin çektirdiğin nişastasız pudra şekeri ve kendi arılarının balıdır. Sağlıcakla.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Eyüp;
Arılara verilecek keke katılan polenlerin arıya faydası yok.
Geçenlerde Şekerli abiyle o konu hakkında biraz araştırma yapmıştık. Keke polen katılmasının amacı arıyı erken yavruya yatırmak içindir.Bunuda kurumuş polenle yapamıyorsunuz. Günlük toplanan poleni buzdolabına atıyorsunuz yani dondurucuya, bu polen keke katılmalı ve taze taze verilmeli.
 Hatta polen yoksa erkek yaptırmak imkansız gibi bir şey. Erkek üretilecek kovanlara önceden polen bloke edilmiş çıtalar veriyoruz.

Kurumuş polen bile olmuyorsa, keke katılan mayalar ve soya unu ne kadar arıların işine yarar oda ayrı bir konu.

Arıcılarımız kek niçin verilir iyi öğrenmesi gerekiyor. Keki biz zamansız ve az kullanıyoruz. Son baharda daha fazla kek verip, daha yüksek yavru yaptırmamız gerekirken, bazı yerlerde kışa giren arıya kek verip nüfus kırıyoruz.
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2012, 00:18:04 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Ahmet Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
Arıcılıkta sonbahar yapılması gerekenler güzel özetlenmiş.Kışa soktuğumuz arıların üstüne kek koymadan depoya biz almıyoruz.Arı balı bitirirse üstende kek olmalı.Kekin kıymetini bir çok kişi bilmiyor.Kek arıya moral gücü verir.Bal bitse  yedekte olan kek devreye girer.

Varoa için benimde kafama düşündüklerim var.Varroa arıları sezon içinde söndür ise.Doğal hiç bir arı kalmazdı.siz ne dersiniz?
Kovuklarda kayalarda bir çok doğal arı nasıl yaşar?
Sagılar sunuyorum.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ahmet bey arıları depoya kapatıp bide kek verdiğinizi söylüyorsunuz. Bahara dışarı aldığınızda üstünüze başınıza yapmıyorlarmı muslukları açtığınızda  ;D şaka yapıyorum sanmayın ben bir arıcı hatırlıyorum onun suratına yapmışlardı bir zamanlar :P
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2012, 18:08:19 Gönderen: Dr. Muhteşem Turunç »

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
                     Ahmet bey,arılarınızı nerde kışlatıyorsunuz.Kek konusuna sonra cevap vereceğim.Doğada bal arısı kolonileri varroa ile yaşamlarını sürdürmektedir.Dogadaki kolonilerde zaman içerisinde sönmektedir.Bir kere varroa  çogaldıkca tahribatı giderek artar.Hangi mücadele şeklini uygularsak uygulayalım,kovandaki varroa yı yok edemeyiz.Asgari düzeye düşürebiliriz.İlaçlar ve asitler konusunda söyleyeceğim,ilaçlar balla insanlara geçince ,kötü etkiler yapabilmektedir.Asitler kalıntı bırakmamaktadır.O yüzden parazitle mücadelede gelişmiş ülkelerde asitler ön plana çıkmaktadır.Saglıcakla kalın.

miriliburak

• Ziyaretçi
Açlık %26,
Çok fazla soğuk %23,
Nem %8,
Bunalma %8,
Zayıf koloniler %6,
Bakım ister %5,
Kışlatma bölgesi %4,
Kötü kovan %3,
Ana ölümü %2,
Mum güvesi- varroa %2.

Ali abi güzel özetlenmiş her arıcının dikkatle incelemesi gerekir.

serdar özhan

• Acemi Üye
  • *
    • SERDAR ÖZHAN
Ahmet bey arılar önce kekimi yiyor yoksa balınımı bunu tam olarak nasıl biliyorsunuz,ayrıcada kek verdiğiniz arılarda bahar başında nüfusunda bir azalma gözlemledinizmi?evet kekin değeri tam olarak bilinmiyor bencede fakat kışın değilde sonbaharda verilmemesi açısından selamlar.

hilmi kemal

• Acemi Üye
  • *
Hepinize hayırlı.ve bereketli bir sezon dileği ile SELAMÜN ALEYKÜM. Değerli form üyesi ve yönetici arkadaşlar,formdaki bilgilerden arıcılık kursunda geçirdiğim 80.saatlik dersten daha fazla yararlandığımı yönetici ve tüm üyelere teşekkürü borç biliyorum sanıyorum aranızda olmakla doğru bir yerde olduğum`dan eminim. Benim ve benim gibi bu işe sevdalanmış arkadaşların sizlerden öğreneceğimiz çok şey var bu benim forma ilk yazışım ali abi kuvvetli kolonilerle zayıf kolonilerin yerinin değiştirilmesinin ne anlama geldiğini açıklarsnız(neyi sağlamış oluruz.)       

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Hepinize hayırlı.ve bereketli bir sezon dileği ile SELAMÜN ALEYKÜM. Değerli form üyesi ve yönetici arkadaşlar,formdaki bilgilerden arıcılık kursunda geçirdiğim 80.saatlik dersten daha fazla yararlandığımı yönetici ve tüm üyelere teşekkürü borç biliyorum sanıyorum aranızda olmakla doğru bir yerde olduğum`dan eminim. Benim ve benim gibi bu işe sevdalanmış arkadaşların sizlerden öğreneceğimiz çok şey var bu benim forma ilk yazışım ali abi kuvvetli kolonilerle zayıf kolonilerin yerinin değiştirilmesinin ne anlama geldiğini açıklarsnız(neyi sağlamış oluruz.)       

Hilmi Kemal;
Hoş geldiniz Aleyküm Selam. Arıcılık bilgi merkezi forumundaki bilğileri beğendiğinize sevindim.

Sormuş olduğunuz sorunun cevabı, nektar akımında bazı arı ırkları çok kovan şaşırır. İlk başlardaki kovanlara gelen tarlacı arı sayısı her geçen gün fazlalaşır. Arıcılar arasında buna çekme veya arı kayması densede bu birazda ırkla alakalıdır. Benim kolonilerim genelde çekme yapmıyorlar. Nektar akımı sırasında, sıra başındaki bir kaç kovan, günün her saatinde olabilecegi gibi, gecede yapılır, alırsın ortadan zayıf bir koloni, götürüp en kuvetli kovanı çekerek onun yerine koyarsın. En kuvvetli koloniyide alır zayıfın yerine korsunuz bu sisteme hiç bir aksaklık çıkmaz. Ertesi gün ortadaki güçlü kolonideki işçi arılar işe gittiklerinde, iş dünüşü gelip sıra başındaki zayıf kolonilere girip, zayıfa olumlu katkıda bulunurlar. Kolonideki arı nufusu dengelenmese bile zayıf koloniyede acayip bal akımı olur. Bal kesilmiş nektar yoksa bu işlemde arılar birbirini kırarlar.

Ali Türk

hilmi kemal

• Acemi Üye
  • *
Ali abi cevaplama nezaketini gösterdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. :)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Açlık %26,
Çok fazla soğuk %23,
Nem %8,
Bunalma %8,
Zayıf koloniler %6,
Bakım ister %5,
Kışlatma bölgesi %4,
Kötü kovan %3,
Ana ölümü %2,
Mum güvesi- varroa %2.

Ali abi güzel özetlenmiş her arıcının dikkatle incelemesi gerekir.

Mirili Fatih benim bu araştırmadan anladığım son bahar ve kışa da girilmeden arıcılık adına yapılması gereken ne varsa yapılmış. Bunlar bile arı kolonisi sönmesine mani değil. Arıcılık adına yapılması gerekenleri koloniye yapıyorsun, genç arısı var, balı var, varroa mücadellesi yapılmış ve koloni sıkıştırılmış ise bana göre çok zor kolonide sönme olur.
Tüm bu seçenekleri yerine getirdiğimiz halde, sönen arılar olmuş ve istatistiklere bakıyorsunuz, sizin yeter dediğiniz bal yetmemiş,açlıktan ölüm %26. Güçlü dediğiniz arı, havalar aşırı soguduğunda bala ulaşamamış ve sönenlerin oranı %23. Bu iki seçenek zaten %50 lire yakın, gerisi çok teffaruat. Siz gerekli mücadeleyi yaptıgınız zaman bile %1 gibi bir oranda varroa zararlısından sönen kovan olabiliyormuş. Tok dediğiniz arının açlıktan ölme oranı ise %26. Arıcılık içinde bir bir çok detayın bulunduğu bir sanattır. Her detayda çok önemli. Arıcılıkta saldım çayıra mevlam kayıra diyenlerin halini düşünmek bile istemiyorum.

Ali Türk

Ahmet Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
Ahmet bey arıları depoya kapatıp bide kek verdiğinizi söylüyorsunuz. Bahara dışarı aldığınızda üstünüze başınıza yapmıyorlarmı muslukları açtığınızda  ;D şaka yapıyorum sanmayın ben bir arıcı hatırlıyorum onun suratına yapmışlardı bir zamanlar :P

Dr.muhteşem bey bahar geldiği zaman, arıları geceden çıkartıp önlerini açmalısın.Hava güzel arılar o gün uçuyor iseler hiç içlerine girmemek lazım, her tarafınız badana ederler.Neden şaka yaptığımı sanmayın dediniz, bu doğal bir hadise,aylardır pisleyemeyen arılar ne yapsın?

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **

En kuvvetli kolonilerimden biri.Kat verileli ballığı alıp hiç kontrol yapmamıştım.Ballıktaki çerçevelere bal toplayamayan koloninin katını alıp yumurtalık kontrolü yapmak mümkün mü.Ayrıca katı yerleştirirken arı ezilmeleri oluyor.
 C.tesi günü katı alıp çerçeveleri kontrol ettim. Yavru gözlerinde herhangi bir hastalık belirtisi yok.Şöyle bakılırsa arılar on çerçeveden biraz fazla.Fakat havalar soğumadan tedbirli olmakta fayda var.Gündüz sıcaklıkları 30,gece 15 lerde.Aynen kat verirken yaptığım gibi araya çuval yerleştirip yarım ballı çerçeveleri de ballığa verdim.Ki her an yağmurdan sonra buralarda bal akımı artabilir.
Aylardan sonra dün ilk defa yağmur yağdı.Bundan önceki yağmur Ramazan ayının sonlarında bir defa yağmıştı.
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2012, 22:53:18 Gönderen: Ethem Batmazoğlu »

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
Ynt: Arıcılıkta Sonbahar ve Kışa Girmeden Yapılması Gerekenler.
« Yanıtla #14 : 19 Aralık 2012, 19:49:00 »

Ballık kısmından 8 çerçeve bal verebilen koloni.

Şimdi bunları neden paylaşıyoruz.Öncelikle, bu işe başlayıpta arıları bölme tahtasıyla sıkıştırsam mı sıkıştırmasam mı diye tereddüt edenler varsa bunun önemini göstermek için.Ve de kış çıkışı donup kalan arıları görmemeleri için.Her yerin kış soğukları aynı olmayabilir.Bulunduğum bölgenin hava şartları böyle uygulamalar gerektiriyor.Bu şekilde yapamayan bu işte yolda kalır.

Son resimde de bu üç çerçevelik kovanın ortadaki çerçevesi.Bundan önceki kontrolümde bu çerçevenin sadece iki tarafında avuç içi kadar yavru var biliyordum.Bu çerçeveyi ballı bir çerçeve vererek almak istedim.Nasıl olduysa çerçevenin üst kemerlerine bal toplamışlar.Ballı çerçeve vermeyi erteledim.

« Son Düzenleme: 19 Aralık 2012, 20:14:52 Gönderen: Ethem Batmazoğlu »