Gönderen Konu: Yalancı Anaya farklı Bir Uygulama  (Okunma sayısı 6750 defa)

akdemir66

• Acemi Üye
  • *
Yalancı Anaya farklı Bir Uygulama
« : 19 Ağustos 2010, 21:50:32 »
       Sevgili arı dostları sizlere uyguladığım farklı bir teknikten bahsedeceğim. Belki bazıları bunu denemişte olabilir. Yalancıya kaçan 10 çıtalık bir kovanın elinden bütün petekleri aldım. Kovanın ortasına birtane temel petek koydum. Beş gün kovanın yanına bile ugramadım.
      Elinde besin  ve yumurta atılacak yer olmadığı için yalancı analar beslenilmedi ve erkek arılarda kovandan atıldı veya başka bir kovana gitti. Beşinci veya altıncı gün kafeste ana verdim. Anayı verirken daha önce elinden aldığım 2 çıta ballı polenli çıta ile verdim. Anayıda bu iki çıtanın arasında verdim 4. gün kafesi elimle açtım anayı serbest bıraktım birazda duman verdim baktım kimse sıkıştırmıyor kapağı kapattım. Bir hafta sonra baktım ki bizim ana yumurtayı basmış. Kırılan zinciri düzeltmek için bir çıta da kapalı devre verdim işlem tamam. İnşallah sizlerde uygular ve başarılı olursunuz.
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2010, 21:49:41 Gönderen: akdemir66 »

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: Yalancı Anaya farklı Bir Uygulama
« Yanıtla #1 : 19 Ağustos 2010, 22:38:04 »
Akdemir66 kardeşim bunları mecbur bırakırsan yaptıramıyacağın iş yok. Çok güzel bir yöntem sıkıyosa anayı kabul etmesinler.

akdemir66

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 20 Ağustos 2010, 21:55:27 »
Muhteşem abi o güzelim F2 lerim heba olunca bende böyle bir şey uyguladım. Önemli olan o aşamaya gelmeden müdehale etmek ama bazen gözden kaçıyor. Bakanımda beğenirse yalancıya son care olarak kullanırız artık.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 21 Ağustos 2010, 22:48:03 »
Akdemir66;
Arıcılıkta yalancıya kaçan arıyla hiç uğraşmamak en iyisidir.
Fakat arıcılar hiçbir zaman yalancıya kaçan kovanlara kayıtsız kalmamışlardır.
Birçok kişi yalancının ne olduğunu bile bilmez veya kovanda bir yalancı anaarı var zanneder.
Kovandaki tüm işçi arılar yalancı anaarı adayıdır.
Peki, neden yalancı anaarı adayları yumurta atmazda anasız kaldığında bunlar yumurtaya başlarlar.
Anaarı varken yaydığı feromen kokusu, gene dişi olan işçi arıların yumurtalıklarının gelişmesini önler.
Kovanda anaarı kaybı yaşandığında genelde kapalı yavru varken gene işçilerin yumurta atmaması dikkat çekici. Burada bir çelişki var. Bazı kovanlar 2–3 hafta yalancıya kaçmazken anaarısını öldürüp, bölüp parçaladığım bir kovan bir hafta sonrası yalancı ya kaçmıştı.
Yalancıya kaçan koloniyi, arıcılar kurtarmak için birçok teknik geliştirmişlerdir.
Aslında yalancıya kaçmış koloni çaresiz ve naçar kalmıştır, istediğinizi yapabilirsiniz.
En basiti bir başka koloniyle birleştirildiğinde çok çabuk o kovana adapte olurlar.
En iyi yöntemde bir başka koloniyle birleştirmektir.
Yalancı koloniyle uğraşmak, başta arıcıyı çok uğraştırır. Başka kolonilere yük olursunuz.
Ben eskisi gibi yalancı koloniyle uğraşmıyorum. Böyle bir kovana denk gelmişsem ne kadar uğraşmıyorum gene bakın :)
 En az iki kovandan birer kapalı yavrulu ve arılı çıta çekip bu koloninin ortasına yan yana koyuyorum. Koloninin eski ballı ve polenli çıtalarını bu iki çıtanın sağına soluna dağıtıyoruz. Kovana iki çıta yeni arı ve iki çıtada çıkmak üzere yavru vermiş oldum. İçeride hem zincir faaliyete girdi, hem de eski düzeni duman etmiş oldum. Koloniye yeni gelenler eski yalancı arıları beslemiyor, birde anasız kaldıkları için meme başlıyorlar, bir sürüde yeni işçi doğmaya başlıyor. İstersen memeleri beklet istersen birkaç gün sonrası kafesle anaarı ver olay bitmiştir.
 Buda benim geliştirdiğim bir teknik.
Gene söylüyorum fazla arısı olanlar için en ideali en yakın kovana bir kat, araya gazete koyup birleştirmek kadar sorunsuzu yok.
Birkaç kolonisi olanlar için ise bir çıta arı koskoca bir kovan demektir. 8)
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2010, 22:49:44 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk