Gönderen Konu: BABAMIN KARA KOVANI ve KARA ARILARIM  (Okunma sayısı 32014 defa)

akdemir66

• Acemi Üye
  • *
Ynt: BABAMIN KARA KOVANI ve KARA ARILARIM
« Yanıtla #30 : 19 Kasım 2011, 22:15:04 »
Şeref Bey,
Sarıca arıların bu kadar etkili olabileceğini tahmin etmiyordum. Bayramda Anamur'daydım.
 Tanıdık birisinin 50 kovanı varmış. Şuan 9 tane kalmış. O da ölüm sebebi olarak sarıca arıları söylüyor.
Şimdiye kadar her sonbaharda sarıca arılar kovana tacizde bulunurl ama kovan nüfusun fazla
olumsuz etkileyemezdi. Herkes bunun böyle olacağını tahmin ettiği için ciddi önlem almazdı. Böyle olunca
sonuç bazıları için hüsran derecesinde.
Bence sarıca arılarla mücadele ilkbaharda başlamalı. Çünkü bu arılar kışı bir adet çıkarıyor.
İlkbaharda yeni ördüğü 5-6 gözlük peteklerde çoğalıyor. Nüfus arttıkça petek daha da büyüyor.
Bu mevsimde kurulan çeşitli tuzaklarda yakalanan her arı bir koloni demek.
Bu yıl ben mart ayından itibaren mücadeleye başlayacağım.

Bende Şükrü beyin görüşüne katılyorum sarıcalarla mücadele ilkbaharda başlamalı. Bu sezon başında dikkatimi çeken şu oldu. Sarca arlar kovan kapaklarının altına yuva yapmayı seviyor. Ama genelde kapakların yandan havalandırma kısımları elek telli oldukları için giriş yapamıyorlar. Ben  eski kapakların bir kısmının havalandırma kısımlarındaki elek tellerini açtım her kontrole gittiğimde sarıcaların 5-6 gözlü petekler yaptıgını görüyordum. Bunları imha etmeside kolay oluyor peteği terk edip gitmiyorlar. Yalnız peteği bozmuyordum bir sonraki gittiğimde başka bir sarcaya rastlıyordum. 2, 3 hafta sonra sarıca arılara rastlamaz oldum.
     Sonbaharda arılığım da hiç sarıca arıya rastlamaz oldum. Geçen yıl kışa girmeden 9 koloninin sönmesine  direkt veya dolaylı yönden sebep olmuşlardı.

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #31 : 21 Kasım 2011, 12:39:03 »
          Tüm  Üstadların  eleştirilerini  okudum  , hepside  bana  olumlu  bilğiler  verdi. Herkese  teşekkürler.

Örtü  bezi  olarak  kışın  çuval  kullanaçağım  ve  kenarlardan  sarkmıyacak. Bazen  bir  ortamın  içindeyken  bazı  olumsuzluklar  kişinin  gözüne  batmıyor , çünki  göz  aşınalığı  olmuş .

Bir  eleştiri  gelirse  kendimizi  düzeltiyoruz  iyi  iş  yaptığımızın  hazzına  varıyor , buda  bize  mutluluk  veriyor.

Arı  Bakanımızada  tüşekkürler  20 Kasım  2011 videosu  çok  iyi  olmuş , arısını  sıkıştırmak  isteyenler  için , basit  ve  kolay  bir  yöntem...

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #32 : 24 Kasım 2011, 12:37:18 »

Bu  fotoğraf  20  kğ lık  bidonların  içindeki   balın   kristelleşmiş   halinin  fotoğrafı ..!
    Bu  sene  ballarım  çabuk  ( bu  aylarda )   kristelize  oldu . Altı  senedir  nacizane  arıcılık  yapmaya   çalışıyorum  bu  seneki  kadar  böyle  olmamıştı.

Benim  yorumum ; Önceki  yıllarda ki   balların  kestane  oranı  yüzde  40  civarlarında  idi . (Senede  bir  Sağım )

Bu  sene  hem  bal   gecen  yııllara   göre  yüzde  60  azaldı  ve  kestaneden  hiç  ama  hiç  birşey  alamadık  , biraz  ıhlamurdan  alabildik.

Koloni   çok  kekiğe   çalıştı , acaba  kekiğin  balımı   böyle  çarçabuk  kristalleşir.

Bu  sene  kavanozları  kristalize  olmuş  bir  şekilde  verdim , vermeden  öncede  bal  neden  kristalize   olur  ön  bilğisini  vermek  durumunda  kaldım.

Bazıları  bu  kristalizeden  memnun  hatta  dedemizin  balları  böyle  idi  diyenler. Bir  arkadaşım  annesine  veriyor , anneside  oğlunu  arayıp  bu  bal  dondu  oğlum  nasıl  bal  bu..? diye  sitemde  bulunuyor.

Arkadaşım   annesine  beni  tanıdığını   doğal  gercek  bal  böyle  olacağını  kavonozu  ılık  suyun  içine   koyup  eski  haline  gelebceğini  söylemiş , sorun  çözüldü  çok  şükür.

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #33 : 30 Temmuz 2012, 20:17:09 »
              Babamı Kara Kovanı ve  Kara Arılarımın Hasatını  Yaptım

Kestane , Ihlamur , Kekik . Dağ nanesi  . böğürtlem  ..vs  binlerce  çiçeklerden  oluşan  ballarımızı  aldık.

Sezon  bereketli , Allah Bereket versin. Balın  yoğunluğu  mükemmel . Koloni  başı  15 Kğ  bal  hasatım oldu.

Standart  altı  olabilir , Daha  önceki  yıllar  12  kğ  idi.  Şimdi  başladık  varroa  ile  mücadeleye ,

Herkese   bol  kazançlar  diler  . Hayırlı  Ramazanlar  olsun.