Gönderen Konu: İstanbul Arıcılık ve Arı Ürünleri Festivali  (Okunma sayısı 22830 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: İstanbul Arıcılık ve Arı Ürünleri Festivali
« Yanıtla #15 : 15 Şubat 2012, 11:53:14 »
SELAMÜNALEYKÜM ALİ ABİ; Vidyo ve iletilerinizi zevkle izliyor bloglarınızı takaip ediyor kısacası sizin deyiminizle ARILARI YÖNETME SANATINI
siz ve diğer üye arkadaşlardan öğrenmeye çalışan amötör ama bu işe gönülden bağlı biri olarak katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyor
ALLAH yar ve yardımcınız dileği ile plastik altlıklı kovanla ilgili fikrinizi almak istiyorum.Bu kovanların bakımı temizliği sizce nasıl olabilir arıya katkısı
nedir ödediğimiz fiyat farkını amörti edermi bulunduğum yerde bu altlıklarla üretim yapan kovancı bir arkadaş var ve ben bu yıl için kovan almayı düşünüyorum tavsiyeleriniz benim için çok önemli yanlış bir seçim yapmak istemiyorum. Arıcılığı meslek olarak yapmayı düşündüğüm için alacağım kovanların ileride beni sıkıntıya düşürmesinden korkuyorum cevabınız için şimdiden teşekkür ediyor tüm arkadaşlara hayırlı geceler.   

Hilmi Kemal;
Arıcılık forumumuzda gerekli olan bilgileri elimizden geldiğince vermeye çalışıyoruz. Benim 2007 yılından bu tarafa önmli sayılabilecek 200 arıcılık eğitim videolarım var. Bunların tamamını bile arıcılık bilgi merkezi forumuna almış degilim, başkaları malzeme bulamıyor biz de malzeme çok foruma atmıyoruz. Bu 200 civarındaki video çok büyük bir rakamdır ve geçmiş yıllara bakıldığında bu videoların Türkiye'de emsalleri yoktur.

Arıcılığı amatör olarak takip etmeye çalışıyorum demişiniz, bizde amatörüz, yapmış olduğum işin profosyonel olarak neresi varki. Her şeyimizle arıcılığa bağımlı olarak yaşamıyorum yani, gerçi ne amatör nede porfsyonel, kendimede bir iş bulamadım, ek işte denebilir.

Plastik altlık konusunu ben tam bilmiyorum, fakat çok kullanan var, fiyat herkese uyar uymaz bilemem. Bana göre yapılan masraf çıkar. Bu altlıklarda polen tuzağı var, bir sezonda polenden alınan parayla, altlık amorti edilir. Geçenlerde bazı arkadaşlar arasında araştırma yaptık, her gün olmamakla birlikte günlük alınan polen 50 gr ile kovan gücüne göre 250 gr arasında değişiyor. Arıcılarımız poleni her gün almadıklarını söylüyorlar, bir gün arı koloniye çekiyor bir gün tuzak takılıyor gibi, bazı arıcılar belli saatlarde hergün tuzağı takıp söküyor.

Arıcılıkta yanlışda yapılıyor, yani 2x2=4 olmadığı çok olur. Bazen 2x2=10 olduğu gibi bazende 2x2= 1 olabilir. Arıcılığı etkileyen o kadar çok faktör var ki. Kişinin bilgi birikimi, çevre koşulları, kuraklık veya aşırı yağış, yukarıdaki olumsuz hesap tablosunu karşınıza çıkartabilir. Arıcılığın risk olmayan yanı yok gibi, hep risk vardır.
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2012, 22:19:07 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

hilmi kemal

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 15 Şubat 2012, 15:35:50 »
ALLAHIN SELAMI ÜZERİNİZE OLSUN. TÜM RİSK VE ŞERLERİ CENABI ALLAH HAYRA TEBDİL EYLESİN.Amötör olduğunuzu söyleyerek kendinize haksızlık ettiğinizi düşünüyorum.Ayrıca siz amötörseniz biz kendimizi nereye koymalıyız.Cömert paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz.
BEREKETLİ bir yıl dileğiyle :) 

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #17 : 23 Şubat 2012, 09:06:17 »
Arıcılık ve arı ürünleri 2012 festivali, bazı konularda beklenenlerin çok üstünde gerçekleşti.
Festivalden önce benim duyumlarım vardı, bazı birlikler üyelerine bu organizasyona katılmayın telkini yapmıştı. Bunu niçin yaptılar derseniz, organizasyonu yapan İstanbul bal üreticileri birliği idi. Bende Gebze bal üreticileri birliğinin yönetimindeyim. Bal birlikleri kurulduğu günden beri, Arı yetiştiricileri birlikleriyle bir türlü ortak hareket edemiyor, zaten bal birliğini kimse kabullenemedi. Zaten festivale bakın, sadece İstanbul arı yetiştiricileri birliği hariç diğer birliklerimiz ortada yoktu. Komşu birlik başkanları bile katılmadılar.
Ben artık şunu görüyorum, kim ne derse desin, hiç bir şey eskisi gibi değil. Tüm baskılara rağmen festival yapılan yer dolup taştı.Yok edilmek istenilen bal üretici birliklerinin boy gösterisiydi, bir başka açıdan bakıldığında, bana göre de başarılı olundu. Bunlar benim gözlemlerim.
Türkiye’deki en önemli firmalardan birisi, organizasyona katılmadı, her etkinlikte mutlaka olurlardı, onların perde arkasındaki sorunları nedir veya onlara da bir telkinde bulunuldu mu bilemiyorum.
Bu kadar olumsuzluğa rağmen böyle yoğun bir organizasyon yapılabiliyorsa, birde birlikte hareket edilseydi neler olabilirdi neler.

Bu tür organizasyonlarda hep yeni şeyleri merak ederiz.
Meraklarımız öylece kaldı, yenilik olarak ana arı üretiminde kullanılan janter ekipmanlarının ülkemizde yapılmaya başlandığı. Bu aparatlar ülkemiz arıcılarına çok lazımdı, burada yapılması, hem bizi rahatlattı hem de fiyatları düşürdü.

Bir başka yeni ürün ise ülkemizde ilk defa yapılan suni tohumlama cihazlarıydı.
Olayın başına gider isek, basit ama 16 kat büyüten bir mikroskop ve cımbız türü şeylerle yola çıkılıp, buralara gelineceğini biz bile beklemiyorduk.
Elimizde bir tane olsun, kendi işimizi görelim diyorduk. Gelinen nokta, dünyada sayılı suni tohumlama cihazları yapan kişiler vardı. Sadri Demircioğlu abim gidip onların arasına girdi, bizim için övünülecek bir durum oldu.

Festivalde görücüye çıkacak bir başka ürün ise yeni piyasaya sürülecek polen tuzaklı plastik altlıktı.
Daha önceleri söylenen fiyatların %50 üzerinde fiyatla festivale katılanlara tanıtıldı.
Daha önceden piyasada olan polen tuzaklı altlık ise fiyat düşürüp, arada 5 lira gibi bir fark kalmıştı, ben alacak olsam 5 lira fazlasını verip önceki ürünü alırım. Bir ürün varken birisi ortaya çıkıyorsa yanılıyor olabilirim ama çok caziplik içermesi lazımdı.

Arıcılık festivalinden şimdilik sizlere ileteceklerim bu kadar.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #18 : 23 Şubat 2012, 13:43:31 »
Bir ürün tek el olunca fiyatı baya yüksek oluyor.Yeni çıkan plastik altlıklar 20 tl başladı 35 tl kadar çıktı ilk çıkanla arada pek fark kalmamış.Bakalım ilerki günlerde fiyat düşermi artarmı.En güzeli ise ana arı üretim setlerinin ülkemizde üretilmesi ve fiyatının çok uygun olması.Fuar arıcıların bir araya gelmesi sohbet etmesi yeni ürünleri görmesi açısından çok güzel bir etkinlik.Fuar Yunanlı arıcıları dahi ülkemize getirtmekte arıcılarımızla buluşutmakta.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #19 : 23 Şubat 2012, 20:20:46 »
Emrah arıcılık malzemelerinde son bir kaç yıl içerisinde bayağı bir ilerleme yapıldı. Güzel bal süzme kazanları vardı. Bir sürü kovan üreten firma vardı. Plastik altlıklarda bunlardan birisi, inşallah bir kaç firma daha çıkarsa, arıcılık malzemelerine doyarız. Plastik altlıkların eskiden olanı fiyatı 35 liraya düşürdü, yeni piyasaya sürüleni ise 30 lira dediler. Bu fiyatlar burada kalmaz, bundan sonra degişir diye düşünüyorum, hele birde üçüncü firma çıksın bak neler olur. Fuarın en önemli özelliklerinden biri arıcılıkta yenilikleri takip eden arıcılardı. Tabi birde arııların birbirleriyle buluşup üç beş kelam etmesi. Arıcıların hepsinde gezme iç güdüsü var, bundan sonra ülkeler arası gezmeleride başlatıyoruz, bir ilk daha dersek şaşmayın ;D

Ali Türk

mustafa kütahya

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 23 Şubat 2012, 20:57:40 »
ali abi 18 inde saat 15:30 a kadar bakındım sizlere ama göremedim.ancak benim içinde çok güzel bir gündü.özellikle civan arıcılığın iki yönlü bal süzebilen kazanı çok güzeldi.inşallah başka bir fuarda görüşebilmek üzere iyi sezonlar,bereketli sağımlar.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #21 : 24 Şubat 2012, 09:36:23 »
ali abi 18 inde saat 15:30 a kadar bakındım sizlere ama göremedim.ancak benim içinde çok güzel bir gündü.özellikle civan arıcılığın iki yönlü bal süzebilen kazanı çok güzeldi.inşallah başka bir fuarda görüşebilmek üzere iyi sezonlar,bereketli sağımlar.

Mustafa Kütahya;
Yukarıdaki söyledikleriniz pek inandırıcı gelmiyor, yada ben inanmadım diyeyim. Sanal arıcılığı takip eden bir arıcının bizi orada görmek isteyip görememesinin izahı bana göre yok. Bunları yazmamam gerekiyor ama benim yapımda bu işte, son söylenecek şeyi baştan söylerim. Başkaları sizinle görüştüde ben sizi göremedim der gibisiniz,  ben bunu hakaret olarak düşünüyorum.

Ali Türk

L.Doğanay KILIÇ

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 22 Ocak 2013, 16:22:20 »
İstanbul Fes hane arıcılık festivaline forum yönetimi gelecekmi?
Gelecekseniz tarih varmı?
Sizlerle tarih uyar ise sizlerle tanışmak isterim. Saygılarımla.

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • KARŞINDAKİNİ NASIL İSTİYORSAN ; ÖYLE OL...
« Yanıtla #23 : 25 Ocak 2013, 16:34:17 »
İstanbul Fes hane arıcılık festivaline forum yönetimi gelecekmi?
Gelecekseniz tarih varmı?
Sizlerle tarih uyar ise sizlerle tanışmak isterim. Saygılarımla.

SLM...

Kabine Olarak 9 Şubat Cumartesi günü Feshane de olacağız.

Cumartesi gelemeyecek arkaşlarımızdan şimdiden özür diliyorum.Gönlümüz bütün dostlarımızı aynı  gün içerisinde görmek ister ama sair sebeplerden ötürü Cumartesi günü orada olacağız. :(

SLM ve Muhabbetle...
:)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #24 : 01 Şubat 2013, 19:36:50 »

Alıntı

SLM...

Kabine Olarak 9 Şubat Cumartesi günü Feshane de olacağız.

Cumartesi gelemeyecek arkaşlarımızdan şimdiden özür diliyorum.Gönlümüz bütün dostlarımızı aynı  gün içerisinde görmek ister ama sair sebeplerden ötürü Cumartesi günü orada olacağız. :(

SLM ve Muhabbetle...

Slm Yusuf, niye surat asıyorsun be ya.
Muhteşem abide cumartesiyi istiyordu ben ve bazı kişiler pazarı istiyorduk. Muhteşem abimi ikna etmiştim, sıra sendeydi yoklama çektik taviz vermedin biz de senden vaz geçemezdik, sonuçta gönüller bir olsun. Biz duygu sömürüsü yaparken senin eh ne yapalım bu senede Feshane'yi sizin paylaşımlardan izlerim demen acayipti, yani sömürdün duygumu :)
Nasip olursa arkadaşlarımızın bir kısmıyla cumartesi Feshane'de olacağız.
İşler bitti gezme zamanı diyeceğim ama bahar kapıya dayandı....

Ali Türk