Gönderen Konu: ARICILIK SUNİ TOHUMLAMA, YAPAY DÖLLEME  (Okunma sayısı 31238 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
ARICILIK SUNİ TOHUMLAMA, YAPAY DÖLLEME
« : 09 Ağustos 2011, 08:35:00 »

01/08/2011 Tarihinde yapmış olduğumuz uygulama videosu.
İlk ben yaptım ama hayret benden sonra Sadri abi yapmıştı, benim yaptığımda henüz yumurta yok, Sadri abinin uygulama yaptığı kraliçe 08/08/2011 günü mesai bitimi kontrolünde yumurtayı basmış.

Saf karniol üretimindeki tüm engelleri geçtik, ekip üyeleri hemen hemen yetenek olarak aynı düzeydeyiz, Muhteşem abi 03/08/2011 günü iki uygulama yaptı onunda sonuçları çok yakında elimizde olacak, artık masada yapılan işlemden sonra bu iş oldu veya bu ana olmadı diyebiliyoruz ve dediklerimiz de çıkıyor.

Ülkemizdeki ilk ana arı suni dölleme videosunu yayına sunuyoruz.

Hayırlı olsun.

<a href="http://www.youtube.com/v/La7APfKc31Q?version=3&quot;&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;param name=&quot;allowScriptAccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/La7APfKc31Q?version=3&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; allowScriptAccess=&quot;always&quot; width=&quot;640&quot; height=&quot;390&quot;&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/La7APfKc31Q?version=3&quot;&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;param name=&quot;allowScriptAccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/La7APfKc31Q?version=3&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; allowScriptAccess=&quot;always&quot; width=&quot;640&quot; height=&quot;390&quot;&gt;&lt;/object&gt;</a>

Bu gibi videoları akedemisyenlerimizden beklemekteyiz, şimdilik onlar yogun projeler içinde bogulmaya devam ediyorlar.
Birde biz biliriz, her şeyi yaparız derken, acaba diyorum bunlar bildikleri şeyleri niye paylaşmıyorlar yoksa bilmiyorlarmı diye kendime sorular sordugumda oluyor. Bu işler bilinseydi yapılsaydı ülkemizdeki arı ırklar yok olurmuydu, şimdi sadece isimleri kaldı.
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2011, 08:37:17 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Metin Adıgüzel

• Acemi Üye
  • *
Ynt: ARICILIK SUNİ TOHUMLAMA, YAPAY DÖLLEME
« Yanıtla #1 : 09 Ağustos 2011, 14:24:29 »
Abi başarılarınızın devamını dilerim.Allah kolaylıklar versin.İşallah önümüzdeki bahara bu saf ırklardan sizin sayenizde bizde temin edebiliriz.

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 09 Ağustos 2011, 23:56:11 »
         Ali bey,hayırlı olsun.Tüm ekibe teşekkür ederim.Zor bir olayı gerçekleştirdiniz.Bu işleri gerçekleştirmek,arı nakletmeye,güveç yapmaya benzemez.
         Gelecek nesillere, bugünkü degerleri miras bırakmaktır.Eldeki gen kaynaklarını korumaktır.
         Arkadaşlar eko tip dediniz,gelin samimiyetle sizde elinizdeki arılara bu işlemi yapın.Yolu arkadaşlar açtılar.Kaynakda var.Dogan ana arı anasının özelliklerini taşıyorsa,elinizdeki eko tip veya saf ırkdır.Melezlenmeyi eko tip olarak görürseniz yanılırsınız.
         Saglıcakla kalın.

terginkoç

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 11 Ağustos 2011, 17:10:31 »
Ali bey çalışmalarınızı gönülden kutlar başarılarınızın devamını dilerim. Saygılar

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #4 : 11 Ağustos 2011, 19:01:54 »
Ali abi hayırlı olsun suni tohumlama sayesinde artık damızlık karniyol ana arı sıkıntısı çekmezsin.Çalışmalarınızda başarılar.

laz arıcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 12 Ağustos 2011, 00:10:39 »
selamun aleyküm  bakanım ve ekip üyeleri hayırlı uğurlu olur inşallah allah yardımcınız olsun selam ve dua ile.

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
« Yanıtla #6 : 12 Ağustos 2011, 08:53:53 »
Allah(c.c) başarılar ihsan eylesin, çalışmalarınız kutlarım. 
<< Kadir Ünsal Gültepe >>

faruk kayse

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 12 Ağustos 2011, 17:36:48 »
Ellerinize sağlık, tebrik ederim. Seri üretime geçilmesi ile birlikte saf arı ırkı ile ilgili çalışmalar ülkede hız kazanacaktır.

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 12 Ağustos 2011, 20:47:34 »
Azimli çalışmanızın semeresi hayırlı olsun.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #9 : 27 Eylül 2011, 23:40:52 »

Suni tohumlamadaki en ideal filim bu işin uzmanı Susan Cobey'e ait. Dil bilmesenizde bir çok şeyi yaptıklarınızla karşılaştırdıgınızda ne demek istediğini anlıyorsunuz.
Bir sorun var galiba video embedlerini alıp yayın yapamadım. Videoların linkini vereyim bari.

http://www.youtube.com/watch?v=DscRpUC1S6I

http://www.youtube.com/watch?v=adBAO3rFPso&feature=related
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2011, 12:50:20 Gönderen: admin »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #10 : 17 Ekim 2011, 15:13:52 »

Arıcılıkta yapay dölleme veya arıcılıkta suni tohumlamadaki en zor işlerden biri, ergin erkek arılardan serm toplamaktır. Prof Peter Schley videonun başında bunu belirtiyor.

Sayın Schley, kendisi üretmiş olduğu aletleri sattığı gibi ana arı dölleme kurslarıda düzenlemekte.

Ben bazı konularda takıldığım soruları Mehmet Yüksel aracılıgı ile kendisine sordum. Mehmet ise telefonla görüşüp benim sorularımın cevaplarını aldı. Telefonda konuştuğu bir cümlesi dikkatimden kaçmadı. Türkiye'ye çok alet sattım, Türkler bu işi bilmiyor demiş. Bunu neden dediğini düşündüm, biz o kadar alet almısız, bunun yansımaları nelerdir, bu aletler nerede kullanılır. Başta saf arı ırklarını korumada, arı ıslah işlerinde, peki ülkemizde böyle çalışan kurum sayısı kaç tane var >:(
Demekki alınan aletler kendi kendisine bu işleri yapmıyor.
Aynı zamanda kendisi ülkemize geldiğinde halimizide görüyor, eski tas, eski hamama devam.

Yukarıdaki video.
Sperm toplama konusundaki şu an piyasadaki en iyi video Prof. Peter Schley'e ait. Ben bu konudaki tüm videoları defalarca izledim, bunun kadar net çekim olanı yok. Video çekmek yetmiyor, bu işte makina ve açılar çok önemli. Susan Cobey de sperm topluyor videoya bakıyorsunuz yukarıdan verilen ışık görüntüyu yutmuş.
Bu daldaki en iyi sperm toplama videosu, yukarıdaki videodur.

Burada Amerika'lıların erkekleri sıkmasıyla, Alman'ların erkekleri sıkmaları ve teknikleri farklı, Fransızla ise erkeklerin kafasını kopartarak işe girişiyor.

Prof.Peter Şchley in son kraliçe tohumlama videosu.

Hoca burada hem teknigi gösteriyor, hemde geçmişte yapılan hataları anlatıyor. Bu hatalardan videodaki bazı noktalar ise, döllenen ana arıların hemen arılara verilmesi gerektiği, yani kovan ortamına. İkinci nokta ben anlayamamıştım, tohumlamada kraliçeye verilen sperm miktarı 8 ila 10 mikro litre olmalı. 10 Mikro litreden fazla olur ise bu fazlalık geri çıkıyormuş, kanaldan geri çıkan sperm ise donuyor, videodaki bir parçayı aldığını göreceksiniz, o parça bir gün öncesi döllenip, ertesi gün kanalda donan sperlerin, döllemeyi yapan kişi tarafından temizlenmesi görülmekte. Arılar bu temizligi yapamadığı için işlemi başarsanız bile sonuca gidemeyeceksiniz.

Bu videoda gene kullanılan aletin Schley'in bazı modellerini zikrediyor. Spermlerin serum içinde karıştırılması[santifürüş) edilmesinin nedenini biz hep farklı düşünmüştük seyreltme gibi, alakası yokmuş. Bu işlem yüzlerce erkek arıdan toplanan spermi karıştırıp, damızlık arılarda çok fazla genetik özellik istenmesinden kaynaklı oldugu anlatılıyor.

Bu videoları buraya toplama sebebim ise.
Belki benim gibi bu işlere kafa takanlar varsa, bu videolar mutlaka kendisine yardımcı olacaktır. Biz bu konuda çok tırmaladık, sonuca gitmemiz çok uzun zaman aldı.

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #11 : 17 Ekim 2011, 21:16:25 »
Ali abi ne tekinkler varmış işin içine girmeden bilinmiyor.Almanlardan alet alanlar sadece aletle bu iş oluyor sanmıştır ne bilsinler.Bizim burda birisinde olduğunu duydum ama hala hazır bir sonuç alamadı diye biliyorum.Tek kişinin yapabileceği bir iş değil ekip işi bu işler benim anladığı kadar.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #12 : 31 Ekim 2011, 10:51:31 »
Emrah tüm teknikler sonuçta ana arının tohumlamasında bitiyor.

Videoyu izlerken söylenenleri anlamadığında bir çok şeyi atlıyorsun, aslında bakarken görmüyorsun. Tercümeleri dinlerken yaptığın işin içinde başka püf noktaları var ve bunları karambole geçebiliyorsun, buda hata sayınızı artırıyordu. Yaklaşık 3 saat videoları izleyip neler konuşuldugunu dinlemek ve ekibimle bunu paylaştığımda işin içinde gene acayip ilginç tespitler yaptık. Suni tohumlamada sıkıntımız kalmadı. Bu işi tercüme yapılmadan önce çözmüştük, bu üstüne kaymaklı tatlı oldu. Aykut Şekerli ye teşekürlerimi yeniden sunuyorum. Kendimizi başkalarıylada karşılaştırıyoruz. Geçmişte bir üniversite doçentiyle bir sohbet yapmıştık, o anlatıyor ve çok rahat tı, biz o kadar tohumlama yaptık, bir hafta sonrası ana arılar felç olup ölüyor, bir sezondaki başarımız toplam 3 tane yaşatabilmişler. Ben ise kendimi yedim, yav adam ne kadar rahat ve başarısızlıgı içine sindirmiş birde bunu güzel güzel anlatıyor. Benim mizacıma bu iş acayip terstir. Birisi bu işi yapıyorsa, sen üniversite ortamında ve sen tüm imkanlar elindeyken yapamıyorsan nasıl rahat rahat bunu anlatıp doğal bir şeymiş gibi davranabiliyorsunki?

Yapmış oldugumuz işler bir çok kişiyi rahatsız etti, bu rahatsız olanlar  tabiki arıcılar degil. Birileri bakın sizin tüm imkanlarınız var, adamlar ne sıkıntılar içinde neler yaptı dediklerinde eminimki bunların yüzü kızarıyordur.
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2011, 16:03:41 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 31 Ekim 2011, 21:24:17 »
             Ali bey,herkesi memnun etme lüksümüz ve görevimiz yok.Sünni dölleme işine sevinenler çok olmuştur,üzülende.Aslında üzülecek bir durum yok.İnsanımız yeterki başarsın,ortada olan başarı ülkemin başarısıdır.Üzüldüğüm nokta mercedese binip,karniyola karşı çıkılmasıdır.Bu sezonda sanal alemdeki arıcı arkadaşlarımız nazar değmesin diye hasadlarını göstermediler.Herkesin hasadı bol bereketli olmasını dilerim. Yeni sezonda her arıcı arkadaşımızın gönlüne göre geçmesini dilerim.Saglıcakla kalın.

mustafaguclu77

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 31 Ekim 2011, 21:44:55 »
gerçekten mükemmel bir iş..  amatör bir ruhla profesyonel bir iş çıkarmışsınız.. can-ı yürekten tebrik ve ülkemiz arıcılığı için teşekkür ediyorum...