Gönderen Konu: KARNİOL ARISININ SAKİNLİĞİ  (Okunma sayısı 9927 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
KARNİOL ARISININ SAKİNLİĞİ
« : 31 Aralık 2009, 22:41:13 »
Dünyada karniol arısından daha sakin arı yoktur. Bunuda günümüzde yapılan arıcılıkta görmekteyiz, arıcılıgın keyif bölümünde sakinlik çok önemli. Düşünsenize yazın sıcaktan yanıp yavrulmuşunuz birde başınızı maskeden çıkardıgınız canınız yansın.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2009, 23:36:17 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: KARNİOL ARISININ SAKİNLİĞİ
« Yanıtla #1 : 01 Ocak 2010, 17:38:53 »
Ali abi benim balkonda f1 melezi var günlüğümde habire filme alıp yayınlıyorum. Pijamayla maske yok eldiven yok aralık ayında arı açıyorum   ???

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • KARŞINDAKİNİ NASIL İSTİYORSAN ; ÖYLE OL...
« Yanıtla #2 : 06 Ocak 2010, 01:08:07 »
SLM...

Sonbaharda tüm kovanlarımın analarını karniol yapmaya çalıştım.Çeremesini de çok çektim.Beklentilerimde çok fazla.Şuana kadar yaptığım gözlemler ,arılarımın hızlı bir şekilde kuzulaştığı. Yakında meeelerseler şaşmam. :D
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2010, 08:10:27 Gönderen: Arı Bakanı »
:)

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 23 Şubat 2010, 18:36:57 »
ben sevmem öyle uysal arıyı arı dediğin kovana kimseyi yaklaştırmamalı sonra kim koruyacak arılığı  8)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 19 Eylül 2010, 22:41:53 »

Bu gün Misafirlerim vardı, misafirlerim İstanbul arı yetiştiricileri birlik başkanı Onur Çilenk ve İtü denizcilik fakültesi Ögretim görevlisi Ali Kandemir di.
Bu sene söz vermiş oldugum son 6 adet anaarıyı verip sezon bitişini yaptım. Verdiğim anaarılarıda birleşecek ve saf arıların bölmelerindeki anaarılarıdı.
Filimde başkanımız bu arıyı bu bölgede çogaltmalıyız diyordu, dedim bu arı bu bölgenin zaten eski arısıydı. Başkanımız diyorki başka bir arılıkta kovanı açıp bu mevsimde böyle rahat durtamazsınız dedi. Çünkü nektar kesilmiş ve arı hem yağmaya gelmiyor hemde o kadar sakinki. Filim çekilirken Saim gürel aradı Ali hocamıza Ali Türk ün arılıgında maske giymek yasak gibi laflar ediyordu :D
Dailymotion sitesindeki tüm filimlerime bu linkten ulaşabilirsiniz.

« Son Düzenleme: 19 Eylül 2010, 23:48:54 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Turan15

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 20 Eylül 2010, 13:23:27 »
Ali bey, bu konu üzerindeki çalışmalarınızdan dolayı sizleri kutlarım,
Fikirlerinize katılıyorum, bilimciler nerde diye bakınıyorum. 5 yıldır iyisiyle kötüsüyle bu işi yapıyorum, daha bir akademisyen çıkıp da ben ve benim gibilerin gönlünü okşayacak bir çift laf söylemediler,
Neyi bekliyorlar bilmiyorum.
Bu arada Birliklerde ne yapar plaka satmaktan başka, Balın adı konmuyor. paketleme işletmeleri kurulmuyor, üretici mağdur, yıllıklar çok güzel toplanıyor hem de bankada üreticinin eline bile geçmeden, benim düşüncem Birlikler vasıtasıyla her yıl 3- 5 tane bal işleme ve pakatleme merkezi açılabilir.
Artık Kurtlar sofrasında Kuzu olamayalım.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #6 : 24 Eylül 2010, 12:04:11 »
Ali bey, bu konu üzerindeki çalışmalarınızdan dolayı sizleri kutlarım,
Fikirlerinize katılıyorum, bilimciler nerde diye bakınıyorum. 5 yıldır iyisiyle kötüsüyle bu işi yapıyorum, daha bir akademisyen çıkıp da ben ve benim gibilerin gönlünü okşayacak bir çift laf söylemediler,
Neyi bekliyorlar bilmiyorum.
Bu arada Birliklerde ne yapar plaka satmaktan başka, Balın adı konmuyor. paketleme işletmeleri kurulmuyor, üretici mağdur, yıllıklar çok güzel toplanıyor hem de bankada üreticinin eline bile geçmeden, benim düşüncem Birlikler vasıtasıyla her yıl 3- 5 tane bal işleme ve pakatleme merkezi açılabilir.
Artık Kurtlar sofrasında Kuzu olamayalım.

Turan15;
Ferdi olarak çalışıp etrafına benim gibi etki edecek çok sayıda kişilere ihtiyaç var.
Ben bilim adamlarımızın ipin ucunu kaçırdığını ve bundan sonrada dünya arıcılığının gerisinde kalmış bilimcilerimizin arıcılıkta çok ileri gitmiş çalışmaları yakalayacaklarını düşünmüyorum. Neden derseniz bilim adamlarımız arıcılık yapmıyor. Yapmadığınız bir işi nasıl geliştirip ilerleteceksiniz, hele bu iş selekte ve ıslah ise bol bol proje palavraları dinleyeceksiniz.
Ben bilim adamlarına değerli ve kıymetli hocalarımız lafına gıcık olmaktayım. Bu söylemler başarısızlıkları örtüyor. :-[
Kıymetli ve değerli hocalarımız hangi arı ırklarımızı selekte ettiler, hangi ırkları ıslah ettiler, hangi eko tiplerimizi koruyup ülkeye kazandırdılar bunu sorgulamak gerekmez mi, ben bunları söylerken doğruları söylüyorum, bilim adamlarına batmıyor da yalakalara niye batıyor anlayamıyorum. ?? :(

Olaya benim açından bakıldığında çalıştığım alan çok fazla ve bu çalışmaları ben ek iş olarak yapmaktayım. Arıcılık ve gezginci arıcılık yapıyorum, anaarı üretiyorum,suni tohumlama yapıyoruz, arıcılıkta kullanmış olduğum hemen hemen her şeyi kendim imal ediyorum, çok enteresan gelebilir ama, anaarı kafesinden suni dölleme cihazına kadar uzananları saymak lazım. Bazen harbiden kendime sorarım senin gibi başka bir manyak varmıdır? Türkiye’de yokta dünyada var mı?  ;D
Anaarı üreteceksiniz kafesini, kutusunu, kutu çıtasını, ürettiği anaarı suni tohumlanacaksa onun  aletine kadar gidildi.Kovanlarda durum aynıdır, kovandan çıtaya kadar hepsi elimden geçiyor, kovanlara en son anti varroa altlık yapıldı. 8)
Yazılarımı yazar iken kimseye yalakalık olsun diye yazmam. İşin doğrusu neyse onu ortaya koymaya çalışırım. Bir çok doğru, bir çok ergiye batar. Zaten çalışmalarımız ortada. Başkaları gibi zaman zaman ve reklam için ortaya çıkmayız. Birisini değerlendirmek için örnek bir kaç tane alınmaz, olayın bütününe bakmak lazım. Benim hayat görüşüm mutlaka hatalarım vardır, iyiliklerim kötülüklerimi geçsin. :)

Birlikler konusunda  olaya tek taraflı bakmak lazım.
Herhalde bir sene olmuştur isim ve yer vermeyeceğim. Bir arkadaşımız dedi ki ben birliğe üye olacağım fakat çok para istiyorlar. Dedim şimdiye kadar niye üye olmadın. Arkadaşımız aynen şunu söyledi, önceden bal paketleme tesisi yoktu. ;)

Şimdi olaya bakış açınız burada nedir yada ne olmalı bunun açılımını yapmak lazım.
Birlik üye bulamaz iken, giderlerini karşılayamazken kimse birliklere destek olmuyor. Birliklerin bir çoğu birilerinin fedakarlıkları sayesinde bir yerlere gelmiştir. ???

Birlik bir yere geldiğinde bu sefer bazı kişiler buradan faydalanmaya kalkıyor.Birlik sormaz mı.? Benim zor günümde nerdeydin, ben ayakta kalmak için neler yapıp ayakta kalıp tesis kurdum ve sermayemizi katladık. Sen gelip şimdi buraya beleşten ortak olmaya çalışıyorsun diye.
Birliğin bir masa sandalyesi varken, sermayesi 10 liraysa, tesis kurmuş sermayesi 1000 lira olmuşsa, masa sandalyeye ortak olmakla tesise ortak olmak aynımıdır.
Birlik üyeleri birliğin sonuçta ortaklarıdır.
Birliğin başında içinde olanlarla sonun da  içine girmeye kalkanlar, tabiki farklı ödemeler yapacaktır. Zaten yıllara vurulduğunda önceki ortaklar daha çok para vermiştir.

Birliklerin çalışıp çalışmaması başkanlardan sorulsa da, asıl birlik ortakları bu işlemeyişten sorumludur. Ortaklar yani üyeler bir araya geldiğinde başkanı al aşagı eder.

Hiçbir birliğe üye olmayıp, birlikleri eleştirmek ise çok saçma, bu tip kişilere laf yapacağına üye ol ve beğenmiyorsan yönetime talip ol ne yapacaksınız bir görelim derim. ;D

Konu karniyol arısının sakinliği idi, sakin sakin yazıp nerelere geldik. Bir konuya yazılırken, konu dışı sorular başka konuda yoksa yeni konu açılarak sorulursa daha iyi olmaz mı?  ???[/b

Ali Türk