Gönderen Konu: oksalik buharı  (Okunma sayısı 26875 defa)

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
oksalik buharı
« : 11 Aralık 2010, 17:55:37 »
    Varroa ile sezonun son mücaddelesi oksalik asit uygulaması tabiki..
    %3,5 luk şekerli sudaki oksalik asit solusyonu damlatmak şeklinde uygulanabileceği gibi oksalik asit buharının muslukdan verılmesi şeklinde de uygulanabilir. Bu iki metot hakkında birbirine üstünlüğü yönünde güvenilir bir bilgi şu an için elimizde yok.
    Ancak Almanyadaki arkadaşımız Mehmet Yüksel geçenlerde sohbet ederken iki katlı kovanlarda damlatma yönteminin zorluklarından bahsetti. Katı kaldırırken salkımın dağıldığı katı tekrar kapatırken arı ezılmelerı olduğunu söyledi. Bunun üzerine buharlaştırma yönteminin daha uygun olabileceği aklımıza geldi.
    Ben geçen sene iş yerimdeki Salih abime bir alet yaptırıp uygulamışdım. Bunu da blogumda paylaşmışdım. Şimdi sırası geldi tekrar burada paylaşma gereği duydum. Benim aletim ocakda yaklaşık 3 dakika kadar ısıtılınca asıt buharı cıkarmaya başlıyor.  Gene 6. dakıkada buharlaşma sona erıyor. Bunları deneysel olarak uygulamış ve video olarak yayınlamışdım.

http://ariciilkyardim.blogspot.com/2010/01/oksalik-buhar-aleti.html

Bu sene ilk işim arılarıma oksalik asit buharı uygulamak. İki katlılara 3,5 gr tek katlılara ise 2 gr olarak vereceğim.Böylece varoaya karşı son müdehaleyi de yapmış olacağım.
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2010, 17:58:07 Gönderen: Dr. Muhteşem Turunç »

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
    • ARICILIK İFLAH OLMAYAN BİR HASTALIKTIR
Ynt: oksalik buharı
« Yanıtla #1 : 25 Aralık 2010, 22:42:42 »
Oksalik (Oxalic acid) Buharı

Bu gün oksalik asit buharı yaptım.

Buharı uygulamak için arıcı körüğümü kullandım çok verimli ve kolay bir işlem oldu.

Oksalik asidi buharlaştırmak için körüğün altında piknik tüp kullandım, körüğün ucuna sprel hortum takarak oksalik buharını kovana verdim.

İşlemi yaparken sıcaklık 10 derece idi uçuş yoktu.

Geçenlerde Mehmet Yüksel kardeşimizle msn de konuşurken Almanya'daki arıcıların Oksalik buharını kovan başına ne kadar verdiğini sormuştuk o da; tek katlı koloniler için 2 gr iki katlı koloniler içinde 3.5 gr oksalik asidi buharlaştırarak kolonilere verdiğini söylemişti, ben de onun dediği şekilde 2 gr ve 3.5 gr oksalik asidi buharlaştırarak kovanlara verdim.

Arı kolonilerinde Varroa zararlısı için kullanılacak olan oksalik asit; oxalic acid dihydrate formunda olması gerekiyor.

Oksalik asidi kullanırken her defasında yanılmadan aynı dozu kullanmak için standart bir ölçü kullanmak istedim.

Bunun içinde enjektör kullanmayı uygun buldum, enjektörün deliğini kibrit çöpü ile tıkadım ve enjektörün boyunu ölçüye göre kestim.

Kesilen enjektör parçasını tutmak için de galvaniz sactan yukarda görüldüğü gibi keserek kıvırdım

Kestiğim sac ile enjektör parçalarını birleştirmek için sıcak slikon kullandım.

Yukarda görüldüğü gibi Bir ölçek yaptım.

2 gr. ve 3.5 gr. oksalik asidi kuyumcu terazisinde tarttım, tarttığım 2 gr. oksalik asidi 5 ml. lik enjektörün içine boşalttım ve kapladığı hacmin hemen üzerinden enjektörü kestim.

Resimde de görüldüğü gibi 2 gr. oksalik asit 2.1 cc lik hacim kapladı.

3.5 gr. tarttığım asidi de 10 ml lik enjektörün içine boşalttım.

3.5 gr. oksalik asit te 4 cc lik bir hacim kapladı.

Ölçekler bu şekilde görülüyor.

Körüğün, buharı kaçırmaması için boğazına teflon bant sardım, ve körüğü ateşte yakarak beni yanıltmaması için kurumlarından temizledim.

Yapmış olduğum ölçek ile 2 gr. oksalik asidi kutudan alarak...

Daha önce piknik tüpün üzerinde kızdırmış olduğum körüğün içine 2 gr. oksalik asidi koydum...

Körüğü kapattım ve pompalayarak buharı kovana verdim.

İşlem 1 dk. falan sürüyor, belkide sürmüyor körük kızgın olunca oksalik asit hemen buharlaşıyor, diğer kovana geçerken ocağı kapatmıyorum, körük devamlı kızgın oluyor oksalik asidi koyarken körük kapağını aralayarak asidi koyup hemen kapatıyorum buhar dışarıya hiç kaçmıyor çok pratik oluyor.

Yaklaşık 1 dk da işlem bitiyor.

Hortumu biraz fazlaca içeriye sokmak gerekiyor, ben ilk anda az sokmuşu

İşlem bitince kovanın deliğini 5 dk kadar kapalı tutmak gerekiyor.

Bu koloni iki katlı sadece iki katında arı var ballığını almadım bu şekilde kışlıyor.

Bu koloniye 3.5 gr. oksalik asit verdim. (yazının başında 2 resim eksik oldu bir türlü ekleyemedim isteyen vermiş olduğum linke tıklayıp tamamını görsün.)http://alisekerli.blogspot.com/2010/12/oksalik-oxalic-acid.html

« Son Düzenleme: 25 Aralık 2010, 23:34:11 Gönderen: Şekerli »

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #2 : 26 Aralık 2010, 11:59:37 »
                Sayın  : Şekerli  Abimiz   ben   beğendim

İmkansızlık  diye  bir  şey  olmadığını  anladım. Oksalik  asit   buhar   makinasını   satışa  sunana  kadar  ,  bu   buluşdan   faydalanabiliriz.

Şekerli  Abi  bu   uygulamayı   yaparken  maskeye  ( buhardan  etkilenmemek  için ) gerek  yokmu  veya  en  basitinden  ıslak  tülbenti  burnumuza , ağzımıza  kapatsak  mı ..?

Şekerli

• Yeni Üye
  • **
    • ARICILIK İFLAH OLMAYAN BİR HASTALIKTIR
« Yanıtla #3 : 26 Aralık 2010, 16:42:50 »
Alıntı
Şekerli  Abi  bu   uygulamayı   yaparken  maskeye  ( buhardan  etkilenmemek  için ) gerek  yokmu  veya  en  basitinden  ıslak  tülbenti  burnumuza , ağzımıza  kapatsak  mı ..?

Uygulamayı yaparken buhar dışarıya fazla çıkmadığı için ben etkilenmedim.

Maske kullanılacaksa ne tür bir maske olmalı veya tülbent koruma sağlarmı?

Bunları hiç araştırmadım!

Bence topu doktorumuza atalım, bakalım neler diyecek...

http://alisekerli.blogspot.com/

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #4 : 27 Aralık 2010, 11:11:37 »
Ali Şekerli abi böyle ortalara bayılırım. Bu maske işi hep konuşulur durur. Kesinlikle kullanmak lazım. Hatta gözlük ve eldivende kullanmak lazım. En son Ali Osman abimizin başına gelen enjektör patlaması olayını hatırlarsınız. 

toprakci

• Acemi Üye
  • *
    • ağva
« Yanıtla #5 : 05 Ocak 2011, 13:33:45 »
sayın şekerli körüğün içini kesmişsin ben tam orta göbeği çıkartım körük ziyan olmadı tekrar kullanıma hazır halde birde spiral hortum biraz büyük geldi onuda daha küçük hortumlarla daralttım hiç fena olmadı saygılar...

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #6 : 07 Ocak 2011, 08:46:02 »
sayın şekerli körüğün içini kesmişsin ben tam orta göbeği çıkartım körük ziyan olmadı tekrar kullanıma hazır halde birde spiral hortum biraz büyük geldi onuda daha küçük hortumlarla daralttım hiç fena olmadı saygılar...

Toprakcı;
Oksalik asit buharında körükle Ali Şkerli uygulama yaparak bir çok fikire yol açtı. Biz daha iki sene öncesi böyle bir işle hiç bir bilgisi olmayan arıcılardık.

Yunanistan Selanik üniversitesndeki bir Profun bana hediye gönderdiği bir aletten yola çıkılarak bayagı bir buhar aleti üretildi. Bir çok kişi gelen aletten etkilenip, degişik versiyonda aletler üretti.

Sizinde Şekerli'nin kullandığı körükte degişiklik yapma fikriniz güzel.

Kromdan daha küçük ve bu işe uygun körükler yapılabilir. Fazla kolonisi olanlar için seri kullanılabilen araçlara gerek var. Buda malzeme üreticilerinin işi, bu işi bir standarda bağlamakta fayda var.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 25 Ocak 2011, 18:05:12 »
bu oksalik asit güzel de biraz sabır işi
100 üzerinde arısı olanların neredeyse  1 gününü bu işe harcaması gerekir
daha seri şekli yokmu bu asiti buharlaştırmanın

piknik tüpü şartmı yani illaki gazlamı ısınması gerek benim arılıkta elektirik var bu ısıtma işini daha hafif bir ısıtma aracı ile yapamazmıyız tek gözlü elektirikli ocaklar var körüğü ona bir şekilde bağlasak onun ısısı asiti buharlaştırmazmı acaba
« Son Düzenleme: 25 Ocak 2011, 18:08:48 Gönderen: yusuf »

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 26 Ocak 2011, 08:36:12 »
http://zafer-maketari.blogspot.com/

Zafer abinin yöntemide güzel görünüyor daha seri olduğunu yazmış

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 26 Ocak 2011, 18:18:01 »
evet zafer abinin aparatı daha basit gibi duruyor

demirsoy

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 27 Ocak 2011, 10:37:36 »
Sayın Şekerli; bulunduğum yerde aparat yapacak imkan olmadığından buharlaştırma işini yapamıyordum. Sizin uygulamanız ilaç gibi geldi. 09/01/2011 tarihinde damlatma metodu ile yapmıştım. 23/01/2011 tarihinde de körük kullanarak buharlaştırma yaptım. Gerçi hortum körüğün ucunda durmamak için biraz direndi ama çok pratik bir şekilde 30 kovanıma uyguladım.
Saygılar.

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 27 Ocak 2011, 11:09:20 »
Sayın Şekerli; bulunduğum yerde aparat yapacak imkan olmadığından buharlaştırma işini yapamıyordum. Sizin uygulamanız ilaç gibi geldi. 09/01/2011 tarihinde damlatma metodu ile yapmıştım. 23/01/2011 tarihinde de körük kullanarak buharlaştırma yaptım. Gerçi hortum körüğün ucunda durmamak için biraz direndi ama çok pratik bir şekilde 30 kovanıma uyguladım.
Saygılar.

Sayın demirsoy anladığım kadarı ile asidi iki kez uygulamışsınız. Halbuki Mehmet YÜKSEL bey bu konuda
"Üniversite bizlere özellikle belirtiyor %3.5 Oksalik asit uygulamasını bir defa yapınız diye,
birden fazla uygulama yaparsanız arılarınıza zarar verirsiniz diyorlar,karar yinede sizin tabiki."

İlerleyen günlerde bu konuda bilgi verirseniz çok yararlı olacaktır.

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #12 : 27 Ocak 2011, 12:27:48 »
         Oksalik  Asit  körükle  uyğulamak , biraz  hortum  problemi  olsada  pratik  çözüm. Şekerli  abimizin  buluşu  en  kolay  maliyetsiz  çözüm.

Ben  eminönünden   metal  tuzluk  aldım , bir  tarafına  10 mm  kalınlığında  30 cm  uzunluğunda  bakır  boru  birde  5 mm  kalınlığında  30 cm  uzunluğunda  bakır  boru  , bunları  tuzluğa  kaynattırdım .

Birde  bu  tuzluğu  tüpün  üstünde  tutmak  için  cezve  sapı , tuzluğun  vidalı  yerinede  açmak  için  tutucak  kaynattırdım.

İnce  hortuma  kolonyağı  pompası  takdım  ve  şekerli  ağbinin  dediği  gibi  5 ml  lik  enjektörü  2.1  ml  yerinden  kestim  ölçüm  ve  oksalik  aparatım  hazır  oldu.

Maliyet :Tuzluk 8 tl+kolanyağı  pompası  5 tl + Bakır  hortum  3 tl + Kaynak  işçiliği 10 tl  + beş ml enjektör 1 tl+ Oksalik  asit  5 tl = 32 tl   mal  oldu .Küçük  tüp  zaten  var. Senelerce  kullan. Alternatif  bir  çözüm.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #13 : 27 Ocak 2011, 14:28:50 »
Oksalik asit buharaştırmak için paslanmaz malzeme dediğimiz, krom gerektiğini sonradan öğrendik.
Bu malzeme seçenekleri biraz alzalttı. Krom körük var, bu körüklerin malzemeciler küçüklerini yapabilir. Ben bir saç işleyen yer var oraya gidip bu işi bir türlü görüşemedim. Pratik olarakta oksalik asit buharı kullanmak için en basit sistem körükle yapılanı. Çünkü çok kovanda en seri körükle hareket ediliyor. Az kolonisi olanlar için işin kısa veya uzun sürmesi pek önemli degil. Az kolonisi olanlar istedikleri malzemeyi kullanırlar, çünkü vakit sorunları yoktur.

Bu aletlerde en önemli konu aletin kapagının kolay açılır ve kapanır olaması.
Malzeme ısındıgında  körügün hem hava veren yerinden tutuluyor, kapak açmak içinde kapagın tutulacak yeri var.
Varroa mücadele yöntemlerinde organik asit kullanmak birazda malzemeyle alakalı.
Altı kapalı kolonilerde formik sorun çıkartıyor. Oksalik asit buharı içinde sağlıklı buhar için krom malzeme gerekiyor.

Şeref bey sizin tuzluktan yapmış oldugunuz aparatı merak edeneler olmuştur, resimleyip yayınlarsanız iyi olur.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

demirsoy

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 27 Ocak 2011, 16:30:06 »
Sayın Miriliburak; üç yıldır Ali TÜRK ve diğer değerli arkadaşları tanıyor ve takip ediyorum. İki yıldır da varroa mücadelesini organik asitler ile yapıyorum. Geçen sene de kışın sadece bir kez uyguladım.  Mehmet YÜKSEL'in oksalik asidi damlatma metodu ile bir kez uygulayın uyarısını okudum, biliyorum. Ancak damlatma metodunu uyguladığım zaman hava çok soğuktu ve çıta çıkaramadığım için yavru durumunu bilmiyordum. Geçen hafta içinde ise hava çok sıcaktı. Çıtaları kontrol ettiğimde son birkaç adet kapalı yavru kaldığını, sadece 1-2 günlük yumurtaların bulunduğunu gördüm.(Kafkas melezlerinde ne kapalı ne de açık yavru vardı. Ana arılar ise işçi arılar kadar küçülmüştü.) Yani damlatma yaptığımda kapalı yavrular varmış. Buharlaştırma ile Oksalik asidin bir kereden fazla yapılabiliyor olması ve krom körük ile pratik olarak yapılabiliyor olması yüzünden bir kere de buharlaştırma ile yaptım. Arılar zarar gördü mü diye öğleyin yanlarına gittim. Bu gün hava güneşliydi. Arılara dışarıdan baktım. şahane uçuş vardı. Papatya benzeri bir çiçekten nektar toplamalarını seyrettim. Yine de herhangi bir zarar görürsem buradan bildiririm. Teşekkürler. Saygılar.