Gönderen Konu: Yakın mesafe kovan taşıma tekniği...  (Okunma sayısı 9406 defa)

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
Yakın mesafe kovan taşıma tekniği...
« : 20 Mayıs 2013, 16:57:07 »
Geçenlerde google arama motorlarında resimlerim varmı sanalda diye bakıyordum
bir de ne göreyim benim yıllardır uyguladığım yakın mesafe kovan taşıma tekniği hararetli bir şekilde
ismini belirtmek istemediğim bir forumda tartışılıyor,ben aslında başka birinin ne arıcılığını nede kişiliğini
sorgularım ama şahsım üzerine bahsedilen forumda ismimin geçmesi bile birilerini kızdırabiliyor olması onların
kötü niyetini zaten ortaya koyuyor,çünkü başarı ile uygulanan bir yönteme ne diyeceğini bilememiş kendisini uzman sanan biri.
Bu yöntem Almanyada,Amerikada ve bir çok ülkede başarılı bir şekilde uygulanıyor,kendim devamlı uyguluyorum
zaten uyguladığım teknikler başarılı olmasa niye paylaşayım,bu yüzden eleştiriye açığım ama boş yere karalamaya
çamur atmaya gerek yok takip et iyi öğren seninde bilgin çoğalsın fena mı olur.

Yakın mesafe kovan taşıma tekniği ile ilgili bilgiyi Blogumdan bakabilirsiniz.
[/b]

« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2013, 16:58:48 Gönderen: Mehmet Yüksel »

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: Yakın mesafe kovan taşıma tekniği...
« Yanıtla #1 : 20 Mayıs 2013, 17:51:22 »
 :'( vay be üzüldüm yaw...reytingleri düştümü piyonları kullanırlardı demek bu sefer reyting dereceleri vahim seviyelerde olsa gerekki vezir i öne sürmek zorunda kalmışlar ;D

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 24 Mayıs 2013, 10:44:08 »
Mehmet buna benze durumlar sürekli oluyor bu ilk değil, adımızı anmıyorlar, nedense konularda bahsedilen biziz. Bunları yazarken ben onların ne forumunu nede bloklarını okuyorum yıllardır tıklamam, okuyan arkadaşlar bazı özetlemeler yapıyor. Bize karşı olanlar ise bizi harfiyen takip ediyorlar 8)

Bu zevatın işi arıcılığı nasıl sabote ederiz üzerine kurulu, yapılanların diğer karşılığı ülkemizdeki ana muhalefetin yaptıgı gibi her şeye karşı olmaları.
Bunlar nelere karşı çıkmış bir hatırlayalım. Bir kaç sene invert şurup meydan savaşları yaptılar, şimdi büyük ihtimal invert şurup kullanıyorlar, bir ara dedilerki koyu şurup yapamıyoruz şeker suda erimiyormuş, onun için kaynatmak lazım filan diyorlardı ;D

Tel altlıklı kovanlara karşı çıkıldı, şimdi tel altlık demiyorlarda çift polen tuzağı takıp daha çok polen alalım arılar daha rahat girsin ayaklarına havalandırmayı büyütmeye çalışıyorlar ;D

Ben arıcılıkta doğallıktan yanayım deyip sonra larva transferi yapıp, janeter kullanıyorlar, bu nasıl doğallık kimse sormuyor ;D
Madem doğal arıcılık yapacaksın kovan bile kullanmayıp sepet ve kara kovan kullanacaksın, arı çogaltacaksan oğul bekleyeceksin doğallık bu degil mi? ;D

Suni tohumlamaya karşı çıktılar, nedeni ise benim bu işteki başarılarım ;D
Suni tohumlamaya karşı olmak tüm gelişmelere kapıyı kapatmazmı, peki damızlıkları nasıl koruyacagız, ıslah çalışmalarını nasıl yapacagız. Çagdaş arıcılıkta gerekli olan bir şeye nasıl karşı olursun... ;D

Bunlar bemim aklıma ilk gelenler.

Şimdide yakın mesafe kovan taşımaya takmışlar.

Mehmet Yüksel ne diyor bu konuda bir bakalım. Benim yayınlardan anladığım şunlar. Ormanda bir ağaçta arı çalışıyor, afet veya kesim ile bu ağaç devrilmiş, bu arılar havada ertesi gün, bu arılar ağacı aramıyorlar, yani birisi aptalca bir iş yapıp havaya bir ağaç bırakmamış ;D
Bu örnekten yola çıkılarak bunu kovanlarda uygulamaya geçmişler. Kovanı yakın mesafe taşıdığınızda bazı şartları degiştirecesiniz, bizim görmediğimiz bir kızıl ötesi ışına göre yön tayini yapan arıların kovanlarını, örnek doğuya doğru çalışıyorsa batıya veya kuzeye çevireceksinizki hayvan bir şeyler olduğunu anlasın ;D

Bir başka önemli detay giriş çıkışa engel koyacaksınız arı bir kaç gün kovana girip çıkmakta o engele takılacak ulaa ne oldu da biz rahat rahat girip çıkarken şimdi böyle dolanıp duruyoruz diyecek ;D

En önemli konu geçmişi hatırlayacak durum yaratmayacaksınız ve eski yerine kesinlikle boş kovan kat veya çuval bile koymayacaksınız ;D

Şimdi bu kadar detaydan sonra buna bile bahaneler bulan zeka sorunu olanlara ne diyelimki? :o :o :o
Benim anladığım olayı uygulamış, kovanların taşındığı yerde boş kovan koymazsanız sorun yok demek istiyor ;D
Mehmedim sana bu kadar karşıt biri bile senin tekniğini kullanıp bunu dolaylı bir yolla itiraf etmiş, kolonileri taşıdığın yere boş kovan koymaz isen, demek ki sorun yok demekte ;D ;D ;D

Üzülmene gerek yok, bizi nasıl takip ettiklerini görmek acayip güzel, hiç bir teknik geliştirmeyip her şeye karşı çıkanların işi başkalarının yolundan böyle kuzu kuzu gitmek olacaktır ;)
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

fevziyurtdas

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 24 Mayıs 2013, 15:57:22 »
Ali bey,Mehmet bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Aklıma bir konu takıldı. Acaba yakın mesafe kovan yeri değişimde yapılan kovan girişini daraltmak ve kovan yönünü değiştirme işlemini bölme yaptığımızda kullanırsak bölme kovandaki tarlacı arıların eski kovanlarına dönüşlerini engelleyebilirmiyiz.

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
« Yanıtla #4 : 25 Mayıs 2013, 16:06:12 »
Fevzi bey koloni böldüğünüzde zaten genç işci arıılı çerçeve alıyorsunuz,
kovan dışına çıkmayan işci arılar eski kovanlarına geri dönmezler,biraz fazla
yavrulu çerçeveden arı silkelersiniz,bölmelerde iyi gelişirler.

Ana arısız bölmelerde uygulama başarısız geçeceğine inanıyorum,fakat deneyebilirsiniz
bizlerede tecrübelerinizi yazmayı unutmayınız.

Kolay gelsin.